Filtruj według

Marka

Marka

Rozmiar

Rozmiar

Kolor

Kolor

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 7 703,00 zł

Sprzęt chroniący przed upadkiem

Sprzęt chroniący przed upadkiem – jak dobrze zabezpieczyć pracowników

Praca na sporej wysokości jest wymagająca, dlatego odpowiedni sprzęt i zabezpieczenia są szczególnie ważne. Szelki bezpieczeństwa i lina do szelek to podstawa, ale oprócz tego warto wyposażyć zatrudnione osoby w pełny zestaw asekuracyjny, a w nim karabińczyk, dobrej jakości zatrzaśnik oraz urządzenie samozaciskowe. Nabycie sprzętu ochronnego zostanie docenione przez każdego pracownika, który powierzone mu zadanie i obowiązki będzie wykonywał sumiennie i z należytym zaangażowaniem. Urządzenie samohamowne czy amortyzator bezpieczeństwa to zakupy na wiele lat. Sprzęt chroniący przed upadkiem zabezpiecza ludzi przed pogorszeniem stanu zdrowia, a nawet utratą życia. 

Jest 78 produktów.

Pokazano 1-20 z 78 pozycji

Aktywne filtry

Szelki bezpieczeństwa 

Szelki bezpieczeństwa są używane przez wszystkie osoby pracujące na wysokości oraz hobbystycznie wspinające się po górach, ściankach wspinaczkowych i innych. Szelki bezpieczeństwa to jeden z dostępnych środków ochrony indywidualnej, który zabezpiecza zdecydowanie lepiej niż barierki czy siatki. Szelki bezpieczeństwa służą:

  • pracownikom budowlanym, 
  • technikom wykonującym obowiązki na słupach i komunikach, 
  • pracownikom wykonującym remonty, 
  • osobom myjącym okna, 
  • osobom pracującym na dachu. 

Szelki bezpieczeństwa sprawiają, że można uniknąć upadku z dużej wysokości, a sam proces spadania nie generuje żadnych poważnych uszkodzeń w ciele. Aby cieszyć się z korzyści, jakie dają szelki bezpieczeństwa, trzeba je dobrać zgodnie z charakterem pracy i warunkami, które jej towarzyszą. Szelki bezpieczeństwa mają być zgodne z normami europejskimi PN-EN 363 – to oznakowanie środków ochrony indywidualnej zabezpieczającej przed upadkiem z wysokości. PN-EN 361 – szelki bezpieczeństwa oraz PN-EN 358 – indywidualny sprzęt ochronny. 

Sięgając po szelki bezpieczeństwa, trzeba też zwrócić uwagę na inne elementy zabezpieczające jak lina do szelek, łączniki, punkty kotwiczenia. Szelki bezpieczeństwa powstają z wytrzymałych poliamidowych taśm – ten model zostaje bardzo dokładnie zszyty, co zapewnia mu trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Szelki bezpieczeństwa mają być funkcjonalne, dopasowane do sylwetki oraz wagi, a także do rodzaju wykonywanych prac. 

Lina do szelek 

Lina do szelek to jeden z kluczowych elementów gwarantujących bezpieczeństwo w trakcie wykonywania pracy na wysokości. Lina do szelek powstaje z wytrzymałych materiałów. Producenci wykorzystują:

  • poliester, 
  • poliamid, 
  • stal. 

Lina do szelek może wykazywać właściwości samohamowalne i razem z amortyzatorem upadku nie pozwala na wypadki osób pracujących na wysokości. Lina do szelek jest lekka i cienka, ale bardzo wytrzymała. Można ją rozpoznać po zakończeniu pętlą z jednej strony oraz węzłem końcowym na drugiej. Linka do pracy w podparciu oraz inne modele muszą być zgodne z normą EN 353, która zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Lina do szelek jest dostępna w różnych rozmiarach, dlatego pracodawca może dopasować ją do charakteru pracy. 

