WIOSENNE PORZĄDKI – GDZIE I NA CO WATRO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Wiosenne prace porządkowe planujmy z wyprzedzeniem, szczególnie kiedy dotyczą dużych obszarów i wymagają zatrudnienia pracowników. To samo dotyczy ogródków działkowych, choć wiadomo, że jako przedsięwzięcie logistyczne plany te będą się różnić. Przebieg wiosennych porządków uzależniają też warunki atmosferyczne. Zima może być ciężka lub łagodna, ale nie zależnie od tego pozostawia po sobie „podśniegowe” niespodzianki.

Przyroda budzi się do życia, na krzewach pojawiają się pąki. Jednak zanim na dobre się zazieleni warto zadbać o porządek nie tylko w naszych domach, ale również wokół nich. Aby porządki były bezpieczne zadbać trzeba o odpowiednią odzież roboczą i sprzęt BHP.

Wiosenne porządki w mieście

Choć nie wiadomo, czy zima powiedziała już ostatnie słowo i nie pojawią się jeszcze opady śniegu i przymrozki, na ulicach miast trwają wiosenne porządki. Już niebawem aura będzie zachęcać do częstszego przebywania na świeżym powietrzu i miejskich spacerów, dlatego tak ważne jest dbanie o komunalną przestrzeń. I chociaż sprzątanie dotyczy głównie pozostałości po zimie, to jednak nie brakuje także innych odpadków, które z pewnością nie powinny się w tej przestrzeni znaleźć. Czyszczenie chodników i ścieżek rowerowych, przeglądy placów zabaw i sprzątanie parków, a także porządki na przystankach komunikacji miejskiej to nie lada wyzwanie dla służb oczyszczania miasta.

Kto dba o porządki w mieście?

Od początku marca widać sukcesywne czyszczenie ulic miast, które obejmuje zamiatanie z piachu, zagrabianie i wywożenie liści, zbieranie najrozmaitszych śmieci czy psich odchodów oraz mechaniczne mycie nawierzchni jezdni, dróg rowerowych i chodników. O porządki w miastach dbają: Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Zieleni, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Dróg Miejskich oraz urzędy dzielnic i administratorzy i zarządcy osiedli, budynków. Dochodzą jeszcze właściciele posesji, którzy mają obowiązek dbać o czystość oraz porządek na chodnikach. Ma to odniesienie do wszystkich budynków, niezależnie na ich przeznaczenie i sposób eksploatacji. Bezpiecznie i czysto powinno być przed jednorodzinnymi posesjami, blokami, urzędami i szkołami. Obowiązek sprzątania wzdłuż posesji mają:

 • zarządzający nieruchomością lub ją użytkujący,
 • użytkownicy wieczyści,
 • właściciele,
 • współwłaściciele.

Jaka odzież BHP na wiosnę?

W myśl przysłowia: „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, wiosna to czas pogody bardzo zmiennej, kiedy odzież robocza i ochronna stanowić powinna zmienny i szeroki asortyment. Zmienne warunki pogodowe, częste wiosenne deszcze mogą być utrudnieniem dla pracowników, zwłaszcza kiedy praca wykonywana jest na zewnątrz. Deszczowa pogoda nie powinna być jednak problemem, gdy pracodawca zapewni pracownikom odpowiednią do aury odzież. Przeciwdeszczowa odzież roboczą zapewni ochronę przed wilgocią, a co za tym idzie pozwoli na bezpieczną i komfortową pracę. Nawet kilkugodzinna praca na powietrzu nie będzie problemem, gdy odzież będzie odpowiednio dopasowana do warunków meteorologicznych. Najważniejszą kwestią, o którą zadbać musi pracodawca jest bezpieczeństwo, w tym ochrona zdrowia i życia, dlatego ważnym elementem biorąc pod uwagę deszczową pogodę jest dbałość o odpowiednią widoczność pracowników, czyli z elementami ostrzegawczymi lub po prostu odzież ostrzegawcza.

