Rękawiczki nitrylowe — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Rękawice zapewniają bezpieczeństwo osobom wykonującym tatuaże i redukują ryzyko chorób. Jak już wspomniano, dostępnych jest kilka rodzajów  – jak wybrać odpowiedni model oraz jakie rękawiczki sprawdzą się w konkretnej pracy? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdują się w poniższym artykule. 

Jak wybrać dobre rękawiczki nitrylowe? Jakie elementy mają znaczenie?

Rękawice nitrylowe to doskonała ochrona rąk w trakcie wykonywania wielu czynności zawodowych, przede wszystkim w pracy, gdzie ryzyko zakażenia różnymi chorobami czy wirusami jest stosunkowo duże. Na świecie cały czas panuje epidemia, która pochłonęła już miliony istnień, dlatego ochronne rękawice nitrylowe stanowią element zabezpieczający w trakcie korzystania z miejsc publicznych czy robienia zakupów. Dostępnych jest kilka modeli pozwalających dobrać rękawiczki do charakteru wykonywanej pracy oraz potrzeb. Nitryl to bardzo wytrzymały materiał, który sprawdza się lepiej niż winyl i lateks. To opcja wprost stworzona dla alergików i osób z podatną skórą, na której często pojawiają się wysypki, zaczerwienienie i inne podrażnienia. Jakie elementy odgrywają kluczową rolę w trakcie wyboru rękawiczek? Dowiedź się już teraz!

Rękawiczki nitrylowe – jakie mają właściwości?

Wybierając ochronne rękawice nitrylowe, należy zwrócić szczególną uwagę na ich wytrzymałość. To produkt bardzo trwały, który jest nie tylko odporny na ścieranie, ale jednocześnie wykazuje niewielkie ryzyko rozdarcia. Rękawiczki pozostają w dobrym stanie nawet wtedy, kiedy stykają się z ostrymi przedmiotami i krawędziami. Z tego względu cieszą się sporą popularnością w gabinetach kosmetycznych oraz estetycznych. To właśnie tam można znaleźć igły i sprzęt wykonany z metalu i innych materiałów, które mogą wyrządzić sporą szkodę, a nawet przyczynić się do zakażenia. 

Rękawice nitrylowe pudrowane pod żadnym pozorem nie wpływają na pracę manualną i jednocześnie wytrzymują kontakt z niebezpiecznymi substancjami, które używane są przede wszystkim w laboratoriach, w warsztatach samochodowych oraz stacjach paliw. 

Rękawiczki chronią przed:

 • kwasami, 
 • rozpuszczalnikami organicznymi, 
 • tłuszczami, 
 • olejami, 
 • węglowodorami. 

W związku ze wszystkimi właściwościami ochronne rękawice nitrylowe cieszą się dużą popularnością wśród mechaników samochodowych. Co ciekawe na jakość rękawiczek nie wpływa niska oraz bardzo wysoka temperatura, dlatego sprawdzają się w magazynach, gdzie warunki muszą być dopasowane do przechowywanych produktów. Kiedy temperatura spada poniżej 30 stopni C (z taką pogodą poradzi sobie każdy model) można sięgnąć po specjalny produkt, który sprawdzi się w jeszcze cięższych warunkach. 

Nie każdy ma świadomość, że nitryl to odpowiednik gumy naturalnej, tyle że powstały w trakcie syntetycznych procesów. Dlatego rękawiczki nitrylowe bezpudrowe nie uczulają. Z tego względu mogą je nosić wszystkie osoby, które zmagają się z alergią na lateks albo mają wrażliwą skórę. To doskonałe zabezpieczenie skóry i jednocześnie uniknięcie podrażnień. W modelu bezpudrowym nie korzysta się z talku oraz mączki kukurydzianej, dlatego wiele osób bardzo docenia taki rodzaj zabezpieczenia. 

W jakich profesjach przydają się rękawiczki nitrylowe?

Rękawiczki nitrylowe pudrowane można używać w niemalże każdej gałęzi gospodarki, przydają się w wielu profesjach. Należy je dobierać zgodnie z indywidualnymi potrzebami, ale można wymienić szereg miejsc, gdzie przydają się najbardziej:

 • laboratorium, 
 • gabinet kosmetyczny, 
 • diagnostyka, szpital, ambulans, 
 • studio tatuażu, 
 • firma sprzątająca, 
 • pralnia dywanów, 
 • gabinet stomatologiczny, 
 • gabinet weterynarza. 

Rękawiczki nitrylowe bezpudrowe służą także w gastronomii, ale muszą powstać zgodnie z wymogami Europejskiej Dyrektywy Medycznej – takie produkty są przeznaczone do kontaktu z żywnością. W trakcie zakupów warto szukać właściwego oznaczenia – 93/42/EEC. 

