Skuteczność stoperów do uszu, jak chronią słuch?

Kiedy warto skorzystać ze stoperów do uszu i jakie są rodzaje?

Ochrona słuchu jest niezwykle istotne, gdyż uszy narażone na bezustanny hałas stają się przede wszystkim bardziej wrażliwe, a do tego po pewnym czasie można spodziewać się pogorszenia jakości słyszanych rozmów, muzyki czy oglądanego filmu. Dostępne rodzaje stoperów do uszu pozwalają na dostosowanie wkładek dousznych do charakteru pracy oraz wykonywanych czynności, stopery stanowią również stały element stroju roboczego pracowników budowy, lotniska czy muzyków. Zabezpieczenie wszystkich wrażliwych części ucha jest niezwykle istotne, ale jest to możliwe tylko pod warunkiem, że wkładki przeciwhałasowe powstały z dobrej jakości materiałów i dobrze leżą w kanale słuchowym. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru odpowiedniego modelu i przede wszystkim, kiedy nie można się obejść bez stoperów?

Stopery do uszu – co to za sprzęt?

Ochrona słuchu powinna stanowić ważny element życia każdego z nas, gdyż zbyt głośna muzyka, używanie hałaśliwego sprzętu oraz praca z wykorzystaniem maszyn może wywołać szereg niekorzystnych skutków ubocznych, które przyczynią się do pogorszenia, a nawet utraty słuchu. Właśnie z tego względu stopery do uszu powinny znajdywać się w domu każdego z nas. Sprzęt dopasowuje się kształtem do kanału słuchowego, dzięki czemu można zauważyć zdecydowaną redukcję poziomu hałasu. Rodzaje stoperów do uszu są uwarunkowane zastosowanym materiałem. Używa się: 

 • gąbki,
 • wosku,
 • silikonu, 
 • pianki, 
 • gumy. 

Wszystkie z wymienionych materiałów mają nieco inne właściwości, ale każdy z nich ma taką samą rolę – chronić uszy, wygłuszać dźwięki i wskutek tego przyczyniać się do stworzenia wrażenia ciszy. Skuteczność stoperów do uszu jest niepodważalna, gdyż po włożeniu do kanału, zmieniają swój kształt i zapewniają jakże pożądaną ochronę. Następnie wystarczy je wyciągnąć i po kilku chwilach zauważyć powrót do pierwotnego kształtu. 

Niepożądane dźwięki nie przedostają się do środka ucha, gdyż stopery wypełniają komorę ucha, dzięki czemu wytwarzana zostaje swego rodzaju blokada, którą można określić również jako przeszkodę. Dobrze dopasowane stopery nie wiążą się z żadnym uczuciem dyskomfortu. Można je nosić przez wiele godzin, gdyż do ich produkcji używa się miękkich, delikatnych materiałów. 

Stopery do uszu – kiedy warto po nie sięgnąć?

Ochrona słuchu jest przydatna zarówno w domowych warunkach, jak i w trakcie wykonywanej pracy. W pierwszym przypadku służą przede wszystkim do odpoczynku, gdyż pozwalają na sen nawet w ciągu dnia albo w trakcie hucznej imprezy zorganizowanej przez sąsiadów. To opcja szczególnie przydatna dla wszystkich osób, które mają bardzo lekki sen i do komfortowego odpoczynku potrzebują całkowitej ciszy. Stopery do uszu przydają się także w sytuacji, kiedy jeden partner chrapie albo bardzo głośno oddycha. Zmęczenie i brak komfortowych warunków po udaniu się do łóżka, mogą stać się przyczyną frustracji, rozgoryczenia, a nawet kłótni. Wkładki wyciszające dźwięki przydają się także w sytuacji, kiedy konieczne jest skupienie uwagi na konkretnej czynności. Mowa o przygotowywaniu się do ważnej prezentacji, naukę na egzamin, ćwiczenie przed rozmową kwalifikacyjną i wielu innych czynności, które występują w życiu każdego z nas. 

Stopery przydają się także w trakcie podróżowania do pracy, w komunikacji miejskiej, a nawet w sklepach, gdzie czasem panuje tak duże natężenie hałasu, że staje się on przyczyną bólu głowy i sporego dyskomfortu. 

Stopery do uszu są szczególnie przydatne w następujących zawodach:

 • pracownicy budowy, 
 • drwale, 
 • muzycy, 
 • pracownicy obsługi lotniska, 
 • osoby zatrudnione na halach produkcyjnych. 

Przed zakupem wkładek trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić skuteczność stoperów do uszu. Jest to uwarunkowane poziomem natężenia hałasu w miejscu pracy, który przyczynia się do dużego dyskomfortu, a nawet pogorszenia słuchu. 

