Artykuły pierwszej pomocy – czego nie może zabraknąć w zakładzie pracy?

Dlaczego artykuły pierwszej pomocy są tak ważne?

Artykuły pierwszej pomocy są potrzebne w każdym zakładzie pracy, domu, samochodzie czy miejscu użyteczności publicznej. Właściwie dobrany sprzęt to gwarancja sterylności oraz higieny na najwyższym poziomie.

Rękawice jednorazowe pozwalają chronić i zabezpieczać życie oraz zdrowie ludzi. Z tego względu używa się ich w gabinetach stomatologicznych, studiach tatuażu, piercingu, laboratoriach, salonach fryzjerskich oraz kosmetycznych.

Apteczka umożliwia opatrywanie ran, udzielanie pierwszej pomocy oraz monitorowanie stanu zdrowia.

Koc termiczny przydaje się w trakcie wypadków.

Artykuły pierwszej pomocy są potrzebne zarówno lekarzom i pielęgniarkom, jak i pracownikom fizycznym, biurowym i każdemu, kto ma w swoim domu dzieci czy osoby starsze. 

Rękawice jednorazowe – podstawowe artykuły pierwszej pomocy w zakładzie pracy 

Przydatne, a nawet niezbędne artykuły pierwszej pomocy to między innymi rękawice jednorazowe. Mają wszechstronne zastosowanie oraz doskonałe właściwości, dzięki czemu używa się ich w wielu branżach i zakładach. Jak sama nazwa wskazuje, rękawice jednorazowe są dedykowane lekarzom i pielęgniarkom, ale korzysta z nich o wiele większe grono użytkowników. Artykuły pierwszej pomocy służą pracownikom sektora spożywczego, osobom zatrudnionym w warsztatach motoryzacyjnych, pracownikom branży kosmetycznej, ogrodnikom i innym. 

Rękawice jednorazowe doskonale zabezpieczają przed:

 • drobnoustrojami, 
 • płynami ustrojowymi, wydzielinami oraz wydalinami, 
 • smarami, 
 • olejami, 
 • substancjami chemicznymi, 
 • uszkodzeniem skóry. 

Rękawice jednorazowe chronią skórę dłoni przed zabrudzeniem, chorobami oraz ranami. Rękawice jednorazowe mogą być wykonane z lateksu, nitrylu albo winylu (ostatni z nich stosowany jest stosunkowo rzadko). Nawet jeśli artykuły pierwszej pomocy nie są wymagane do wykonywania obowiązków zawodowych, warto je mieć w zakładzie pracy, gdyż przydają się do różnorodnych czynności. Co ważne rękawice jednorazowe tworzą barierę ochronną pomiędzy skórą a wirusami, bakteriami i innymi zarazkami, dzięki czemu szansa na uniknięcie chorób jest zdecydowanie większa. Rękawice jednorazowe są zarówno praktyczne, jak i przydatne. 

Artykuły których nie może zabraknąć w żadnym zakładzie pracy – apteczki

Apteczki składają się z produktów umożliwiających oparzenie i zabezpieczenie ran, a także przydatnych preparatów i akcesoriów. Zestaw opatrunków i innych narzędzi powinien znajdywać się nie tylko w miejscu pracy, ale również w samochodzie i domu. Lokalizacja jest równie istotna, gdyż apteczki muszą znajdywać się w łatwo dostępnych miejscach. Skład apteczki nie jest wyznaczony w polskich przepisach, stąd wszyscy producenci korzystają z niemieckiej normy DIN. Apteczki, które znajdują się w miejscach pracy, różnią się od tych samochodowych czy domowych, jednak każda z nich musi zawierać zestaw opatrunkowy, środki przeznaczone do dezynfekcji oraz środki ochronne. Podstawowe produkty wyposażenia apteczki:

 • gaza metrowa albo półmetrowa, 
 • opaski dziane różnej wielkości, 
 • bandaże elastyczne (różne), 
 • zestaw opatrunkowy (chłonne opatrunki typu G albo M), 
 • jałowe kompresy różnych rozmiarów, 
 • siatka jałowa, 
 • plaster z opatrunkiem do cięcia, 
 • gotowe plastry, 
 • plaster na rolce bez opatrunku, 
 • preparaty wykorzystywane do odkażania ran, 
 • sól fizjologiczna, 
 • środki używane do oparzeń, 
 • chusta trójkątna, 
 • maseczka do sztucznego oddychania metodą usta-usta, 
 • koc termiczny (srebrna strona skierowana w stronę człowieka przydaje się w stanach wyziębienia ciała, a druga strona szybko chłodzi), 
 • rękawice jednorazowe, 
 • nożyczki, pęseta, agrafki, 
 • termometr, 
 • instrukcja udzielania pierwszej pomocy. 