Ochronne rękawice nitrylowe to doskonałe wyposażenie osób pracujących w przemyśle motoryzacyjnym, w którym przez cały dzień korzysta się z różnych smarów, olejów, farb i innych substancji. Bezustanny kontakt ze skórą nie wpłynąłby dobrze na jej kondycję, a nawet mógłby wywołać wiele komplikacji — warto tego za wszelką cenę unikać. Rękawiczki to doskonała ochrona w przypadku zakładów wulkanizacyjnych oraz stacji diagnostycznych, wykorzystywane są także na stacjach benzynowych. 

Rękawice nitrylowe pudrowe to doskonałe wyposażenie domowego warsztatu majsterkowicza. Chronią, zabezpieczają i pozwalają uniknąć kontuzji oraz ran. Trwałe rękawice przydają się w trakcie prac konserwacyjnych przy maszynach rolniczych, przemysłowych oraz budowlanych. Dopasowują się do kształtu i rozmiaru dłoni, dlatego zapewniają jakże pożądaną chwytność. Ta cecha dotyczy zarówno suchych, jak i wilgotnych warunków. Rękawice wykorzystują także drogowcy i kierowcy samochodów ciężarowych.  

Ochronne rękawice nitrylowe przydają się osobom zajmującym się wyprowadzkami, przeładunkami oraz pracującymi w magazynach czy hurtowniach. Ochrona ciała jest ważna, gdyż każdy z nas w miejscu pracy spędza co najmniej kilka godzin dziennie. Powłoka rękawiczek jest wytrzymała na uszkodzenia i wzmocniona mechanicznie, dlatego nie zaszkodzą jej nawet ostre narzędzia i przedmioty. To jednocześnie zabezpieczenie przed brudem i zarazkami. Trudno wyobrazić sobie bez nich prace budowlane oraz remontowe. Z kolei w przypadku fabryk i linii produkcyjnych rękawice chronią przed niekorzystnym i długotrwałym działaniem wody. 

Rękawiczki nitrylowe bezpudrowe to opcja, po którą sięgają pracownicy służb sprzątających, gdyż codziennie pracują z silnymi środkami czyszczącymi, które w wielu przypadkach stają się przyczyną reakcji alergicznych, chorób skóry i innych niekorzystnych objawów. Z tego względu, zamiast leczyć poparzone ręce, lepiej jest sięgać po dobrej jakości rękawiczki i unikać niepotrzebnego ryzyka. 

Warto dodać, że rękawice wykonane z nitrylu powinny znaleźć się w każdym domu. Używa się ich w trakcie czyszczenia łazienki, zmywania naczyń, sprzątania, a nawet gotowania, dzięki nim można uniknąć niepotrzebnych skaleczeń i bólu. 

Dlaczego ochronne rękawice nitrylowe to dobry wybór?

Rękawiczki wykorzystywane są od zawsze do ochrony rąk przez szkodliwymi substancjami. Jednak model wykonany z nitrylu cieszy się szczególną popularnością. Materiał jest kauczukiem, który znany jest z odporności oraz trwałości na uszkodzenia mechaniczne. Produkcja odbywa się przy zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz dobrej jakości produktów. Duże znaczenie odgrywają również procesy chemiczny odbywające się w laboratorium. Właściwe przygotowanie i zrównoważony skład sprawiają, że można uniknąć reakcji alergicznych, które spotykają tak wielu użytkowników rękawiczek wykonanych, chociażby z lateksu.

Ochronne rękawice nitrylowe mogą być noszone przez kilka godzin każdego dnia i nie pojawia się nieprzyjemne uczucia suchości, zaczerwienienie, wysypka, a nawet odparzenia wywołane wysoką temperaturą. Jest to ściśle związane z unikaniem podrażnienia organizmu oraz skóry. To jednak tylko początek zalet związanych z wyborem rękawiczek wykonanych właśnie z tego materiału. 

Rękawice nitrylowe pudrowane są bardzo wytrzymałe i nie widać po nich żadnych oznak użytkowania nawet w trakcie wykonywania skomplikowanych czynności, które wymagają sprawności i zaangażowania rąk. Trudno je przebić oraz przekłuć, dlatego w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych albo nawet prac w domu zapewniają najlepszą możliwą ochronę. To bariera ochronna, która dopasowuje się do kształtu rąk. Rękawiczki są łatwe do założenia, a materiał jest przyjemny w trakcie noszenia. Co ważne rękawiczki wykonane z nitrylu można nosić bez względu na panujące warunki atmosferyczne, gdyż sprawdzają się w trakcie słonecznych, ciepłych dni oraz w sytuacji, kiedy temperatura zaczyna spadać. 

