Co zrobić, żeby nie zmoknąć na deszczu?

Odzież przeciwdeszczowa musi być wygodna, dobrze dopasowana do charakteru aktywności i jednocześnie zapewniać wysoki poziom komfortu. W dzisiejszej publikacji skupiamy się na cechach dobrej jakości ubrań dedykowanych do noszenia w wilgotnych warunkach, w trakcie opadów deszczu oraz śniegu. Dowiesz się, co włożyć, aby odczuwać suchość i wykonywać pracę w warunkach komfortowych. 

Odzież przeciwdeszczowa – jak wybrać i dopasować do potrzeb? Na jakie cechy zwrócić uwagę?

Poncho przeciwdeszczowe, spodnie oraz kombinezony  przeciwdeszczowe – każde z tych ubrań ma na celu zadbanie o maksymalną wygodę odczuwaną w trakcie noszenia i bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią, wodą oraz trudnymi warunkami atmosferycznymi. Odzież przeciwdeszczowa może być używana w celach turystycznych, gdyż nie zajmuje dużo miejsca, a pozwala zabezpieczyć się nawet w bardzo wymagających warunkach, ale jest bardzo przydatna także dla osób, które wykonują powierzone im obowiązki zawodowe na świeżym powietrzu i to bez względu na pogodę. Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę w trakcie wyboru odzieży? Jak dopasować strój do wymogów i zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i komfort? Odpowiadamy!

Sprawdzona odzież robocza przeciwdeszczowa, czyli jak chronić się przed wodą?

Zmienne warunki atmosferyczne wymagają odpowiedniego stroju, dlatego pracownicy wykonujący swoje obowiązki na zewnątrz muszą zostać wyposażeni w dobrej jakości wytrzymałą odzież przeciwdeszczową. Zalicza się do niej:

Jeżeli każdy element stroju roboczego został właściwie dobrany, użytkownik zyskuje wygodę w trakcie pracy oraz maksymalne bezpieczeństwo, co przekłada się na wysoki poziom wydajności. Odzież przeciwdeszczowa spełnia wiele funkcji. Niektóre elementy stroju są dedykowane do pracy w budynku, inne z kolei na zewnątrz, a jeszcze inne mają uniwersalny charakter. Co ważne zabezpieczają zarówno przed deszczem, wilgocią, jak i intensywnymi podmuchami wiatru, które przyczyniają się do odczuwania chłodu i dyskomfortu. 

W trakcie wyboru odzieży, która idealnie sprawdzi się w trudnych warunkach, trzeba dokładnie skontrolować jej parametry. W tej kwestii należy odnieść się do normy PN-EN 343, która informuje, że odzież robocza przeciwdeszczowa musi być równocześnie wodoszczelna. Z kolei przez wodoszczelność rozumie się opór, która jest napotykany przez wodę w momencie przenikania przez tkaninę, a także szwy tworzące odzież roboczą. Parametr wodoszczelności jest mierzony z wykorzystaniem wielkości ciśnienia hydrostatycznego oddziałującego na materiał. Parametr pozwala także wyznaczyć poziom odporności produktu na opady o różnej intensywności. 

Wspomniana norma wyszczególnia trzy klasy wodoszczelności. Odzież przypisana do poszczególnych grup musi spełniać odpowiednie wymagania i testy, które muszą zostać wykonane na środkach ochrony indywidualnej, zanim trafią do użytkownika. Testy dotyczą zabezpieczenia przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem.

Jakie są klasy wodoszczelności odzieży przeciwdeszczowej roboczej?

Wybierając odzież roboczą, która ma chronić przed deszczem i wilgocią, trzeba zadbać o:

  • bezpieczeństwo, 
  • wygodę, 
  • funkcjonalność.

Cyrkulacja powietrza jest tak samo istotna, gdyż nieprzyjemny materiał tworzący tak zwaną blokadę dla przepływającego powietrza przyczyni się do uczucia dyskomfortu i nie sprawdzi się do wielogodzinnego noszenia. Jeżeli cyrkulacja powietrza zostanie zakłócona, jest to równoznaczne z nadmiernym, intensywnym poceniem się użytkownika. To nie tylko dyskomfort, ale również ryzyko przewiania i choroby. 

Odzież przeciwdeszczowa jest dostępna w trzech klasach wodoszczelności:

  • klasa 1 gwarantuje niskie parametry cyrkulacji powietrza, gdzie Ret < 40, 
  • klasa 2 gwarantuje średnie parametry cyrkulacji powietrza, gdzie 20 < Ret ≤ 40,
  • klasa 3 gwarantuje wysokie parametry cyrkulacji powietrza, gdzie Ret ≤ 20.

