BHP kierowcy zawodowego

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drodze praca kierowców zawodowych podlega szczególnej kontroli, a zatrudnione osoby muszą spełniać szereg wymogów i warunków. Kierowcy zawodowi spędzają wiele godzin za kierownicą, co oznacza, że pojawia się zmęczenie i stres, a przez to ryzyko wypadków samochodowych zostaje zwiększone. Jakich zasad muszą przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko?

Jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy kierowców zawodowych?

Kierowca zawodowy ma ciężką pracę, która wymaga spędzania wielu godzin w pojeździe, odpowiedniego skupienia i uwagi, a przy tym poziom ryzyka jest wysoki. Ustawodawca wyznaczył dokładne zasady pracy kierowców. Ich przestrzeganie jest obligatoryjne. O czym trzeba pamiętać?

Dobowy czas pracy kierowcy zawodowego

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, dobowy czas pracy kierowcy zawodowego wynosi maksymalnie 15 godzin na dobę, jednakże maksymalny czas jazdy wynosi 9 godzin. Kiedy upłynie 4,5 godziny jazdy, obowiązkiem kierowcy jest odbycie co najmniej 45-minutowej przerwy. Kolejna przerwa musi nastąpić po upływie 4,5 godziny i od tego momentu nie można kontynuować jazdy. 

Wprowadzone przepisy zmierzają do redukcji wypadków, poprawy poziomu bezpieczeństwa na drodze i ochrony zdrowia kierowców zawodowych. Restrykcyjne przepisy mają wpływ także na bezpieczeństwo, zdrowie i życie pozostałych użytkowników dróg. 

Należy podkreślić, że prowadzenie pojazdu bez wymaganych przerw przyczynia się do zwiększenia zmęczenia i mniejszej uwagi, co z kolei zwiększa ryzyko wypadków i innych nieszczęśliwych sytuacji. Kiedy kierowca jest zmęczony, nie jest w stanie rzetelnie określić sytuacji na drodze, popełnia większą ilość błędów, a jego reakcje są opóźnione, dzięki czemu sytuacje na drodze są coraz groźniejsze i mogą ucierpieć kolejne osoby. Z tego względu wprowadzono odpowiednie przepisy, których podstawowym celem jest upewnianie się, że zatrudnieni kierowcy są wypoczęci i gotowi do pracy. 

Ustawodawca wyznaczył także limity dla tygodniowego odpoczynku. Od wyznaczonych zasad nie ma żadnych odstępstw ani wyjątków, są obligatoryjne dla wszystkich kierowców zawodowych. 

Jak zagwarantować bezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego?

Bezpieczeństwo na drodze odgrywa istotną rolę dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, co oznacza kierowców prowadzących pojazdy osobowe, kierowców zawodowych oraz osób pieszych. Ze statystyk wynika, że wiele wypadków to skutek uboczny nadmiernego zmęczenia, niewłaściwego rozkładu czasu pracy, a także braku odpoczynku. Z tego względu Unia Europejska wprowadziła obowiązujące normy związane z czasem pracy i odpoczynkiem kierowców. Ich podstawowym celem jest podwyższenie poziomu bezpieczeństwa. Muszą być respektowane na obszarze całej wspólnoty. Nierespektowanie przepisów przyczynia się do nałożenia wysokich kar zarówno na kierowców, jak i firmy transportowe.

Co to jest odpoczynek skrócony?

Odpoczynek skrócony występujący w ramach higieny pracy kierowcy i oznacza przerwę w czasie prowadzenia pojazdu, dzięki której można zregenerować siły, zapobiec nadmiernemu zmęczeniu i zagwarantować bezpieczniejsze warunki na drodze.

Skrócony odpoczynek trwa minimum 30 minut i odbywa się na:

  • stacjach paliwowych, 
  • parkingach, 
  • innych miejscach, w których kierowca jest w stanie odpocząć.

Odpoczynek powinien odbywać się w miejscu, gdzie Kierowca może usiąść, spożyć posiłek i skorzystać z toalety.

W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, iż odpoczynek skrócony nie zastępuje odpoczynku pełnego, aczkolwiek jest wykorzystywany przez wielu kierowców w celu zregenerowania sił i poprawy koncentracji.

Jak liczyć tygodniowy czas pracy?

Tygodniowy czas pracy kierowcy to liczba godzin, które w ciągu 7 dni przeznaczył na pracę. Czas jest liczony od północy z niedzieli na poniedziałek do północy z soboty na niedzielę. Jeżeli kierowca bierze udział w transporcie międzynarodowym, czas pracy zaczyna bieg o północy z niedzieli na poniedziałek i kończy się o północy z niedzieli na poniedziałek.

