- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2054 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Na tych, którzy wychodzić z domu mogą i muszą czekają liczne obostrzenia. I choć stopniowo niektóre z zarządzonych wcześniej restrykcji będą łagodzone, to przygotować należy się do długotrwałego noszenia maseczek. Od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa stało się obowiązkowe!
JAK MOŻNA ZAKAZIĆ SIĘ COVID-19
Koronawirus to bardzo tajemniczy przeciwnik. Dokładnie nie wiadomo, jak długo żyje w powietrzu i na poszczególnych powierzchniach. Wywołać może u każdego nieco inne objawy. Niektórzy przechodzą zakażenie niemal bezobjawowo, podczas gdy innych doprowadzić może na skraj życia i śmierci. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a objawy zarażenia COVID-19 pojawiają się zazwyczaj między drugim a dziesiątym dniem. Wiadomo, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha. Wirus może zostać przeniesiony również w sytuacji, kiedy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym się on znajduje, a następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.
HIGIENA PRZY KORZYSTANIU Z MASECZKI OCHRONNEJ
Za najskuteczniejszą metodę ochrony przed koronawirusem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje dokładne mycie rąk wodą z mydłem oraz dezynfekcję preparatem, żelem antybakteryjnym, który powinien zawierać minimum 60% alkoholu. O higienie rąk nie wolno zapominać podczas nakładania maseczki ochronnej na twarz oraz jej zdejmowania. W dobie epidemii COVID-19 przewodnim tematem stało się bezpieczeństwo. Lekarze i eksperci wymyślają, coraz to nowsze sposoby na powstrzymanie wirusa i zminimalizowanie liczby zarażeń. I tak od 16 kwietnia Polacy zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Nie trzeba do tego specjalistycznych maseczek, mówią jedni, inni pokazują, że tylko te są skuteczne. Niezależnie od tego, jaką maseczkę do codziennego użytku wybierzemy – specjalistyczną czy ze zwykłego materiału, warto wiedzieć, jakie są rodzaje maseczek ochronnych. Trzymając się zasady – maska masce nierówna, zwrócić należy uwagę, że nie wszystkie mają takie samo przeznaczenie i nie wszystkich używa się w ten sam sposób.
KRÓTKA HISTORIA MASECZKI
Za prekursora stosowania maseczek chirurgicznych i ich wynalazcę (bawełniane maski zasłaniające usta i nos) uznawany jest polski chirurg Jan Antoni Mikulicz-Radecki (1850-1905). Także jemu, jako jednemu z pionierów antyseptyki i aseptyki przypisuje się nie tylko bawełniane maseczki chirurgiczne zasłaniające nos i usta, ale i innych środków ochrony indywidualnej. Warto wiedzieć, że Mikulicz osiągnął niebywałe sukcesy w zakresie gastroenterologi, jako lekarz zajmował się także udoskonalaniem metody antyseptycznego zaopatrywania ran poprzez stosowanie jodoformu oraz metody aseptyki – rok 1885 wprowadzenie rękawiczek operacyjnych z jedwabiu, lata 1896/1897 wprowadzenie masek operacyjnych. Jego bawełniane maski, mające na celu zasłonięcie ust i nosa, przez długie lata nazywano „maską Mikulicza”. Z czasem maseczki rozpowszechniły się poza sale operacyjne. Stały się powszednie używanym elementem pracy w wielu zawodach. Obecnie, stanowią także skuteczny środek zmniejszający szerzenie się infekcji podczas sezonowych gryp i przeziębień. Sytuacja związana z koronawirusem COVID-19 spowodowała, że słowo maseczka stało się jednym z najczęściej wymawianych. Rzec można, maseczka zyskała na popularności.
RODZAJE MASECZEK OCHRONNYCH
MASKI CHIRURGICZNE
Najczęściej stosowanymi maseczkami, są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Zadaniem tego typu maseczek, nie jest filtrowanie powietrza, ale fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Stanowią skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy. Standardy takich maseczek, jeśli chodzi o stopień filtracji określa norma europejska EN 14683. Dzieli ona maski chirurgiczne na : Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR. Lekarze, najczęściej stosują na salach operacyjnych jednorazowe maski chirurgiczne Typ II, które charakteryzują trzy warstwy włókniny polipropylenowej i stopniem filtracji BFE wynosi 98%.
Gdzie ważne jest stosowanie maseczek ochronnych?
Stosowanie maseczek ochronnych jest szczególnie ważne w medycynie, ale również w przemyśle spożywczym i innych branżach. Teraz, gdy w związku ze stanem epidemiologicznym maseczki stały się obowiązkowe ich stosowanie nakładane jest na wszystkich (z małymi wyjątkami).
