Odzież ostrzegawcza – zapewnienie bezpieczeństwa

Pracownik, który został odpowiednio wyposażony w odzież ostrzegawczą, zyskuje dodatkową ochronę, a ryzyko wypadku, uszkodzenia ciała czy nawet śmierci zostaje zminimalizowane. Dobra widoczność jest bardzo istotna i to zadanie pracodawcy. Świetnie sprawdza się kamizelka ostrzegawcza , kurtka ostrzegawcza oraz bluza ochronna ostrzegawcza. Trzeba jednak wiedzieć, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę i jak wybrać właściwą odzież ostrzegawczą, aby była dopasowana do panujących w miejscu pracy warunków, a także zagrożeń. 

Odzież ostrzegawcza, czyli bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Odzież ostrzegawcza może być przydatna w każdym zakładzie pracy. Kluczowe znaczenie odgrywa występowanie czynników zagrożenia, czyli ruchomych pojazdów, maszyn oraz innych obiektów. Właściwie dobrany strój gwarantuje dobrą widoczność, co z kolei podnosi nie tylko komfort wykonywania pracy, ale jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo. Dobra widoczność jest ceniona przez każdego pracownika, gdyż umożliwia dokładne wykonywanie powierzonych obowiązków, a do tego chroni życie i zdrowie. 

Odzież ostrzegawcza – co to znaczy?

Odzież ostrzegawcza, czyli spodnie ochronne ogrodniczki, bluza ochronna ostrzegawcza i specjalne kamizelki nie jest używana tylko jesienią i zimą, kiedy niskie temperatury i wczesne zapadanie zmierzchu stwarzają potencjalne zagrożenie. Odzież ostrzegawcza jest dedykowana każdej osobie pracującej w warunkach ograniczonej widoczności, stwarzającej ryzyko kontuzji, wypadku czy innych zagrożeń. 

Odzież ostrzegawcza cieszy się dużą popularnością wśród:

  • pracowników budowy, 
  • kolejarzy, 
  • portowców, 
  • drogowców, 
  • służb porządkowych.

Chemicy, strażacy oraz osoby zajmujące się ratownictwem medycznym mają stroje z elementami odblaskowymi. Wkładanie odpowiednich ubrań wiąże się z poprawą widoczności, co z kolei pozwala chronić przed wypadkiem. Kamizelki ostrzegawcze i inne elementy powstają z materiałów wykazujących właściwości fluorescencyjne. Dostępne są modele w kolorze czerwonym pomarańczowo-czerwonym, żółtym, a także materiał odblaskowy. Pracownik, który wkłada na siebie strój w takim kolorze, jest nie tylko lepiej widoczny (nawet w dzień), ale odzież także odbija światło w stronę jego źródła, co przekłada się na widzialność odzieży ostrzegawczej zarówno w świetle reflektorów, jak i pojazdów.

Odzież ostrzegawcza jest dostępna w trzech klasach – od 1 do 3. Wraz ze wzrostem ilości zastosowanego materiału fluorescencyjnego zwiększa się także widzialność. Oprócz odpowiedniego materiału bardzo ważna jest także ilość odcinków pasów odblaskowych, których szerokość musi mieć minimum 50 mm naszytych w miejscach uwarunkowanych normą. 

Jakość odzieży ostrzegawczej, jako jeden z bardzo istotnych parametrów

Kamizelka ostrzegawcza, spodnie ochronne ogrodniczki i inne elementy odzieży ochronnej muszą wykazywać wymaganą jakość, która przekłada się zarówno na uczucie komfortu, jak i poziom bezpieczeństwa. Jakość odnosi się do zastosowanych materiałów odblaskowych oraz fluorescencyjny. Producenci muszą posiłkować się wymogami normy PN-EN ISO 20471:2013. Norma wskazuje, że odzież jest klasyfikowana jako ostrzegawcza tylko w przypadku, gdy pierwotne właściwości nie zostaną utracone przez minimum 5 cykli prania. Jeżeli właściwości i niezbędne cechy zostaną utracone to oznaka, że ubrania nie były dobrej jakości, następnym razem warto wybrać inny model. Właściwie dobrany strój zapewnia bezpieczeństwo na dłużej, ale dokładna liczba dozwolonych cykli prania jest zawsze wyznaczona przez producenta, stąd trzeba odszukać potrzebną informację na opakowaniu albo w opisie kurtki, spodni czy innych elementów. 

Jaką odzież ostrzegawczą wybrać?

Kamizelka ostrzegawcza, bluza i kurtka ostrzegawcza, a także odpowiednie spodnie (najczęściej ogrodniczki) to podstawowe elementy stroju. Należy je wybierać po przeanalizowaniu i sprawdzeniu klasy widoczności. Każda część może mieć inną klasę, ale im wyższa, tym lepsze zabezpieczenie i mniejsze ryzyko wypadku. Najlepiej sprawdza się noszenie całych kompletów, gdyż brak jednej części niestety obniża poziom zabezpieczenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że dostępne kamizelki ostrzegawcze nie mają klas widoczności, chociaż są bardzo przydatne. W ich przypadku trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak przepuszczalność powietrza, wygląd zastosowanej do produkcji siatki oraz użyty materiał. Decydując się na siatkową tkaninę, jest to jednoznaczne z zapewnieniem bardzo dobrej cyrkulacji powietrza, czyli pracownik nie poci się, jego skóra oddycha, a on pozostaje zabezpieczony i dobrze widoczny. 