Maksymalny tygodniowy czas pracy kierowcy nie może być dłuższy od 56 godzin, a w ciągu 2 następnych tygodni pracy, kierowcy przysługują minimum 2 dni wolnego, gdzie jeden z nich to musi być niedziela. Trzeba pamiętać także o regularnym odpoczynku tygodniowym. 

Dla kierowców zajmujących się międzynarodowym transportem drogowym tygodniowy czas pracy nie może być dłuższy od 60 godzin, dodatkowo w terminie 2 następnych tygodni pracy kierowcy przysługują minimum 2 dni wolnego, gdzie jednym z nich jest niedziela. 

Co jeszcze warto wiedzieć o zasadach bhp dla pracy kierowcy zawodowego?

Bardzo ważne pojęcie związane z pracą kierowcy zawodowego to pauza. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, iż występuje pauza i pauza dzielona. 

Jednorazowe wykorzystanie 45-minutowej przerwy po nieprzerwanej 4,5 godzinnej jeździe nazywa się pauza. Z kolei wszelkie przerwy, które następują w wymaganych 45 minutach, określa się jako pauzę przerwaną. 

Reasumując, dobra znajomość przepisów prawa z zakresu czasu pracy kierowcy zawodowego odgrywa istotną rolę zarówno dla bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i możliwości uniknięcia kar nakładanych na kierowców i firmy transportowe, które nie przestrzegają wymogów ustawodawcy. Należy pamiętać, że przerwy w pracy i wyznaczone limity pozwalają ograniczyć ilość wypadków na drogach, poprawiają koncentrację oraz zdolność do prawidłowej oceny sytuacji na drogach. Ułatwiają także szybką reakcję na niemożliwe do zaplanowania i niebezpieczne sytuacje na drodze. 

Jeżeli kierowca jest wypoczęty, ryzyko stwarzane nie tylko dla niego, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego maleje. 

Jaka odzież robocza jest dedykowana dla kierowców zawodowych?

Hurtownia bhp ma w swojej ofercie odzież roboczą i ochronną dedykowaną dla pracowników z różnych branży. Buty robocze są lekkie, przewiewne, gwarantują komfort zarówno podczas chodzenia, jak i jazdy, a do tego zabezpieczają stopy przed spadającymi przedmiotami i innymi zagrożeniami.

Rękawice robocze to jeden z podstawowych elementów stroju roboczego kierowcy zawodowego, używane są przede wszystkim do załadunku i rozładunku. Jeżeli przedmiotem transportu są ostre przedmioty albo towary, które mogą stwarzać zagrożenie i powodować uszkodzenia ciała, rękawice ochronne sprawdzą się lepiej, gdyż zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.

Część kierowców sięga również po kaski ochronne i okulary ochronne, jednak są wykorzystywane w wymagających warunkach. Nie ma wątpliwości, że warto je mieć zawsze pod ręką. 

Podczas wykonywania pracy, warto zadbać o wygodę, gdyż kierowca zawodowy spędza w pozycji siedzącej wiele godzin, stąd odpowiednie spodnie, T-shirt oraz bluza są bardzo istotne. Użyty do produkcji odzieży materiał powinien być naturalny i przewiewny, umożliwiać cyrkulację powietrza, pochłaniać pot, a także zapewniać wytrzymałość. 

W przypadku chłodniejszych dni dobrze mieć pod ręką odpowiednią kurtkę, która ochroni zarówno przed wilgocią, jak i uporczywymi podmuchami wiatru, a do tego zapewnia komfort cieplny. 

Istotną rolę odgrywają kurtki i kamizelki ostrzegawcze, które są dedykowane dla osób pracujących w transporcie drogowym oraz wykonujących powierzone obowiązki po zapadnięciu zmroku. Wymienione ubrania są uszyte z materiałów odblaskowych albo zawierają odblaskowe elementy, dzięki czemu użytkownik jest widoczny ze sporej odległości, co odgrywa istotną rolę w warunkach ograniczonej widoczności. 

Kierowca zawodowy musi zadbać także o właściwe wyposażenie pojazdu. Wymagane są apteczki, gaśnice oraz taśmy ostrzegawcze, które umożliwiają szybką reakcję podczas ewentualnych awarii i niebezpiecznych sytuacji oraz wypadków. Są używane do kompleksowej ochrony zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. 

Wszystkie te kwestie są istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia zawodowych kierowców oraz innych użytkowników dróg, dlatego też przestrzeganie przepisów BHP jest kluczowym elementem ich pracy.