Decydując się na odzież zaliczaną do 3 klasy przeciwdeszczowej, zyskujesz nie tylko komfort cieplny, ale również maksymalne zabezpieczenie przed wilgocią. Z kolei decydując się na odzież klasy 1, poziom ochrony jest najniższy. 

Czas noszenia odzieży roboczej jest uwarunkowany informacjami podanymi w tabeli norm PN-EN 343, chociaż kluczowe znaczenie odgrywa opór pary wodnej i średnia wydajność użytkownika. 

Jakość i materiał odzieży przeciwdeszczowej

Do produkcji odzieży przeciwdeszczowej wykorzystywane są różnorodne materiały, ale wybór nie może być przypadkowy. Najlepiej zdecydować się na modele wykonane z membran paroprzepuszczalnych. Wśród cech charakterystycznych materiału można wskazać na bardzo wysoki poziom przepuszczalności pary wodnej, co sprawia, że użytkownik unika pocenia, nadmiernego ciepła i uczucia dyskomfortu. Ubrania wykonane z tego materiału charakteryzują się także wiatroszczelnością, a to wszystko dzięki zastosowaniu jeszcze jednej warstwy materiału (najczęściej używana jest żywica polimerowa albo tkanina laminowana). 

Swobodna przekładka również przynosi doskonałe efekty i gwarantuje maksymalny komfort. Można ją znaleźć między warstwą zewnętrzną a podszewką. To dobry moment, żeby zaznaczyć, że membrany występujące w odzieży przeciwdeszczowej mogą mieć różny skład chemiczny, dlatego na rynku występują:

  • membrany teflonowe, 
  • membrany poliestrowe, 
  • membrany poliuretanowe.

Dobra jakość odzieży przeciwdeszczowej przekłada się na bezpieczeństwo, komfort i wytrzymałość. Należy pamiętać o laminowanych szwach, gumowych albo powlekanych zamkach, dzięki czemu szansa na przedostanie się wody pod odzież ochronną jest stosunkowo niewielka. Aby dobrze zabezpieczyć głowę, trzeba zadbać o wybór modelu z kapturem. Odzież przeciwdeszczowa musi zapewniać maksymalną wygodę i komfort w pracy, dobry rozmiar jest równie ważny, aby nie krępować ruchów i nie przeszkadzać w trakcie wykonywania obowiązków. 

Podstawowe zasady ochrony przed zmoknięciem – o tym trzeba pamiętać

Odzież przeciwdeszczowa, do której zalicza się poncho przeciwdeszczowe czy kurtkę przeciwdeszczową sprawdzają się doskonale, pod warunkiem że są właściwie używane. Trzeba pamiętać o tym, aby wszystko bardzo dokładnie pozapinać i dopiąć. Nie można pozostawić żadnych otworów, każdy zamek musi być zapięty do samego końca. Na szczególną uwagę zasługują zamki i kieszenie, określane jako miejsca newralgiczne, gdzie ryzyko przedostania się wody jest wysokie. To właśnie tam najczęściej naciąga wilgoć, stąd zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Zapiąć trzeba także otwory odpowiadające za wentylację, które są umieszczone pod pachami albo w innych miejscach. Jeżeli wybierana kurtka czy płaszcz przeciwdeszczowy została wyposażona w zamki klejone, ryzyko przemoczenia jest naprawdę niewielkie. Dodatkowa warstwa chroni także przed brudem, czyli piachem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami, których nie można uniknąć w trakcie pracy czy podróżowania. 

Znasz już część otworów newralgicznych w odzieży przeciwdeszczowej, ale oprócz kieszeni i otworów wentylacyjnych trzeba też pamiętać o miejscach, w których znajdują się szwy. To właśnie tam woda może przedostać się najszybciej i dotyczy to także modeli, które są zabezpieczone dodatkową warstwą materiału. Na szczęście możesz tego uniknąć, upewnij się tylko, że przeciwdeszczowe spodnie i pozostałe elementy stroju mają laminowane lub podkreślane od wewnątrz szwy (służy do tego specjalna taśma zabezpieczająca przed przedostaniem się wody). 

Przy ściągaczach rękawów oraz w okolicach kołnierza również istnieje spora szansa na przedostanie się wody, co przekłada się na uczucie dyskomfortu. Te miejsca są podatne na szybkie nasiąkanie, a jedyne co możesz zrobić to upewnić się, że jesteś dobrze pozapinany i pozaciągany. Ubrania znajdujące się pod spodem nie mogą wystawać, gdyż tak najszybciej przemokną. Szczególnie problematyczne okaże się przeniknięcie wody do odzieży bawełnianej, która w bardzo szybkim czasie nasiąka wodą i zapewnia nieprzyjemne uczucie chłodu. 

