Kategorie
Jak prawidłowo przeprowadzić szkolenie BHP?

Jak prawidłowo przeprowadzić szkolenie BHP?

Utworzono: 2018-08-06

Pracownicy  na ogół niechętnie poddają się szkoleniu, twierdząc iż to strata czasu i nuda. Jednak wcale tak być nie musi. Powodzenie szkolenia w tym zakresie, zależne jest od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest podejście do tematu samego prowadzącego bądź też prowadzących. Jest to decydująca kwestia, mogąca w znacznym stopniu zaważyć na powodzeniu szkolenia. Udane szkolenie to sukces, który z pewnością przełoży się na  wykształcenie u pracownika wyższej kultury bezpieczeństwa oraz wykształci wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania pracowników wobec przestrzegania zasad bhp w codziennych zadaniach, niezależnie od zajmowanego stanowiska.


Jak przeprowadzić szkolenie BHP, aby było ciekawe i pouczające?


Oto cechy szkolenia, które z pewnością w znacznym stopniu przybliżą kwestię jego sukcesu:
Więcej niż jeden prowadzący. Jeden instruktor, spowodować może u szkolonych monotonię i znudzenie. Poza tym jeden szkoleniowiec nie może posiadać dostatecznej wiedzy na wszystkie zagadnienia poruszane w trakcie szkolenia. Kluczowe tematy warto podzielić między fachowców z danej dziedziny. O ochronie przeciwpożarowej powinna mówić osoba posiadająca co najmniej uprawnienia inspektora ochrony PPOŻ. Instruktaż pierwszej pomocy przeprowadzać powinien chociażby ratownik medyczny. Z pewnością większym zaufaniem obdarzony zostanie przez pracowników specjalista  w danej dziedzinie.

  • Osobowość i charyzma prowadzącego. Prowadzenie szkolenia w sposób mechaniczny zniechęci słuchaczy, a niezwykle ważna i cenna wiedza nie zostanie przyswojona. Konieczne jest zatem podawanie konkretnych , życiowych przykładów. Co za tym idzie, przekonanie pracowników, że wykład ma realne znaczenie dla ich bezpieczeństwa.
  • Indywidualne podejście do pracowników. Szkoleniowiec BHP musi pokazać słuchaczom, że specyfika ich branży jest mu znana. W innym przypadku nie potraktują go poważnie. Sztywne, książkowe formułki z pewnością nie zaskarbią sobie sympatii słuchaczy. Konkretne przykłady są odpowiednią formą. Dobre byłoby, podzielenie się np. jednego ze słuchaczy swoim doświadczeniem z niebezpiecznej sytuacji. Pozwoli to prowadzącemu wyjaśnić, jak w przyszłości uniknąć takiego zdarzenia.
  • Wiedza i umiejętności prowadzącego. Prowadzący musi udowodnić słuchaczom, że wie o czym mówi. Tu pomocną będzie wiedza praktyczna. Przykładem, niech będzie panel poświęcony pierwszej pomocy przedmedycznej. Rolą instruktora jest uświadomienie pracownikom, że przeszło 60% społeczeństwa odmawia udzielenia poszkodowanemu pomocy, bo boi się że zrobi poszkodowanemu jeszcze większą krzywdę. Przedstawienie tej statystyki od razu przykuje uwagę szkolonych, a co za tym idzie łatwiej będzie im przyswoić bezcenną wiedzę z tej dziedziny.
  • Odpowiednio dobrana tematyka. Zdarza się, iż w jednej grupie szkoleniowej biorą udział osoby wykonujące zupełnie różne zadania. Bezrefleksyjne przekazywanie tej samej wiedzy pracownikom z różnych branż wprowadzi nie tylko chaos, ale również znudzenie.
  • Szczegółowy program szkolenia BHP. Dobrze prowadzone szkolenie nie może bazować na suchej wiedzy, uzupełnionej nudnymi slajdami, która dla większości słuchaczy będzie niezrozumiała. Rutyna z pewnością nie będzie sprzyjać szkoleniu, prowadzący musi się do niego przygotować. Zaciekawienie szkolonych wykładem spowoduje, że chętnie będą w nim uczestniczyć.
  • Skupienie na istocie BHP. Większość ludzi uważa, że szkolenia BHP niczemu nie służą i że jest to strata czasu. Zadaniem szkolącego jest zatem udowodnienie słuchaczom, że znając i rozumiejąc przepisy, ich szanse na uniknięcie wypadku zdecydowanie się zwiększają.

Menu

Szukaj

Cart

Brak produktów

Do ustalenia Wysyłka
0.00 zł Podatek
0.00 zł Suma

Cena zawiera podatek

Zobacz koszyk

Zawartość schowka

Brak produktów

» Zobacz schowki