Szelki bezpieczeństwa – zastosowanie i dobór

Szelki bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa, znane również jako szelkami asekuracyjne należą do grupy środków ochrony osobistej.

W odróżnieniu od środków ochrony zbiorowej, jakimi są barierki bądź siatki zabezpieczające, przeznaczone są do zabezpieczania pojedynczej osoby, a tym samym ochrony jej przed upadkiem z wysokości.
Za podstawowe zadanie szelek bezpieczeństwa uważa się:

 • rozłożenie sił oddziałujących na ciało człowieka w czasie spadania,
 • nadanie ciału optymalnej pozycji w czasie spadania z wysokości,
 • nadanie ciału optymalnej pozycji w czasie oczekiwania na nadejście pomocy.

Odpowiednie oznakowanie szelek bezpieczeństwa

Konstrukcja szelek opisana jest ściśle w ogólnoeuropejskiej normie PN-EN 361. Jedynie szelki wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 361 oraz posiadające certyfikat bezpieczeństwa CE bezpiecznie stosowane mogą być przez pracowników w miejscach narażenia na niebezpieczeństwo upadku z wysokości.
Niedopuszczalnym jest stosowanie szelek bez oznakowania ich zgodności z normą, gdyż nie gwarantuje to prawidłowego zabezpieczenia przed zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Każdy egzemplarz szelek asekuracyjnych wyposażony jest w kartę użytkowania, do której wpisywane są wszystkie informacje dotyczące napraw, kontroli i parametrów szelek.

Zastosowanie szelek bezpieczeństwa

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku reguluje zasady bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pracy na wysokości oraz zasady stosowania szelek bezpieczeństwa. Zgodnie z tym rozporządzeniem szelki stosować należy podczas prac na wysokości wykonywanej na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
Różnego typu roboty wymagają wykonywania prac na wysokości. Zalicza się do nich:

 • prace wykonywane na dachach,
 • prace wykonywane przy izolacji bądź renowacji elewacji,
 • prace wykonywane w trakcie budowy bądź rozbiórki budynków,
 • prace wykonywane podczas czyszczenia oraz mycia okien i rynien,
 • prace wykonywane na zbiornikach czy silosach,
 • prace wykonywane w czasie budowy i remontu mostów czy estakad,
 • prace wykonywane przy pielęgnacji i ścince drzew.

Szelki bezpieczeństwa – ich konstrukcja

Szelki bezpieczeństwa składają się z odcinków taśm wykonanych z poliamidu, odpowiednio ze sobą zszytych, a następnie połączonych metalowymi klamrami. Ich dalsze wyposażenie zależne jest od modelu i specyfiki prac, w których znajdą zastosowanie. Mogą mieć wyposażenie standardowe oraz dodatkowe.
Modele szelek bezpieczeństwa, proste w konstrukcji wyposażone są jedynie w klamrę zaczepną lub inaczej mówiąc klamrę grzbietową. Stanowi to uniwersalny element przystosowany do zespolenia z większością elementów łącząco-amortyzujących dostępnych na rynku.
Modele szelek bezpieczeństwa o bardziej złożonej konstrukcji, zaopatrzony są dodatkowo w umieszczoną na piersiach przednią klamrę, przystosowaną do współpracy z samozaciskowymi elementami oraz elementami asekuracji pionowej.
Dodatkowym elementem szelek asekuracyjnych jest wyposażony w klamry zaczepowe pas biodrowy służący do stabilizowania pozycji podczas pracy w podparciu.

Pasy, z których wykonane są szelki bezpieczeństwa, mają zazwyczaj możliwość regulacji. Dodatkowo pozwalającą na dopasowanie szelek do pojedynczych prac lub pojedynczego użytkownika.

Czynniki doboru szelek bezpieczeństwa

Producenci oferują wiele modeli szelek bezpieczeństwa. Przy ich doborze trzeba wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • rozmiar szelek
 • rodzaj wykonywanych czynności
 • czas trwania wykonywanych czynności
 • otoczenie, w jakim wykonywane będą prace.


Zachęcamy do zapoznania się z pełna ofertą szelek bezpieczeństwa oraz pozostałego sprzętu chroniącego przed upadkiem oferowanego na naszej stronie bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.