BHP ferii zimowych

Bezpieczeństwo podczas ferii - porady

Ferie zimowe to czas wyczekiwany przez dzieci i młodzież, czas wyjazdów rodzinnych, jak i na obozy, czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby przebiegały one szczęśliwie, pamiętać trzeba o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  Zasady te obowiązują zarówno w trakcie zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i podczas spędzania ferii w miejscu zamieszkania.

Zabawa na śniegu czy lodzie, zjazdy z górki na sankach, szusowanie po górskich stokach, jazda na łyżwach, lepienie bałwan oraz inne zimowe szaleństwa zapewne sprawią wszystkim wiele radości, wzmocnią kondycję fizyczną i naładują akumulatory, aż do wakacyjnej przerwy.

Wychodząc na zimowe szaleństwa na powietrzu, pamiętać należy o ubraniu stosownym do pogody. Organizmowi nie służy ani jego wychłodzenie, ani też przegrzanie. Na dłuższy spacer po górach należy założyć odpowiednie obuwie, a w tej zimowej aurze nie zaszkodzi też zabranie ze sobą termosu z ciepłym napojem.

Jeżeli zabawa odbywa się w pobliżu ciągów komunikacyjnych, ruchliwych ulic, skrzyżowań pamiętać trzeba, iż zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów. Zachowajmy więc w tych miejscach szczególną ostrożność.
Stan techniczny użytkowanego sprzętu stanowi o bezpieczeństwie zarówno jego użytkownika, jak i osób postronnych. Zanim więc z niego skorzystamy pamiętać należy o przeglądzie technicznym każdego sprzętu: nart, deski, łyżew, sanek czy innego sprzętu. Dostosujmy  się również do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu.

Zarówno nasi mali milusińscy, jak i ci nieco starsi, a nie rzadko i ci całkiem dorośli uwielbiają zabawę w śnieżki. Nic w tym złego, jednak zbity śnieg, twardy przedmiot, który może się w nim znaleźć może być sprawcą urazu. Będąc przy zabawie w śnieżki, pamiętajmy również o tym, iż niedopuszczalne jest rzucanie nimi w jadące samochody. Doprowadzić to może nawet do poważnej kolizji.

Zwracajmy uwagę na zwisające z dachów czy balkonów sople lodu i śnieżne masywy. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Do uprawiania sportów i zabaw na lodzie korzystajmy wyłącznie!!! z przygotowanych do tego lodowisk. Pod żadnym pozorem nie mogą to być zamarznięte zbiorniki wodne. Nawet z pozoru gruby lód stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo. 

Przede wszystkim zdrowy rozsądek

To tylko kilka wskazówek przydatnych zarówno dla tych co wyjeżdżają, jak i dla tych którzy spędzaj zimową przerwę od szkolnych, studenckich czy zawodowych zajęć. Czyli dla tych młodszych i dla tych nieco starszych. Przede wszystkim, liczy się zdrowy rozsądek, możliwości fizyczne, warunki atmosferyczne. Jeśli opuszczamy miejsce pobytu na dłuższą wyprawę, powiedzmy o tym komuś. Weźmy ze sobą naładowany telefon. Niech żaden z alarmowych numerów się nie przyda, ale gdyby już coś się wydarzyło niech będzie pod ręką.

Dla zachowania bezpieczeństwa warto się zaopatrzyć w kamizelki ostrzegawcze.

Na zakończenie życzymy wszystkim udanych i przede wszystkim bezpiecznych ferii.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.