Artykuły medyczne

Aktywne filtry

Artykuły medyczne – czego nie może zabraknąć w zakładzie pracy?

Artykuły medyczne to cała gama sterylnych oraz higienicznych produktów czy narzędzi, które są szczególnie przydatne w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, wykonywania akcji ratunkowych czy udzielania pierwszej pomocy przy wypadkach. Najlepsza ochrona pracowników łączy się z zabezpieczeniem klientów salonów czy pacjentów w zakładach. Rękawice medyczne czy apteczki przydają się także w nieoczekiwanych sytuacjach i wypadkach, kiedy niezbędne jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Rozbudowana oferta pozwala dobrać sprzęt do potrzeb i indywidualnych preferencji. Rękawice medyczne jednorazowe są szczególnie przydatne, gdyż doskonale zabezpieczają przed płynami ustrojowymi i pozwalają zabezpieczać się przed chorobami. Artykuły medyczne sprawdzają się w wymagających czy delikatnych specjalizacjach, ale część z nich musi znaleźć się w każdym zakładzie pracy. Wśród nich warto wymienić koc termiczny czy zestaw opatrunkowy. 

Rękawice medyczne jednorazowe – podstawowe artykuły medyczne w zakładzie pracy 

Przydatne, a nawet niezbędne artykuły medyczne to rękawice medyczne jednorazowe. Mają wszechstronne zastosowanie oraz doskonałe właściwości, dzięki czemu używa się ich w wielu branżach i zakładach. Jak sama nazwa wskazuje, rękawice medyczne jednorazowe są dedykowane lekarzom i pielęgniarkom, ale korzysta z nich o wiele większe grono użytkowników. Artykuły medyczne służą pracownikom sektora spożywczego, osobom zatrudnionym w warsztatach motoryzacyjnych, pracownikom branży kosmetycznej, ogrodnikom i innym. 

Rękawice medyczne jednorazowe doskonale zabezpieczają przed:

 • drobnoustrojami, 
 • płynami ustrojowymi, wydzielinami oraz wydalinami, 
 • smarami, 
 • olejami, 
 • substancjami chemicznymi, 
 • uszkodzeniem skóry. 

Rękawice medyczne chronią skórę dłoni przed zabrudzeniem, chorobami oraz ranami. Rękawice medyczne jednorazowe mogą być wykonane z lateksu, nitrylu albo winylu (ostatni z nich stosowany jest stosunkowo rzadko). Nawet jeśli artykuły medyczne nie są wymagane do wykonywania obowiązków zawodowych, warto je mieć w zakładzie pracy, gdyż przydają się do różnorodnych czynności. Co ważne rękawice medyczne tworzą barierę ochronną pomiędzy skórą a wirusami, bakteriami i innymi zarazkami, dzięki czemu szansa na uniknięcie chorób jest zdecydowanie większa. Rękawice medyczne są zarówno praktyczne, jak i przydatne. 

Artykuły medyczne, których nie może zabraknąć w żadnym zakładzie pracy – apteczki

Apteczki składają się z produktów umożliwiających oparzenie i zabezpieczenie ran, a także przydatnych preparatów i akcesoriów. Zestaw opatrunków i innych narzędzi powinien znajdywać się nie tylko w miejscu pracy, ale również w samochodzie i domu. Lokalizacja jest równie istotna, gdyż apteczki muszą znajdywać się w łatwo dostępnych miejscach. Skład apteczki nie jest wyznaczony w polskich przepisach, stąd wszyscy producenci korzystają z niemieckiej normy DIN. Apteczki, które znajdują się w miejscach pracy, różnią się od tych samochodowych czy domowych, jednak każda z nich musi zawierać zestaw opatrunkowy, środki przeznaczone do dezynfekcji oraz środki ochronne. Podstawowe produkty to:

 • gaza metrowa albo półmetrowa, 
 • opaski dziane różnej wielkości, 
 • bandaże elastyczne (różne), 
 • zestaw opatrunkowy (chłonne opatrunki typu G albo M), 
 • jałowe kompresy różnych rozmiarów, 
 • siatka jałowa, 
 • plaster z opatrunkiem do cięcia, 
 • gotowe plastry, 
 • plaster na rolce bez opatrunku, 
 • preparaty wykorzystywane do odkażania ran, 
 • sól fizjologiczna, 
 • środki używane do oparzeń, 
 • chusta trójkątna, 
 • maseczka do sztucznego oddychania metodą usta-usta, 
 • koc termiczny (srebrna strona skierowana w stronę człowieka przydaje się w stanach wyziębienia ciała, a druga strona szybko chłodzi), 
 • rękawice medyczne jednorazowe, 
 • nożyczki, pęseta, agrafki, 
 • termometr, 
 • instrukcja udzielania pierwszej pomocy. 

Zestaw opatrunkowy – przydatne artykuły medyczne

Artykuły medyczne to także zestaw opatrunkowy, który jest szczególnie przydatny w trakcie wykonywania zabiegów, do których zalicza się lewatywę, usuwanie szwów i inne czynności. Zestaw jest wykorzystywany przede wszystkim przez personel medyczny, ale warto go mieć także w domowym zaciszu. Dobrze wyposażony zestaw opatrunkowy pozwala zaoszczędzić czasu oraz miejsca, gdyż wszystkie potrzebne akcesoria i narzędzia zostają umieszczone w jednym poręcznym pojemniku. Sterylne opakowanie daje gwarancję bezpieczeństwa i zapewnia higienę na najwyższym poziomie. Zestaw opatrunkowy składa się z materiałów opatrunkowych oraz narzędzi medycznych niezbędnych do założenia opatrunku. Wszystko jest gotowe od razu po otwarciu opakowania, co zdecydowanie skraca czas potrzebny do wykonania potrzebnych czynności. Nie ma mowy o wykorzystywaniu innych naczyń stanowiących siedliska bakterii. Do produkcji narzędzi wchodzących w skład zestawu służy stal chirurgiczna. Zestaw opatrunkowy może być użyty tylko raz, a po jego wykorzystaniu musi trafić do kosza na odpady. Artykuły medyczne zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz minimalną ilość odpadów. 

Koc termiczny – niezbędne wyposażenie każdego zakładu pracy

Artykuły medyczne mają na celu ochronę zdrowia i życia, a także ułatwienie pierwszej pomocy przy wypadkach. Koc termiczny to specjalne okrycie mające na celu utrzymanie ciepła w ciele człowieka. Powinien on znaleźć się nie tylko w miejscu pracy, ale również i w samochodzie oraz domu. To właśnie on bardzo często ratuje ludzkie życie, mimo swojego niepozornego wyglądu. Koc termiczny ma wymiary 160 × 210 cm, dlatego doskonale sprawdza się do okrycia dzieci oraz osób dorosłych. Koc termiczny jest używany w każdej sytuacji, kiedy komfort cieplny jest zagrożony nawet w niewielkim stopniu, czyli zarówno po urazie, jak i w niskiej oraz wysokiej temperaturze. Koc może posłużyć do zabezpieczenia ciała osoby ubranej oraz nagiej. To doskonały sposób, aby przekazać ratownikom medycznym wiadomość, że konkretny człowiek wymaga pomocy. Aby koc spełniał swoją funkcję, trzeba wiedzieć, jak go stosować. 

Dlaczego artykuły medyczne są tak ważne?

Artykuły medyczne są potrzebne w każdym zakładzie pracy, domu, samochodzie czy miejscu użyteczności publicznej. Właściwie dobrany sprzęt to gwarancja sterylności oraz higieny na najwyższym poziomie. Rękawice medyczne jednorazowe pozwalają chronić i zabezpieczać życie oraz zdrowie ludzi. Z tego względu używa się ich w gabinetach stomatologicznych, studiach tatuażu, piercingu, laboratoriach, salonach fryzjerskich oraz kosmetycznych. Apteczka umożliwia opatrywanie ran, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz monitorowanie stanu zdrowia. Koc termiczny przydaje się w trakcie wypadków. Artykuły medyczne są potrzebne zarówno lekarzom i pielęgniarkom, jak i pracownikom fizycznym, biurowym i każdemu, kto ma w swoim domu dzieci czy osoby starsze.