Ochrona słuchu na strzelnicy

Długotrwałe narażenie na hałas na strzelnicy, jak również w trakcie polowania, szczególnie w momencie, gdy na strzelnicy jest większa grupa strzelców, doprowadzić może do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. W licznych krajach, niezwykle popularne są tłumiki huku, które w dużym stopniu obniżają hałas powstający przy strzelaniu. Ażeby obniżyć uciążliwość strzałów z broni dla otoczenia strzelca oraz środowiska naturalnego, w wielu państwach zaleca się stosowanie tłumików huku. Ich brak uważany jest za nietakt. Niestety, polskie prawo nie zezwala na rejestrowanie broni, która jest wyposażona bądź przystosowana do montażu tłumików. Taka broń traktowana jest, jako szczególnie niebezpieczna. Zatem, bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie uszu strzelca. Dotyczy to zarówno strzelnicy krytej, jak i strzelania w plenerze.

Stopery  

Bardzo popularnym i zarazem najprostszym ochronnikiem słuchu są stopery, czyli zatyczki do uszu. Mogą być jednorazowe, bądź wielokrotnego użytku. Dla osób korzystających ze strzelnicy, polecane są stopery silikonowe – półaktywne stopery polecane dla strzelców, przepuszczające dźwięki poniżej określonej granicy, jaką stanowi 80 db.  W tych półaktywnych stoperach, można swobodnie rozmawiać, a dźwięk impulsowy, jakim jest huk wystrzału zostanie zablokowany. Zatyczki przeciwhałasowe wyposażone mogą być w sznurek, jak również w plastikowy pałąk ułatwiający ich przechowywanie oraz zakładanie i zdejmowanie.

Zatyczki, po umieszczeniu w przewodzie słuchowym perfekcyjnie się do niego dopasowują, skutecznie blokując docierający z zewnątrz hałas. Wykonane z miękkiego sylikonu stopery, nie powodują dla użytkownika uczucia dyskomfortu.

Ochronniki pasywne

Ten typ ochronnika, przypomina swym kształtem duże słuchawki. Dlatego też czasami nazywane są często słuchawkami strzeleckimi. Ich specjalna konstrukcja daje komfort użytkowania, nawet podczas długiego noszenia. Słuchawki strzeleckie mają poszerzony pałąk na głowę, wyposażony w miękką okładzinę, sprężynujące niezależnie od siebie pręty pałąka, które zapewniają dopasowanie do kształtu głowy oraz zmniejszają nacisk punktowy. Szerokie i miękkie uszczelnienia czasz minimalizują nacisk okolic małżowiny usznej oraz efektywnie uszczelniają uszy.  

Ochronniki aktywne


Swym kształtem są bardzo zbliżone do pasywnych. Ich przewagą jest jednak możliwość swobodnej rozmowy z innymi strzelcami na strzelnicy. Wbudowany w ochronniki, aktywny system wygłuszający, za pomocą układu sterującego automatycznie blokuje jednolite i impulsowe dźwięki. Płynna regulacja daje możliwość wycięcia dźwięków powyżej określonej granicy, np. 85 dB. dzięki temu huk wystrzału zostanie wytłumiony, a rozmowy, czy wydawane komendy będą doskonale słyszane. Do wyposażenia tego typu ochronników należy mikrofon lub kilka mikrofonów, które wychwytują słabe dźwięki z otoczenia.

Niektóre modele, te z tak zwanej wyższej półki, umożliwiają podłączenie do ochronników radiotelefonu, czy też telefonu komórkowego bezprzewodowo w technologii Bluetooth. Niezależny, przeznaczony tylko do tego celu, mikrofon pozwala na swobodne prowadzenie telefonicznej rozmowy.

Kolory, a bezpieczeństwo

Ochronniki słuchu występują w wielu kolorach. Najpopularniejszym kolorem na strzelnicach sportowych jest kolor czarny. Dla myśliwych, zwłaszcza tych polujących grupowo, przeznaczone są  kolory jaskrawe – pomarańczowe lub żółte, dobrze widoczne nawet w gęstym lesie. Znacznie podnosi to bezpieczeństwo myśliwego, gdyż trudniej pomylić go z łowną zwierzyną.

Niezależnie, którą z ochron słuchu wybierze użytkownik, ważnym jest fakt zabezpieczenia narządu słuchu, tak aby nie doszło do trwałego jego uszkodzenia.
OCHRONY SŁUCHU dostępne na stronie Ochrona słuchu

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.