Ubrania noszone pod kurtką czy płaszczem powinny być oddychające i odprowadzające wilgoć. To najlepszy sposób, żeby wysoki poziom zabezpieczenia łączył się z komfortem. Należy bardzo starannie planować ubiór, gdyż przyniesie to bardzo dobre efekty. 

Zabezpieczenie głowy i plecaka w trakcie deszczu

Przemoczona głowa w trakcie deszczu to spory dyskomfort i nie ma znaczenia, czy dotyczy to kobiet, czy mężczyzn. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że mokra głowa i stopy przyczyniają się do bardzo szybkiego uciekania ciepła z ciała. Nietrudno zauważyć, że krople wody spływające po włosach i po twarzy nie tylko wywołują dyskomfort, ale równocześnie utrudniają pracę  i mają niekorzystny wpływ na widoczność. To właśnie z tego względu odzież przeciwdeszczowa powinna być wyposażona w kaptur. Poncho przeciwdeszczowe, kurtka i inne elementy stroju okażą się wtedy o wiele praktyczniejsze, stąd warto o tym pamiętać. Kaptur powinien mieć ściągacze, a przy maksymalnym zaciągnięciu zabezpieczone zostają zarówno włosy, jak i uszy oraz spora część szyi. Kaptur może być regulowany wspomnianymi ściągaczami, ale dostępne są również modele z rzepami. Ten element jest niezbędny — w przeciwnym wypadku podmuchy wiatru czy intensywny deszcz sprawią, że kaptur będzie spadał z głowy. 

Osoby udające się w podróż powinny pomyśleć także o zabezpieczeniu plecaka. Jeżeli wszystkie rzeczy, które znajdują się w środku, zostaną zalane, może to wiązać się z uszkodzeniem sprzętu elektronicznego i innych przedmiotów. Plecaki raczej nie mają funkcji wodoodpornej, stąd warto rozważyć zakup pokrowca przeciwdeszczowego, dzięki czemu zawartość pozostaje sucha i bezpieczna. Decydując się na obszerny płaszcz albo poncho przeciwdeszczowe plecak może zostać założony pod spodem i wtedy również pozostaje dobrze chroniony. 

Dodatkowe elementy zabezpieczające przed zmoknięciem

Odzież przeciwdeszczowa to gwarancja odczuwanego komfortu, stąd warto znać wszystkie dostępne sposoby i rozwiązania. Stuptuty zabezpieczają nogawki oraz buty przed działaniem wody, błota oraz śniegu. Na uwagę zasługują dzięki wytrzymałości oraz odporności, a przy tym dają gwarancję oddychalności. To doskonały wybór. 

Poncho przeciwdeszczowe – dlaczego warto?

Poncho przeciwdeszczowe znane również jako peleryna cieszy się ogromną popularnością ze względu na korzystną cenę, niewielkie gabaryty i łatwość w użytkowaniu. Peleryna zmieści się w plecaku czy torebce, a przy tym doskonale zabezpiecza przed deszczem. Trzeba zwrócić uwagę, że najtańsze wersje uniemożliwiają cyrkulację powietrza. 

Wersje wykonane z nylonu albo poliestru to bardziej wytrzymały wybór, chociaż wiąże się z wyższą ceną. Ten model doskonale zabezpiecza przed deszczem, umożliwia dobre dopasowanie do użytkownika, a przy tym poncho może być noszone wielokrotnie. Ze względu na rozmiary zabezpiecza samego użytkownika, jak i jego plecach. Poncho przeciwdeszczowe z nylonu oraz poliestru służy nawet zimą. 

Odzież przeciwdeszczowa – kilka słów podsumowania

Odzież przeciwdeszczowa jest przydatna zarówno dla pracowników wykonujących obowiązki na zewnątrz oraz w wilgotnych warunkach, jak i podróżnikom. Wybór właściwych modeli przekłada się na wysoki poziom zabezpieczenia przed deszczem, wiatrem, a nawet śniegiem, a przy tym maksymalny komfort i wygodę w trakcie noszenia. Odzież przeciwdeszczowa spełnia wymogi jednej z trzech klas wodoszczelności, powstaje z różnych materiałów. Dostępne są też rozmiary i modele, aby każdy znalazł to, czego potrzebuje w danym momencie. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że dobra jakość przekłada się na odczuwany komfort, stąd na odzieży roboczej przeciwdeszczowej czy używanej w celach turystycznych nie warto oszczędzać.