Koc termiczny – niezbędne wyposażenie każdego zakładu pracy

Artykuły pierwszej pomocy mają na celu ochronę zdrowia i życia, a także ułatwienie pierwszej pomocy przy wypadkach. Koc termiczny to specjalne okrycie mające na celu utrzymanie ciepła w ciele człowieka. Powinien on znaleźć się nie tylko w miejscu pracy, ale również i w samochodzie oraz domu. To właśnie on bardzo często ratuje ludzkie życie, mimo swojego niepozornego wyglądu. Koc termiczny ma wymiary 160 × 210 cm, dlatego doskonale sprawdza się do okrycia dzieci oraz osób dorosłych. Koc termiczny jest używany w każdej sytuacji, kiedy komfort cieplny jest zagrożony nawet w niewielkim stopniu, czyli zarówno po urazie, jak i w niskiej oraz wysokiej temperaturze. Koc może posłużyć do zabezpieczenia ciała osoby ubranej oraz nagiej. To doskonały sposób, aby przekazać ratownikom wiadomość, że konkretny człowiek wymaga pomocy. Aby koc spełniał swoją funkcję, trzeba wiedzieć, jak go stosować. 

Artykuły pierwszej pomocy i BHP

W medycynie bardzo ważne są higiena i sterylność. W dziale artykułów pierwszej pomocy proponujemy Państwu szereg rodzaj produktów. Między innymi: rękawice jednorazowe, chirurgiczne, rękawice lateksowe, nitrylowe, pudrowe i bezpudrowe. Możecie Państwo dobrać te artykuły idealnie do swoich potrzeb. W ofercie tej znajduje się szereg produktów pierwszej pomocy stosowanych w stomatologii, takie jak wkłady do spluwaczek, ochraniacze na zagłówki serwety stomatologiczne oraz ochronę innego zastosowania.

Pewne branże narzucają konieczność wyposażenia w specjalistyczne oprzyrządowanie oraz materiały. Znaleźć można tu podkłady oraz pełną ofertę rękawiczek specjalistycznych i gospodarczych. Wszystko co oferujemy w tej zakładce znajdzie pewne zastosowanie w swego rodzaju „delikatnych ”specjalizacjach. Tam gdzie sterylność i higiena, a właściwie ich brak mogą być kłopotliwe naturalnym odruchem powinno być sięganie po odpowiednie środki higieniczne dostępne w naszej ofercie, które pozwolą zabezpieczyć i ochronić zdrowie zarówno wykonującego zabieg kosmetyczny czy stomatologiczny, jak i potencjalnego klienta czy pacjenta. Artykuły pierwszej pomocy z tej zakładki znajdą swe zastosowanie w laboratoriach, studiach piercingu, studiach tatuażu, gabinetach stomatologicznych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych. 

Pierwsza pomoc - profesjonalne wyposażenie

Artykuły pierwszej pomocy są zdecydowanie bardzo ważnym działem naszego sklepu ze względu na swoje zastosowanie. Jak wiadomo medycyna zakłada oczywiście możliwie jak największą sterylność przy wykonywaniu jakichkolwiek zabiegów. Z tego też powodu istotne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie do tego celu w rękawice jednorazowe, artykuły pierwszej pomocy i akcesoria. W swojej ofercie posiadamy szeroki wybór rękawic – dysponujemy rękawicami nitrylowymi, lateksowymi, pudrowymi lub też bezpudrowymi.

Rękawice bezpudrowe sprawdzą się szczególnie w przypadku alergików, ponieważ produkowane są z naturalnego lateksu. Fakt, że są dość cienkie, pozwala na maksimum wrażliwości dotyku przy jednoczesnym komforcie i ochronie przed zakażeniami. Dzięki chropowatym końcówkom na palce zapewniają pewny chwyt nawet w wilgotnym środowisku. Artykuły pierwszej pomocy to także chociażby koce ratunkowe. Służą one do ochrony przed zimnem spowodowanym hipotermią lub ogólnym wychłodzeniem organizmu oraz pomagają w przypadku przegrzania z powodu udaru cieplnego czy też słonecznego. Koce takie zmniejszają także utratę ciepła organizmu w wyniku parowania wody.

Istnieje wiele produktów niezbędnych dla bezpieczeństwa współczesnej medycyny ratunkowej. Do tej grupy z pewnością należy koc termiczny, będący podstawowym elementem wyposażenia każdej apteczki. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami zawartymi w zakładce art. BHP.