ODZIEŻ ODBLASKOWA DLA PRACOWNIKÓW – JAKĄ WYBRAĆ?

Odzież odblaskowa BHP jest jednym z kluczowych środków ochrony indywidualnej dla osób, których praca odbywa się w warunkach słabego oświetlenia. Widzialność ma nadrzędny wpływ na ochronę i bezpieczeństwo pracownika w miejscu wykonywania pracy. Niektórzy, także pracodawcy mylnie uważają, że odzież odblaskowa niezbędna jest, kiedy dzień staje się krótszy i pojawia się jesienno-zimowa aura, deszcz, śnieg, szaruga. Na pracodawcy o każdej porze roku i w warunkach, gdzie niezbędna jest jego dobra widoczność na pracodawcy spoczywa zagwarantowanie pracownikowi najwyższego poziomu ochrony. Nie wystarczy, aby ubranie stanowiło jedynie odzież ochronną, ale przede wszystkim odblaskową umożliwiającą komfort pracy.

Rodzaje odzieży ochronnej – do której pracy jakie?


Odzież ochronną stosować należy przy konkretnych pracach, podczas wykonywania, których istnieje zagrożenie zranienia ciała lub przeniknięcia przez skórę szkodliwych czynników. Szczególne ryzyko stanowi wysoka lub niska temperatura, niebezpieczne substancje chemiczne i biologiczne, ogień, prąd elektryczny, słaba widoczność, wilgoć, czy zagrożenie mechaniczne. Co więcej sama odzież nie może stanowić zagrożenia. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, odzież ochronną podzielić można na kilka kategorii:


Gdzie wymagana jest odzież odblaskowa?

Dla kogo zwiększona widoczność?

Pracownicy budowy, kierujący na budowie ruchem, geodeci, stróżowie czy parkingowi dzięki zastosowaniu ochronnej odzieży odblaskowej lub odzieży wyposażonej w elementy odblaskowe zwiększające widoczność będą bezpieczni w miejscu wykonywania pracy. Zwiększona widoczność szczególnie istotna jest w specyficznych warunkach pracy, takich jak słaba widoczność, chociażby podczas roboty przy drodze. Robocza odzież odblaskowa BHP pomaga w ochronie zdrowia i życia, dlatego należy wybrać roboczą odzież ostrzegawczą od sprawdzonych producentów.
Hurtownia Bezpieczeństwo BHP oferuje najwyższej jakości ochronną odblaskową odzież roboczą, taką jak: spodnie, kurtki, bluzy, kamizelki, koszulki ostrzegawcze, płaszcze, kombinezony. Fluorescencyjne elementy ostrzegawcze można zastosować w każdej kategorii odzieży ochronnej. W asortymencie indywidualnej odzieży ochronnej znaleźć można, nie tylko wymienione już ubrania, ale również czapki, hełmy, kaski, rękawice, buty czy też ochronniki słuchu zaopatrzone w odblaskowe elementy zwiększające widoczność użytkownika.
Polecane przez nas ubrania ostrzegawcze gwarantują produkty najwyższej jakości, zarówno w wersji zimowej, jak i letniej. To doskonała odzież dla drogowców, jak również pracowników innych gałęzi przemysłu.

Czym różni się odzież bez oznakowań od odzieży odblaskowej?

Pracownik zaopatrzony w ubranie bez oznakowań ostrzegawczych widoczny jest w światłach drogowych z odległości wynoszącej zaledwie 150 metrów, podczas gdy osoba ubrana w odzież odblaskową widoczna jest już z odległości 450 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć odpowiednio zabezpieczonego pracownika. Wymogi dla odzieży w kolorach ostrzegawczych szczegółowo określa norma EN 20471. Odnoszą się one do specyfikacji kolorów, odblaskowości oraz rozmieszczenia i minimalnej powierzchni elementów fluorescencyjnych i odblaskowych.

Czy odblaskowa odzież ochronna pomoże uniknąć tragicznych w skutkach wypadków?

Odblaskowa odzież ochronna i elementy odblaskowe w przypadku ubrań noszonych przez pracowników drogowych są bardzo ważną sprawą. Wykorzystanie do produkcji tego typu ubrań ochronnych BHP, specjalnych tkanin odbijających światło sprawia, że robotnicy drogowi, a także pracownicy służb oczyszczania miasta są widoczni z daleka. Dzięki temu udaje się uniknąć tragicznych w skutkach wypadków. Utrzymanie doskonałej widoczności jest również możliwe dzięki materiałom fluorescencyjnym w kolorach żółtym i pomarańczowym, które w świetle dziennym zwracają uwagę z dużej odległości. Taka kombinacja cech jest przydatna i sprawdzona w bardzo wielu okolicznościach. Zastosowanie taśm odblaskowych i fluorescencyjnych kolorów odzież taka zapewni ochronę i komfort użytkowania.

Jaka odzież odblaskowa dla pracowników?

Odzież robocza dla drogowców - jaką odzież odblaskową wybrać?

Jaką odzież roboczą dla drogowców wybrać? To pytanie stawiają sobie liczni właściciele firm pracujących przy budowie dróg, ich remontach oraz pracodawcy innych branż, gdzie niezbędne jest zapewnienie środków ochrony indywidualnej BHP. Wybierając odzież odblaskową dla pracowników – drogowców kierować trzeba się kilkoma czynnikami, w tym: zagrożeniami, porą roku, warunkami atmosferycznymi i indywidualnymi potrzebami pracownika.
WAŻNE! Na bezpieczeństwie i ochronie życia i zdrowia pracownika nie można zaoszczędzić, dlatego wybierając odzież ochronną trzeba zwrócić uwagę na jej jakość i certyfikaty BHP. Jedynie wybierając certyfikowaną odzież dostępną na www.bezpieczenstwo-bhp.pl pracodawca będzie miał pewność, że pracownicy są odpowiednio zabezpieczeni i widoczni.

Ochrona pracowników i użytkowników dróg


Jak wygląda ochrona przed licznymi zagrożeniami?


W strefach robót drogowych konieczna jest ochrona przed licznymi zagrożeniami, takimi jak:

 • różnego rodzaju kolizje z udziałem uczestników ruchu, robotników drogowych oraz pojazdów robót drogowych,
 • przeszkody występujące w obszarze robót np. maszyny konstrukcyjne, pojazdy budowlane czy składowane materiały,
 • zdjęta nawierzchnia, czy też wykopy w celu wymiany kabli,
 • pojazdy unieruchomione zajmujące pas drogowy w wyniku awarii.


Jak zapewnić można ochronę osób?


Ochronę osób zapewnić można przez następujące działania:

 • ochronne wyposażenie drogowe,
 • zapewnienie i odpowiednie utrzymanie obszarów do prowadzenia działań ratunkowych,
 • odpowiednie zaprojektowanie obszarów wjazdu i wyjazdu, tam gdzie to możliwe z wykorzystaniem specjalnych zjazdów i miejsc parkingowych,
 • przyrzeczenie bezpiecznej przestrzeni dla ruchu pieszego,
 • właściwe przechowywanie pojazdów roboczych, materiałów budowlanych oraz innych pozostałości,
 • bezpieczna obsługa pojazdów robót drogowych oraz bezpieczne ich wyposażenie,
 • niedopuszczenie do zasłonięcia widoczności,
 • odzież ochronną dla robotników drogowych.

Na stronie www.bezpieczenstwo-bhp.pl znaleźć można szeroką ofertę odblaskowej odzieży ostrzegawczej

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.