Odzież ostrzegawcza 1 klasy widoczności

Odzież ostrzegawcza zaliczana do 1 klasy jest dedykowana do zawodów, w których nie ma bardzo intensywnego natężenia ruchu, czyli ten model nie nadaje się, chociażby do drogownictwa. W odzieży można zauważyć wszywki wykonane z materiałów fluorescencyjnych i dodatkowe pasy odblaskowe. Zgodnie z normą, do uszycia odzieży należy wykorzystać co najmniej 14 cm2 materiału wykazującego właściwości fluorescencyjne. To mało, gdyż w klasie drugiej wymagane jest już 50 cm2, a w klasie 3 potrzebne jest 80 cm2 i jednocześnie 10cm2 pasów odblaskowych. To bardzo dokładne wymogi, dzięki którym producenci wiedzą, co musi znaleźć się w oferowanych produktach, a użytkownicy mają świadomość, jakie cechy są dla nich najważniejsze. 

Spodnie ostrzegawcze ogrodniczki oraz bluzy ochronne ostrzegawcze i inne elementy stroju ochronnego powstają z dwóch rodzajów materiałów — bawełny oraz poliestru. Jeżeli zdecydujemy się na tanią odzież, proporcja wymienionych materiałów będzie kształtować się następująco: 60% poliestru oraz 40% bawełny. Jeżeli wybór padnie na odzież dobrej jakości, proporca jest odwrotna. 

Jaka jest gramatura używanych materiałów? Bez względu na klasę widoczności gramatura materiału to najczęściej 270g/m2. To bardzo dobry wybór, który wiąże się zarówno  z trwałością, jak i swobodą odczuwaną w trakcie pracy, a także cechami ostrzegawczymi, które w przypadku odzieży ostrzegawczej są najważniejsze. 

Odzież ostrzegawcza ma pasować także do panujących warunków atmosferycznych, dlatego dostępna jest kurtka czy bluza ocieplana ostrzegawcza, która sprawdzi się w wymagających warunkach. Komfort termiczny zapewniony. Alternatywą do modelu ocieplanego jest odzież tradycyjna. 

Odzież ostrzegawcza 2 i 3 klasy widoczności

Kurtka ostrzegawcza oraz spodnie muszą być zaliczane do klasy 3, gdyż zapewniają najwyższy poziom ochrony. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że nie opisujemy osobno klasy drugiej, gdyż różnice pomiędzy nią a klasą 3 są tak subtelne, że niemalże nie można ich zauważyć. Obie klasy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i dobrą widoczność, co jest  szczególnie istotne. Odzież ostrzegawcza powstaje z materiałów o właściwościach fluorescencyjnych, a wstawek wykonanych z materiału w innym kolorze jest stosunkowo mało. Można je znaleźć na przykład w dolnej części nogawek albo na zakończeniach rękawów. Właściwa szerokość pasów odblaskowych także odgrywa bardzo ważną rolę. 

Bluzy ochronne ostrzegawcze zawsze są kwalifikowane do klasy 2 widoczności, przede wszystkim ze względu na zastosowany fason i wykorzystanie. 

Jakie wymagania musi spełniać odzież ostrzegawcza dla drogowców?

W wielu miejscach i profesjach konieczne jest stosowanie specjalnych ubrań oraz dodatków, gdyż zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i komfort w trakcie pracy. Wśród nich wymienia się także drogowców, którzy stosują odzież ochronną odblaskową. Mowa o wszystkich osobach, które dbają o stan dróg, a także ich bezpośrednie otoczenie. To także pracownicy zajmujący się naprawą nawierzchni, zachowaniem w dobrym stanie przepustów, poboczy oraz rowów znajdujących się wokół dróg. Grupa jest naprawdę liczna. Drogowcy to także ekipy budujące zupełnie nowe odcinki jezdni, a także osoby remontujące dotychczasowe drogi i wykonujący inne działania przy drodze. 

Praca drogowców odbywa się tylko i wyłącznie na zewnątrz, co oznacza, że każdego dnia muszą się mierzyć z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście zimą wykonuje się zdecydowanie mniej napraw, nie buduje się żadnych dróg, ale drogowcy nie mają wcale mniej pracy, gdyż zajmują się odśnieżaniem. 

Odzież ostrzegawcza zapewnia dobrą widoczność zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem oraz w nocy. Wybierane ubrania muszą odpowiadać wymaganiom normy EN ISO 20471. To bardzo ważne, gdyż gwarantuje komfort odczuwany w trakcie pracy, a także pozwala ograniczyć ryzyko wypadków. W normie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące powierzchni taśm z odblaskami, które występują na ubraniach noszonych przez drogowców. Przepisy wskazują również, jakie materiały fluorescencyjne mają zostać zastosowane. Zgodnie z wymaganiami odblaskowe elementy muszą być umieszczona z każdej strony, żeby użytkownik był dobrze widoczny i z przodu i z tyłu. 