Od 16 kwietnia za brak maseczki lub innej formy zakrycia ust i nosa (choć nie tak skutecznej, jak maseczka ochronna) można dostać mandat!
Jak prawidłowo nakładać maseczkę?
- 1. Przed nałożeniem maseczki koniecznie umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.
- Zakryj usta i nos maską i upewnij się przy tym, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
- Unikaj dotykania maski w trakcie jej używania. Jeśli się już to przytrafi, umyj ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu.
- Gdy tylko maseczka będzie wilgotna wymień ją na nową, nie używaj powtórnie masek jednorazowych.
Jak prawidłowo ściągnąć maseczkę?
- Aby bezpiecznie zdjąć maskę – chwyć ją od dołu za wiązanie (nie dotykając przodu maski!)
- Wyrzuć zużytą maseczkę do zamykanego pojemnika.
- Dokładnie umyj ręce mydłem i wodą lub je zdezynfekuj preparatem na bazie alkoholu.
Maseczki bawełniane wielorazowe: jak prać, dezynfekować, prasować?
Zgodnie z rozporządzeniem można używać maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku. Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku, po każdym wykorzystaniu zdezynfekować należy w jeden z poniżej podanych sposobów:
- wyprać w gorącej wodzie, której temperatura przekracza 60oC, a następnie wyprasować gorącym żelazkiem,
- włożyć do piekarnika nagrzanego do 70oC stopni na 30 minut,
- zdezynfekować za pomocą środków antybakteryjnych o zawartości minimum 60% alkoholu.
Jak przechowywać zużytą maseczkę przed praniem?
Maseczkę wielorazową należy ostrożnie zdjąć, pamiętając by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. To właśnie na wierzchniej warstwie gromadzi się najwięcej bakterii i wirusów, przed którymi należy się chronić. Maseczkę trzeba złapać za troki lub gumki i włożyć do foliowego woreczka, szczelnie go zamykając. W ten sposób możemy bezpiecznie przechować maseczkę do czasu jej prania.
Jak długo można nosić maseczkę bawełnianą?
Maseczkę bawełnianą wielokrotnego użytku można nosić maksymalnie przez 30 minut lub do czasu aż stanie się mokra.
Czy długość noszenia maseczki zależy od jej typu?
Niewątpliwie jest to zależne od jej typu. W przypadku wielu maseczek czas użytkowania określony jest przez producenta i zwykle nie przekracza dwóch, trzech godzin jednorazowo. W sytuacji użytkowania pozostałych maseczek, zarówno jednorazowych jak i wielorazowych Główny Inspektorat Sanitarny zaleca by wymienić je na nowe, gdy tylko zrobią się wilgotne od wydychanego powietrza a ich skuteczność stanie się żadna, same tymczasem mogą stać się zagrożeniem. Warto pamiętać, że w przypadku maseczek wielorazowych dużo zależy od:
- jakości wykonania,
- grubości materiału, z jakiego zostały uszyte,
- typu filtra.
Ile razy łącznie używana może być maseczka wielorazowa?
Każda maseczka ochronna po pewnym czasie traci swoje właściwości ochronne, również ta wielokrotnego użytku. Łączne używanie maseczki wielorazowej z pewnością zależeć będzie od częstotliwości korzystania z niej. Jeśli używana jest sporadycznie, a następnie odpowiednio zdezynfekowana i przechowywana z pewnością starczy na dłużej.
Czy w czasie jazdy samochodem konieczne używanie jest maseczki?
Nie, o ile poruszamy się autem sami lub z członkami swojej rodziny. Gdy jedziemy z osobą niemieszkającą z nami – tak, zarówno kierowca, jak i pasażer.
MASKI ANTYWIRUSOWE I ANTYSMOGOWE
Maski N99 znajdują swe przeznaczenie do codziennego użytkowania. Najczęściej wyposażone są w filtr HEPA/N99 bądź filtr kombinacyjny składający się z filtra HEPA i węgla aktywnego. Zadaniem maski antywirusowej/antysmogowej jest ograniczanie ekspozycji na najgroźniejsze zanieczyszczenia, w tym wirusy. Maski antywirusowe N99 zapewniają ochronę przed drobnoustrojami ze skutecznością około 99%. Skutecznością taką charakteryzują się maski antywirusowe z filtrem HEPA. Aby maski były skuteczne, muszą być dobrane zgodnie z instrukcjami producenta i muszą ściśle przylegać do twarzy.
Maski N95 stanowią produkt przeciwpyłowy/antysmogowy. Dzięki filtrowi chronią przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Są w stanie przefiltrować nawet 95% cząsteczek unoszących się w powietrzu. Maski chirurgiczne N95 zostały zaprojektowane tak, aby można było używać ich nawet przez kilka godzin, jednak zbyt długotrwałe stosowanie może utrudniać oddychanie, ponieważ dochodzi wtedy do osadzania się pary wodnej i jest to mało komfortowe.