Ochronne rękawice nitrylowe dopasowują się do kształtu dłoni – to jedna z ważniejszych cech, która sprawia, że sięga po nie tak wiele osób. Są wygodne i nie zsuwają się, są tak jakby przygotowane na miarę, gdyż potrafią przylgnąć do dłoni i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort. Używanie sprzętu ochronnego jeszcze nigdy nie było tak przyjemne, nawet kiedy trzeba je nosić przez kilka godzin każdego dnia. Wszystkie wymienione właściwości sprawiają, że noszenie rękawic wiąże się z dużą wygodą i komfortem. Bardzo ważne, że rękawiczki pod żadnym względem nie ograniczają ruchów, dlatego w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych można cały czas zachowywać niezbędną precyzję oraz dokładność (to szczególnie ważne w przypadku lekarzy, kosmetyczek czy tatuażystów).

Rękawiczki nitrylowe bezpudrowe wymagane są w wielu zakładach pracy ze względu na zwiększone ryzyko zakażeń, które może nastąpić w trakcie kontaktu z wydzieliną, czyli ropą, krwią i innymi. To bariera przed mikroorganizmami i dbałość o przestrzeganie zasad higieny. Nitrylu nie zniszczą nawet mocne kwasy czy żrące substancje. Nie każdy ma świadomość, że rękawice są odporne na działanie rozpuszczalników, które jak sama nazwa wskazuje, są w stanie wyrządzić wiele szkód zarówno w materiałach, używanych przedmiotach, jak i ciele człowieka. To właśnie wytrzymałość sprawia, że rękawiczek można używać również w laboratoriach. W trakcie wykonywania eksperymentów albo sprawdzania jakości konkretnych produktów używane są silne substancje żrące, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia i ogólną kondycję, dzięki rękawiczkom ten problem przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.  

Nitryl w rękawicach roboczych

Rękawice robocze to bardzo ważny element stroju do pracy, który służy do ochrony skóry dłoni przez niebezpiecznymi czynnikami. Do produkcji używa się nitrylu, poliestru oraz nylonu. To doskonałe połączenie, które jest nie tylko wytrzymałe, ale i jednocześnie charakteryzuje się dużą elastycznością. Taki model rękawic przydaje się przede wszystkim w pracach, gdzie właściwa ochrona odgrywa istotną rolę, a używane substancje mogą wywołać wiele szkód. Z tego względu producenci zadbali o specjalne ściągacze, dzięki którym rękawiczki nitrylowe bezpudrowe nie zsuwają się z dłoni. W taki sposób można uniknąć przedostania się szkodliwych związków i czynników do wnętrza rękawiczki (pod wpływem temperatury mogą wyrządzić jeszcze większą krzywdę i stan się przyczyną zwolnienia lekarskiego).  

Gdzie można nabyć rękawiczki nitrylowe?

Ochronne rękawice nitrylowe wykorzystywane są codziennie w tak wielu zakładach pracy, a nawet do prywatnych celów, że można je spotkać nawet w lokalnym supermarkecie, ale występują przede wszystkim w:

 • marketach budowlanych, 
 • sklepach internetowych, 
 • sklepach budowlanych,
 • Hurtowniach BHP .

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wiele czynników, które przyczynią się do odczuwanej satysfakcji. Należy zacząć od skontrolowania producenta i upewnienia się, że produkt jest zgodny z wymaganymi normami oraz powstał przy pomocy najnowszej technologii. Przyda się także rutynowa kontrola składu. Dostępnych jest kilka modeli, które różnią się wykorzystanymi materiałami i przeznaczeniem. Pierwsza propozycja to rękawiczki nitrylowe bezpudrowe, które służą przede wszystkim osobom zmagającym się z alergiami i wrażliwą skórą. Drugie rozwiązanie, czyli rękawice nitrylowe pudrowane sprawdzają do wszechstronnych zadań i można ich używać w każdym miejscu pracy, gdyż łączą w sobie wszystkie pożądane cechy i jednocześnie zapewniają najlepszą ochronę w dobrej cenie. 

Ochronne rękawice nitrylowe występują w różnych rozmiarach, dlatego należy dopasować je do kształtu i wielkości dłoni (z oczywistych względów panie wybierają mniejsze rozmiary, a panowie wymagają większych modeli). W trakcie zakupów można zdecydować się na różne rozmiary opakowań. W przypadku domowego użytku doskonale sprawdzi się małe opakowania ale kiedy mowa o zakładach pracy, laboratoriach czy szpitalach pudełka, w których znajduje się po 100 szt. a często nawet 200 szt. rękawic to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które jest bardziej atrakcyjne cenowo.