Na utratę słuchu najbardziej narażeni się pracownicy remontujący drogi i osoby zatrudnione na budowie, gdyż poziom hałasu osiąga nawet 120 dB. To niebezpieczna sytuacja, która jest w stanie w znaczny sposób pogorszyć funkcjonowanie kanału słuchowego i innych części ucha. Wielogodzinna praca w takim hałasie sprawia, że poziom zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu i to w bardzo krótkim okresie. 

Ubytek słuchu jest sporym zagrożeniem dla osób, które pracują przy obsłudze lotniska. Silniki samolotów pracują bardzo głośno, dlatego każdy pracownik musi być wyposażony w najlepszej jakości stopery do uszu. Jeśli zabraknie ochrony, słuch zostaje trwale uszkodzony już po upływie kilku minut. Co ważne próg bólu zaczyna się w okolicach 125 dB, a na lotnisku poziom hałasu jest jeszcze wyższy. 

Wkładki blokujące dźwięk są używane także przez muzyków. W ich przypadku jest to związane z koniecznością koncentracji na własnej linii melodycznej. Stopery przydają się także piosenkarzom.  

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stopery do uszu są bardzo przydatne również w przypadku dentystów oraz asystentów stomatologicznych. Jest to uwarunkowane hałasem wydawanym przez używane narzędzia i sprzęty. W najgłośniejszych momentach poziom głośności oscyluje na poziomie 90 dB. W omawianym przypadku ryzyko uszkodzenia słuchu jest realne. 

Trudno wyobrazić sobie pracę drwali bez blokowania dźwięku dobiegającego z pił mechanicznych. Wkładki są wymagane również we wszystkiego rodzaju pracach polegających na obróbce metali czy innych materiałów. Co ciekawe stopery chronią nie tylko przed odgłosami, ale jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed wodą, ciałami obcymi, kurzem  czy wiatrem. 

Wkładki powinny mieć stałe miejsce w domu każdego z nas, gdyż zapewniają blokadę przed wieloma niekorzystnymi czynnikami i dają gwarancję zdrowia na długie lata. Dobry słuch pozwala cieszyć się muzyką, śmiechem najbliższej osoby oraz oglądać filmy czy programy rozrywkowe w komfortowych warunkach bez konieczności regularnego pogłaśniania. Stopery nie kosztują dużo, a są tak bardzo przydatne. 

Stopery – rodzaje, na które warto zwracać szczególną uwagę  

Aby dobrze wybrać sprzęt używany do blokowania dźwięku, należy mieć na uwadze, że wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje stoperów do uszu. Chodzi o modele:

 • jednorazowe, 
 • indywidualne, 
 • wielorazowe zatyczki tłumiące. 

Dostępne stopery do uszu różnią się również materiałem, który posłużył do ich produkcji. Stosuje się gąbkę, gumę, wosk, PCV, silikon oraz piankę. Każde tworzywo jest nieco inne, ale pozwala na wyciszenie dźwięku oraz ochronę zdrowia. 

Wracając jednak do powyższego podziału, jednorazowe stopery doskonale wpasowują się w kanał słuchowy, dzięki odpowiedniej budowie i delikatnemu materiałowi. Do ich wykonania służy PVC albo dobrej jakości pianka. Kolejny propozycja wiąże się z największymi kosztami, ale stanowi najlepszą blokadę dla dźwięku i chroni nawet w przypadku hałasu na bardzo wysokim poziomie. Chodzi o stopery indywidualne, które formuje się na zamówienie. Proces produkcji zaczyna się od pobrania wycisku z uszu. Aby wkładki pasowały, stosuje się dobrej jakości materiał, który zapewnia nienaganną ciszę, umożliwia odgrodzenie się od hałasu i komfortowe warunki pracy. 

Wielorazowe zatyczki to opcja dla osób, które potrzebują ciszy i szczelnej blokady uszu i zdecydowali się na model inni niż stopery wykonane z pianki. Stopery w żadnym stopniu nie zniekształcają dźwięku, ale jedynie wyciszają go do optymalnego poziomu. Dostępne są różne kształty oraz rozmiary, a do produkcji wykorzystuje się najlepszej jakości materiały.  

Duży wybór czasem może okazać się problematyczny, dlatego warto skupić uwagę na podstawowych wyznacznikach i rekomendacjach. Stopery wielokrotnego użytku to doskonała opcja dla osób, którym zależy na dobrej jakości śnie oraz relaksie po ciężkim dniu. To rozwiązanie idealne dla osób, które muszą chronić uszu w trakcie przemieszczania się na dwukołowym pojeździe (rowerze, samolocie  czy motorze). Wkładki zabezpieczają także przed ciałami stałymi, kurzem, brudem czy kawałkami metali. 