PÓŁMASKI – OCHRONA UKŁADU ODDECHOWEGO
Norma PN-EN 149:2001 określa trzy klasy ochrony półmasek: FFP1, FFP2 oraz FFP3. Wszystkie one sprawdzają się podczas filtracji płynnych pyłów oraz cząstek stałych, mogących przedostać się do dróg oddechowych. Półmaski te różni przede wszystkim granica maksymalnego przecieku wewnętrznego, i tak dla:
- FFP1 jest to 25%
- FFP2 jest to 11%
- FFP3 jest to 5%
Elementy filtrujące dzieli się na trzy klasy ochronne:
- klasa P1 – oznacza 80% skuteczność filtracji, czyli ochronę stosowaną przed stałymi cząstkami o niskiej toksyczności, dla których NDS ≥2mg/m3,
- klasa P2 – informuje o 94% skuteczności filtracji, stosowanej do ochrony układu oddechowego przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej oraz średniej toksyczności, gdzie NDS ≥0,05mg/m3,
- klasa P3 – sygnalizuje o 99,95% skuteczności filtracji, przy ochronie przed zarówno stałymi jak i ciekłymi cząstkami o wysokiej toksyczności, dla których NDS <0,05mg/m3.
Co to są filtry typu HEPA?
HEPA to skrót utworzony z pierwszych liter pochodzących z języka angielskiego słów: High Efficiency Particulate Air, to znaczy „filtr o wysokiej skuteczności pochłaniania cząsteczek stałych powietrza”. Filtry typu HEPA mają mikrootworki o wielkość ok. 0,3 mikrona, dzięki którym możliwa jest skuteczna filtracja, takich mikrocząsteczek jak pyłki, roztocza, zarodniki pleśni czy grzyby i pył PM10 (zwany pyłem grubym).
MASECZKA ANTYSMOGOWA DO UPRAWIANIA SPORTU
Duży wysiłek fizyczny, w trakcie np. jazdy na rowerze czy na rolkach, biegania, nordic walking powoduje zwiększenie poboru tlenu, co oznacza, że do płuc osób korzystających między innymi z tych form aktywności dostaje się więcej szkodliwych substancji.
Jaką maseczkę wybrać powinien biegacz?
Rozwiązaniem dla biegacza będzie zakup maski antysmogowej do biegania. (WAŻNE! Maski antysmogowe nie służą do ekstremalnych wysiłków). Taka maska hamuje wdychanie zanieczyszczeń z powietrza podczas treningu, a więc chroni płuca. Noszenie maseczki antysmogowej do biegania zatrzymać może podczas treningu nawet do 99% spalin, kurzu, pyłów i niektórych toksycznych gazów. Maski chronią także przed mikroorganizmami chorobotwórczymi i alergenami wziewnymi.
Jak długo można biegać w maseczce?
Najlepiej gdy bieg nie trwa dłużej niż pół godziny. Na początku organizm może źle zareagować na maskę. Jednak, do maseczki nie należy się zrażać, ale z nią oswoić. Najlepiej będzie założyć ją 2-3 minuty przed rozpoczęciem treningu i spokojnie w niej pooddychać.
Dlaczego należy często wymieniać maskę?
Pamiętać należy, że półmaski powodują wzrost oporu wdechu. Zatem, im dłużej są użytkowane, tym bardziej wchłonięty pył utrudnia oddychanie. Efektywność półmasek maleje wraz ze wzrostem dwutlenku węgla i pary wodnej pomiędzy czaszą półmaski, a twarzą. Dlatego maski powinny być często wymieniane. Rozważając zakup maski chroniącej drogi oddechowe, warto wybierać modele wyposażone w różnego rodzaju udogodnienie. Dla skuteczności osłony i komfortu użytkowania bardzo ważne jest właściwe przyleganie maski.
W powietrzu dobrze widać unoszące się zanieczyszczenia i pył. Są jednak cząstki, które dla gołego oka są niezauważalne, ale dla dróg oddechowych mogą być nawet zabójcze.
Oddychanie należy do podstawowych czynności życiowych człowieka. Jakże ważnym jest zatem, dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników w miejscu wykonywania pracy oddychanie czystym powietrzem.
Dobór odpowiedniego sprzętu ochrony dróg oddechowych jest niezwykle odpowiedzialnym i istotnym elementem, gdyż sprzęt ten musi zapewniać odpowiednią ochronę podczas wykonywanej pracy, a jednocześnie być na tyle wygodny, żeby użytkownik mógł korzystać z niego przez cały czas pracy w szkodliwych warunkach.