Odzież ostrzegawcza, która powstaje zgodnie z wymaganiami normy, sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach, czyli przy intensywnych opadach deszczu czy śniegu oraz w całkowitych ciemnościach. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że to pracodawca odpowiada za wyposażenie pracownika w odpowiednią odzież ostrzegawczą, bez względu na to, jakie zajmuje stanowisko i jakie otrzymuje wynagrodzenie. Niedopełnienie tej zasady wiąże się z nałożeniem sankcji karnych.  

Odzież ostrzegawcza na lato

Lato w Polsce potrafi być bardzo uciążliwe, brak wiatru i wysokie temperatury sprawiają, że praca na zewnątrz staje się trudna i nieprzyjemna. Jednak drogowcy i inne osoby muszą mimo wszystko dbać o swoje bezpieczeństwo i maksymalnie ograniczyć wypadki czy uszkodzenia ciała na skutek wysokiej temperatury. W tym okresie zamiast kurtek ostrzegawczych, czy grubych bluz, trzeba wybrać kamizelki ostrzegawcze. 

Kamizelka ostrzegawcza ma być żółta albo jasnoczerwona. Tylko w taki sposób użytkownik będzie zauważony nawet ze sporej odległości. Kamizelkę można bez problemu założyć na bawełnianą koszulkę, która wchłania pot i zapewnia maksymalny komfort termiczny. 

Dobrym pomysłem jest także wybór fluorescencyjnych podkoszulków wyposażonych w odblaskowe taśmy. Można zdecydować się na koszulki polo albo T-shirty. Wybór odpowiedniego materiału jest bardzo istotny, dlatego warto pozostać przy bawełnie. Jeżeli producent zastosuje dodatek włókien sztucznych, wiąże się to z większą elastycznością i wytrzymałością, co jest bardzo korzystne dla użytkownika. 

Spodnie ostrzegawcze robocze to kolejny element odzieży, który trzeba mieć na sobie. Najlepiej sprawdzą się oddychające materiały, które nie przyczynią się do uczucia dyskomfortu odczuwanego w wysokiej temperaturze. Jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu, można wybrać szorty ostrzegawcze, jednak to dobry wybór tylko w nielicznych przypadkach. Używanie niebezpiecznych, gorących substancji może wyrządzić sporo szkód na odkrytych nogach. Nie warto ryzykować, ale dobrze wiedzieć, że taka opcja również znajduje się w ofercie producenta.

Odblaskowa czapka na głowę także się przyda, gdyż ogranicza ryzyko udaru i dobrze chroni oczy oraz twarz. 

Ubrania ostrzegawcze na jesień i zimę

Jesień i zima to pory roku, kiedy stosowanie odzieży ostrzegawczej jest najważniejsze. Jest to związane z występującymi mgłami, intensywnymi opadami deszczu i szybkim zapadaniem zmierzchu. Kurtka ostrzegawcza czy spodnie ogrodniczki mogą też zostać wyposażone z dodatkowe warstw materiału, co zapewni komfort w trakcie pracy w niskich temperaturach. W tych porach roku bardzo istotne jest także noszenie wodoodpornej odzieży. 

Kurtka ostrzegawcza noszona w najzimniejszych miesiącach musi spełniać dodatkowe wymagania, stąd dobrym rozwiązaniem jest softshelle, gdyż chroni zarówno przed deszczem, jak i śniegiem, ale także wiatrem. Dostępne są nawet trzywarstwowe modele, gdzie pierwsza powłoka znajdująca się na zewnątrz zabezpiecza przed wiatrem, środkowa przed wodą, a wewnętrzna warstwa wykonana z mikropolaru gwarantuje przyjemne ciepło. 

Spodnie ochronne ostrzegawcze ogrodniczki to dobre rozwiązanie, które zapewnia nie tylko wygodę, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa. Na spodniach znajdują się taśmy odblaskowe. Doskonałym dodatkiem są także wzmocnienia wykonane ze specjalnych tkanin. Są umieszczone w obszarach, gdzie istnieje spore ryzyko przetarcia, czyli między innymi na kolanach. Bardzo ważnym i cennym dodatkiem są kieszenie przelotowe. 

W tych porach roku nie może zabraknąć także czapek wyposażonych we fluorescencyjne elementy albo uszyte w całości w tych kolorach. 

Dobór właściwej odzieży ostrzegawczej wymaga czasu, ale to jedyny skuteczny sposób, żeby dbać o zatrudnionych pracowników, zapewnić im maksymalną wygodę i komfort odczuwany w trakcie pracy. Warto przede wszystkim skontrolować przyznane normy, klasę widoczności, a także pozostałe cechy, które pozwalają na jeszcze lepsze zabezpieczenie.