Stopery do uszu doskonale radzą sobie z hałasem, gdyż zostają wzbogacone w odpowiedni filtr, który zabezpiecza przed głośnymi dźwiękami, ale jednocześnie nie stanowi swego rodzaju korek. Ważna jest także wentylacja na odpowiednim poziomie, gdyż pozwala uniknąć infekcji i nieprzyjemnych doznań. Odpowiedni kształt i dopasowywanie się do ucha ułatwia noszenie i nie wpływa na warunki estetyczne. Dodatek specjalnych uchwytów sprawia, że wtyczki można szybko wyciągnąć (do tej czynności używa się także sznureczków). Higiena stoperów również odgrywa dużą rolę, dlatego po zakończonym użytkowaniu trzeba umieszczać je w specjalnym etui. Szczegóły dbania o zatyczki są uwarunkowane wykorzystanym do produkcji materiałem, dlatego w trakcie użytkowania należy skupić się na instrukcji dołączonej przez producenta.

 Najważniejsza zasada dotycząca wszystkich modeli informuje, że stopery do uszu mogą być używane tylko przez jedną osobę, pod żadnym względem nie można się nimi wymieniać. Aby ochrona słuchu była właściwa, nie należy ich moczyć, a po użyciu najlepiej włożyć do szczelnego opakowania oraz odłożyć w bezpieczne miejsce. 

Dlaczego ochrona słuchu jest tak ważna?

Stopery do uszu to bardzo ważny sprzęt, który powinien znaleźć się w domu każdego z nas. Jest to uwarunkowane przede wszystkim negatywnym działaniem hałasu, który wpływa na wiele sfer życia. Między innymi negatywnie oddziałuje na ogólne samopoczucie i znacznie pogarsza nastrój. Głośne dźwięki uniemożliwiają skupienie uwagi oraz koncentrację, dlatego rodzą frustrację, a nawet stają się przyczyną trudnej do opanowania złości. Kiedy spędzamy kilka godzin w głośnym pomieszczeniu, istnieje spore ryzyko, że wyjdziemy z niego z silnym bólem głowy, który nie minie do końca dnia. W omawianej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową albo udanie się na spoczynek wcześniej niż zwykle i nadzieja, że kolejny dzień będzie lepszy. Po koncertach, wizytach w klubach czy wykonywaniu pracy w niekorzystnych warunkach, gdzie poziom hałasu jest naprawdę wysoki, pojawia się także uczucie przygłuszenia. Czasem może również dzwonić w głowie – to bardzo nieprzyjemne wrażenia, które mogą przyczynić się nawet do wystąpienia wymiotów. 

Warto pamiętać, że sporadyczne narażanie się na duży hałas nie przyczyni się do znacznego pogorszenia słyszenia albo nawet trwałego uszkodzenia słuchu. Problematyczny jest codzienny albo częsty kontakt z hałasem czy praca w niekorzystnych warunkach. Głośne dźwięki, odgłosy pracujących maszyn czy inne czynniki sprawiają, że złe samopoczucie stanowi nieodłączny element życia, które przestaje być tak ciekawe i radosne jak wcześniej. Nie można cieszyć się każdym dniem i źle się czuć na skutek wykonywanej pracy. 

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że bezustanny hałas może przyczynić się do znacznego pogorszenia słuchu, który stanowi jeden z ważniejszych zmysłów. Dzięki temu, że słyszymy co się dzieje wokół nas, czujemy się pewnie, wiemy, że nic nam nie zagraża i możemy rozkoszować się głosem ukochanej osoby, śmiechem dziecka czy śpiewem ptaków za oknem. 

Stopniowa utrata słuchu to problem coraz większej liczby osób pracujących w niekorzystnych warunkach. To bardzo często efekt niewiedzy, gdyż nie zdajemy sobie sprawy, jak niekorzystnie na nasz zmysł słuchu wpływa hałas. Wszystko staje się jasne dopiero w momencie, kiedy zmiany są już tak posunięte, że nie można ich odwrócić. Warto więc dbać o regularne noszenie stoperów do uszu i upewnić się, że stan zdrowia nie ulega pogorszeniu. 

Wkładki do uszu chronią nie tylko przed dźwiękiem, ale jednocześnie zabezpieczają przed brudem, kurzem czy ciałami stałymi, które mogą przedostać się do kanału słuchowego, a nawet do głębszych części, wywołać ból i dyskomfort, a także przyczynić się do częściowej utraty słuchu. Stopery nie pozwalają, aby do ucha przedostała się również woda czy dostał wiatr, który może spowodować trudne do wyleczenia infekcje. 

Zapraszamy na naszą stronę:  Wkładki / stopery