Praktyczna odzież na wiosnę, i to nie tylko do pracy

 • Przeciwdeszczowy płaszcz z kapturem zabezpiecza przed deszczem i wiatrem. Najczęściej wyposażony w system wentylacji, rękawy z elastycznymi ściągaczami chroniącymi przed przedostaniem zimna. Płaszcz z kapturem sprawdza się nie tylko podczas wykonywania pracy. Jeśli dodatkowo posiada funkcjonalne kieszenie pozwolą one na włożenie niezbędnych przedmiotów np. latarki. Dzięki swojej lekkości i cienkości płaszcz doskonale sprawdza się nie tylko w pracy ale też w podróży, czy pieszych wyprawach, gdyż zajmuje mało miejsca.
 • Spodnie robocze ogrodniczki będą jedną z opcji, która zaspokoi oczekiwania i wymagania pracowników wielu branż oraz działkowców. Ogrodniczki oraz różnego rodzaju spodnie robocze tworzą doskonały zestaw zarówno z t-shirtem jak i koszulą flanelową wykonaną z wysokogatunkowej bawełny (także w wersji ocieplanej), najczęściej wyposażoną w liczne funkcjonalne kieszenie.
 • Kombinezon może chronić przed wieloma zagrożeniami. Będzie praktycznym rozwiązaniem dla pracowników służb porządkowych, dla monterów i mechaników czy pracowników serwisowych. Ubranie takie chroni odzież przed ubrudzeniem. Jednolity fason kombinezonu zabezpiecza przed przedostaniem się wiatru i chłodu bezpośrednio na ciało pracownika. Kombinezon najczęściej posiada kaptur, przydatne kieszenie, ściągacze oraz elementy odblaskowe chroniące podczas prac w deszczu. Do prac porządkowych warto zaopatrzyć pracowników w kombinezony intensywnie widoczne o ergonomicznej konstrukcji, które zastąpią odzież odblaskową zapewniając ochronę biologiczną, przeciwchemiczną i antystatyczną.
 • Kurtka robocza polecana do pracy na otwartej przestrzeni podczas wiosennych opadów. Idealna również do użytku codziennego. Jeśli nie kurtka, to może bluza. Wszystko zależy od potrzeb, warunków pogodowych i innych preferencji.
 • Kurtka z kapturem stanowić będzie nieodzowny element odzieży przeciwdeszczowej, która jak już wspominaliśmy wiosną jest kluczowym elementem pracowniczej garderoby. W okresie wiosennym należy wybrać lżejszą wersję z oferowanych w naszym sklepie on-line https://bezpieczenstwo-bhp.pl modeli.
 • Buty robocze których wybór uzależniony jest od wielu czynników stanowią bardzo duży asortyment środków ochrony indywidualnej. Wiosną jest z czego wybierać, i tak na przykład:
 • półbuty robocze polecane są tam, gdzie nie wymagane jest ciężkie obuwie za kostkę, wszystko zależy w jakich warunkach się pracuje. Prace porządkowe w terenie są tak zróżnicowane, że wybór obuwia roboczego wymaga dobrego sprecyzowania zadań. Produkowane z różnego rodzaju skór lub tworzyw oddychających obuwie stanowi idealne uzupełnienie odzieży roboczej. Buty takie najczęściej wyposażone są w wymienną wyściółkę i zabezpieczenia przed urazami;
 • sandały robocze dzięki odpowiedniej zabudowie charakteryzuje się lekkością. Skóra stóp może swobodnie oddychać, a pięta jest unieruchomiona i ustabilizowana. Pozwalają na wielogodzinne użytkowanie, za sprawą antybakteryjnej wyściółce;
 •  kalosze mają bardzo szeroką gamę zastosowań. Do tej grupy zaliczają się też gumowce i gumofilce. Te wodoszczelne buty robocze niezastąpione są w ogrodnictwie, leśnictwie, a również w pracach na mokrej nawierzchni oraz z użyciem wody, czyli doskonale wpisują się w niezbędnik pracowników odpowiedzialnych za komunalną czystość.
 • Nakolanniki robocze może ktoś zapyta, po co? Nakolanniki, jako środek ochrony indywidualnej mają dość szerokie zastosowanie. Znalazły je też w pracach ogrodniczych, które są nieodzownym elementem towarzyszącym wiosennej pielęgnacji i upiększaniu skwerów czy parków. Nakolanniki mają wiele zastosowań dlatego potrafią diametralnie się różnić. Nakolanniki ochraniacze w wersji ogrodowej to idealne rozwiązanie dla osób, które znaczną część czasu podczas prac w ogrodzie przyjmują niewygodną dla ciała pozycję obciążającą kolana. Ochraniacze redukują nacisk oraz zapobiegną przykrym dolegliwościom spowodowanym chłodną i wilgotną ziemią. Osoba korzystająca z ochraniaczy chroni nie tylko kolana, ale też odzież przed przetarciami.
 • Rękawice ochronne to wyposażenie niezbędne przy wiosennych porządkach terenów zielonych czy działkowych ogródków. Szczególnie polecamy rękawice drelichowe należące do jednej z najpopularniejszych grup rękawic ochronnych. Stanowią popularną ochronę rąk przy pracach dla ekip porządkowych, do prac gospodarczych i ogrodowych. Są lekkie, wytrzymałe i zapewniają przepuszczalność powietrza. Zróżnicowana gramatura materiału, z którego szyte są rękawice drelichowe pozwala na dobranie ich do prac, jakie będzie wykonywał pracownik.