Zestaw asekuracyjny

Zestaw asekuracyjny ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla pracowników wykonujących obowiązki zawodowe na sporej wysokości. Aby zestaw asekuracyjny spełniał swoją funkcję, musi zostać dopasowany do charakteru wykonywane pracy. Zestaw asekuracyjny może służyć w trakcie chodzenia po stromym i bardzo niebezpiecznym dachu albo pracy na rusztowaniu. Sprzęt chroniący przed upadkiem musi zostać wykonany z najlepszej jakości materiałów, co przekłada się na odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wygodę. Zestaw asekuracyjny, a dokładnie jego wyposażenie i wykonanie są uwarunkowane przepisami prawa normy bezpieczeństwa. 

Zestaw asekuracyjny to:

  • szelki bezpieczeństwa, 
  • zaczep linkowy i zatrzaśnik, 
  • worek transportowy, 
  • urządzenie samohamowne, 
  • urządzenie samozaciskowe, 
  • lina do szelek, 
  • urządzenie do kierowania pozycją osoby korzystającej z zestawu. 

Nie każdy zestaw asekuracyjny posiada wszystkie wymienione elementy, ale można je dokupić w każdym momencie. Szelki bezpieczeństwa, zatrzaśnik czy lina do szelek w trakcie regularnego użytkowania ulegają zniszczeniu, dlatego w każdej chwili można je wymienić na nowe. 

Zestaw asekuracyjny jest używany do pracy, jak i do celów indywidualnych – umożliwia konserwację kominów, czyszczenie elewacji czy wysokich okien, a także wycinanie drzew. 

Karabińczyk 

Karabińczyk to jeden z elementów zapewniających bezpieczeństwo w trakcie pracy na wysokości. Zestaw asekuracyjny nie może się odbyć bez łącznika, a karabińczyk spełnia właściwie takie same zadanie. Na uwagę zasługuje jego wytrzymałość oraz lekkość, gdyż powstaje ze stopu tytanu oraz aluminium. Karabińczyk może mieć budowę owalną, w kształcie litery d, d-kształtne asymetrycznie, gruszkowaną, hybrydową, sprężynową. Dostępny jest także karabińczyk z szyfrem, z linką, typu kotwica, na zakrętkę. Dobrej jakości karabińczyk to gwarancja wygody w trakcie pracy na wysokości, dlatego trzeba dobrze dobrać go to zestawu.

Zatrzaśnik

Zatrzaśnik to stalowy albo aluminiowy element, który odpowiada za zabezpieczenie przed upadkiem z dużej wysokości. Ta część jest wymagana przez szelki bezpieczeństwa. Dostępna na rynku modele różnią się przede wszystkim rodzajem zapięcia. Zatrzaśnik może mieć szereg dodatkowych zabezpieczeń i kształtów. Aby zatrzaśnik nie zawiódł, trzeba sięgać po modele, które uzyskały wymagane atesty. Zatrzaśnik musi być przede wszystkim wytrzymały, dzięki czemu bez żadnych problemów udźwignie ciężar ciała i nie ulegnie zniszczeniu w razie niespodziewanych upadków. 

Linka do pracy w podparciu

Linka do pracy w podparciu to kolejny element, który zawiera dobrze wyposażony zestaw asekuracyjny. To uzupełnienie sprzętu ochronnego gwarantującego wygodę i podnoszącego poziom bezpieczeństwa. Linka do pracy w podparciu jest używana przy wykonywaniu obowiązków na słupach, drzewach, konstrukcjach budowlanych i stromych dachach. Linka do pracy w podporze musi być używana razem z systemem przeznaczonym do powstrzymania spadania. Linka powstaje z aluminium oraz tkaniny powlekanej i spełnia wymagania europejskich norm.  

Amortyzator bezpieczeństwa 

Amortyzator bezpieczeństwa zabezpiecza przed upadkiem, dlatego chroni zdrowie i życie ludzkie. Amortyzator bezpieczeństwa powstaje z dobrej jakości, wytrzymałych materiałów, czyli taśmy poliamidowej, która przekłada się także na komfort w trakcie użytkowania. Należy je zamontować do liny, a następnie podpiąć do elementu konstrukcji. Amortyzator bezpieczeństwa sprawia, że spadające ciało nie generuje sporego naprężenia liny i jednocześnie nie przyjmuje całej energii upadku. Oznacza to płynny ruch oraz przejęcie sporej energii.