Jednorazowe półmaski filtrujące 3M łączą ergonomiczny, komfortowy kształt i opatentowane technologie, zapewniając łatwiejsze oddychanie i skuteczną ochronę dróg oddechowych przed niebezpiecznymi cząstkami.
PRACA A KORONAWIRUS
Czy należy używać maseczki podczas prac budowlanych?
Pracownicy branży budowlanej są szczególnie narażeni na działanie substancji szkodliwych, dlatego tak ważne jest wyposażenie ich w odpowiedniej klasy maski przeciwpyłowe. Jednak nie na każdym etapie prac budowlanych jest ona niezbędna. W związku z COVID-19 kwestia noszenia maseczek ochronnych nabrała zupełnie nowego wymiaru, muszą je nosić prawie wszyscy i prawie wszędzie. Do wyjątków, o jakich mówi Ustawodawca w sytuacji epidemii koronawirusa pracowników, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z innymi osobami podczas wykonywania obowiązków zawodowych nie obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub zakrywania ust i nosa.
Ile maseczek na cały dzień pracy?
Oszacowanie ilości maseczek potrzebnych na cały dzień, by czuć się bezpiecznie, nie jest prosta. Zależy bowiem od trybu prowadzonego życia. O systemu organizacji pracy, czasu, przestrzeni, najprościej mówiąc od tego, jak często pracownik przebywać będzie w przestrzeni publicznej.
Czy pracodawca musi zapewnić maseczkę?
Szczególne, dodatkowe środki ochrony dla pracownika zależą od decyzji pracodawcy. Przepisy dotyczące zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19 nie wprowadziły zasadniczych zmian. W okolicznościach, w których pracownik jest szczególnie narażony na zarażenie, pracodawca powinien przedsięwziąć odpowiednie środki, mające na celu zminimalizowanie ryzyka.
W świetle przepisów Kodeksu Pracy, pracodawcy zobowiązany jest do zapewnienie środków ochrony zgodnie z przepisami BHP.
POCHŁANIACZE I FILTRY
Dzięki odpowiednio dobranemu i systematycznie zmienianemu filtrowi zagwarantować można doskonałą skuteczność izolacji zanieczyszczeń:
- Pochłaniacz 3M 6055 stanowi jeden z elementów bagnetowego systemu mocowania elementów oczyszczających powietrze 3M. System ten pozwala na mocowanie różnych rodzajów elementów oczyszczających. Filtry serii 6000 mogą być używane w półmaskach i maskach pełnych serii 3M 6000 i 3M 7000.
- filtr przeciwpyłowy 5935 P3 3M to ochrona przed cząstkami ciekłymi i stałymi. Zastosowanie z półmaskami serii 7500 oraz półmaskami i maskami, filtrami gazowymi serii 6000. Pasują do półmaski 3M 6000, półmaski 3M 7500 oraz maski pełnotwarzowej 3M 6000.
- Montowane wraz z pochłaniaczami za pomocą pokrywy 3M 501.
- Pochłaniacz serii 6051 typ A1 3M można go łączyć z filtrami z serii 6000, chroni przed zagrożeniami jak pary organiczne. Pasują do półmaski 3M 6000, półmaski 3M 7500 oraz maski pełnotwarzowej 3M 6000.
- Filtr przeciwpyłowy 2125 P2 3M doskonale chroni układ oddechowy przed pyłami, cząstkami stałymi i ciekłymi poprzez oczyszczanie i filtrowanie wdychanego powietrza. Filtr kompatybilny jest z półmaskami 3M serii 6000, 6500 i serii 7500 i z maską pełnotwarzową 3M serii 6000.
- Filtr 3M 5925 przeciwpyłowy klasa P2 3M chroni przed zagrożeniami, takimi jak cząstki ciekłe i stałe, do łączenia z filtrami gazowymi z serii 6000. Pasują do półmaski 3M 6000, półmaski 3M 7500 oraz maski pełnotwarzowej 3M 6000. Montowane wraz z pochłaniaczami oraz za pomocą pokrywy 3M 501.
Pełna oferta sprzętu ochrony dróg oddechowych dostępna na ochrona dróg oddechowych
- Dlaczego powinno się nosić kask ochronny bhp w pracy?
- Przepisy BHP na półkoloniach
- Komu należą się i w jakiej ilości środki czystości BHP
- Prace niebezpieczne lub szkodliwe dla kobiet w ciąży
- Urazy wzroku oraz środki ochrony
- BEZPIECZEŃSTWO BHP
- Prowadzisz firmę. Jak radzić sobie z dłużnikami?
- Wymagania kwalifikacyjne służby BHP
Komentarze (0)