Bezpieczna praca w ogrodzie

Powyższa treść, choć wywnioskować z niej można, iż dotyczy pracowników zaadresowana jest również do osób prywatnych. Ogród czy działka to również miejsce pracy. Nic tak nie cieszy, jak własnoręcznie obsadzony i zaprojektowany klomb czy skwerek. Jednak pielęgnując rabaty, trawniki, krzewy i drzewa przestrzegać trzeba podstawowych zasad bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie można tego bagatelizować, gdyż chodzi o ludzkie zdrowie i życie. Zaplanowanie zadań do wykonania i skupienie się na ich wykonaniu, najlepiej zacząć od przygotowania odpowiedniej odzieży, sprzętu i akcesoriów zabezpieczających. Aby satysfakcja z pracy była pełna zadbać trzeba o bezpieczne przeprowadzenie wszelkich prac. Niewystarczająca troska, może narazić nas na urazy ciała, podczas wykonywania czynności w ogrodzie. Praca w ogrodzie będzie bezpieczna, gdy trzymać będziemy się ważnych wskazówek.

Praca na wysokości

Praca na wysokości najczęściej kojarzy się budową lub remontem. Jednak korzystanie z drabiny jest jednym z najczęstszych zagrożeń, podczas wykonywania prac w ogrodzie. Podczas użytkowania drabiny nastąpić może przewrócenie się drabiny, pęknięcie szczebla czy upadek z drabiny. „Stawiając pierwszy krok” zawsze należy sprawdzić stan techniczny sprzętu. Wskazanym jest również, by przy tego rodzaju pracy obecna była druga osoba. Zadbać trzeba o strój, zakładając buty robocze o dobrej przyczepności i grubości. Ważnym elementem, o którym już wspominaliśmy jest niekrępująca ruchów odzież roboczą

.

Do jakich zaleceń warto się stosować podczas prac porządkowych w ogrodzie?

Oto kilka cennych zaleceń, o których warto pamiętać:

 • pracując w ogrodzie nie należy zakładać zbyt luźnej odzieży, gdyż obszerne rękawy czy nogawki, stanowi niebezpieczeństwo zahaczenia o wystający element czy wciągnięcia w użytkowany sprzęt,
 • głowę warto przykryć roboczą czapką, a w niektórych przypadkach nawet wybranym do prac ogrodowych kaskiem ochronnym.

WAŻNE! Bardzo dużą ilość wypadków w miejscach pracy stanowią urazy głowy, spowodowane przez spadające przedmioty czy wystające elementy (np. gałęzie). Dlatego do jednych z podstawowych środków zabezpieczających głowę należą hełmy ochronne.

 • w słoneczny dzień, wykonując nawet lekkie prace w ogrodzie pamiętać należy o okrycie głowy i ciała, tak by nie ulec poparzeniu słonecznemu,
 • posługując się narzędziami przestrzegać należy zasad instrukcji obsługi,
 • nigdy nie wolno przelewać pozostałości po preparatach w nieoznaczone pojemniki, zawsze pozostawić je trzeba w tych opisanych przez producenta,
 • po zakończeniu prac porządkowych zawsze należy po sobie posprzątać, gdyż pozostawione w ogrodzie narzędzia i preparaty stanowią zagrożenie dla otoczenia.

Wiosenne porządki z udziałem specjalnego sprzętu

Gdy pogoda dopisuje, temperatura jest coraz wyższa, a dzień coraz dłuższy, nie tylko o tereny zielone należy zadbać. To czas kiedy i nasze miejskie budynki „wołają” by zwrócić na nie uwagę.
Na jakie elementy posesji zwrócić szczególną uwagę?
Aby posesja była w jak najlepszej pozimowej formie, warto o nią odpowiednio zadbać zwracając szczególną uwagę na:

 • dach – regularne przeglądy pozwolą uniknąć poważnych i kosztownych usterek,
 • rynny i rury spustowe – jeśli nie będą prawidłowo funkcjonować, przeciekająca woda spowodować może powstanie wilgoci,
 • elewacja – odpadające tynki stanowią bezpośrednie zagrożenie zarówno dla użytkowników, jak i przechodniów,
 • okna i drzwi – warto sprawdzić, nie tylko ich szczelność, ale i czystość.

Jak może w tym pomóc podnośnik koszowy?

Część prac wymaga specjalnego sprzętu, takiego jak zapewniające bezpieczeństwo na wysokości podnośnik koszowy. Pamiętajmy, że praca na wysokości stanowi duże zagrożenie i ryzyko wypadków. Planując prace na wysokości, szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenia pracowników przed upadkiem i na ogólne zasady BHP. Bezpieczna praca na zwyżce wymaga odpowiedniego przeszkolenia pracowników, jak też wyposażenia ich w środki ochrony osobistej. Do pracy na wysokości zastosowanie mają m.in. szelki bezpieczeństwa, których zadaniem jest podtrzymywanie pracownika i zapobieganie jego spadnięciu bądź utrzymać go w pozycji zbliżonej do pionowej, chroniąc przed upadkiem z wysokości i uderzeniem o podłoże.

Odpowiednia organizacja

Praca wykonywana na powietrzu niezależnie od pory roku wymaga odpowiedniej organizacji. Zadbanie o pracowników i zapewnienie im odzieży, obuwia roboczego i innych akcesoriów dostępnych na https://bezpieczenstwo-bhp.pl należy do podstawowych obowiązków pracodawcy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.