MASKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Co znaczy skuteczna maska na koronawirusa. Od soboty 27 lutego, obowiązuje zakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych przyłbicami, szalikami i chustami. Resort zdrowia rekomenduje chirurgiczne maseczki na koronawirusa. My, w niniejszej publikacji spróbujemy przyjrzeć się środkom ochrony dróg oddechowych.

Przypomnijmy, że wirus wywołujący COVID-19 przenoszony jest głównie przez kropelki, które wydzielają się, kiedy zarażona osoba kicha, kaszle i wydycha powietrze. Wydzielane kropelki są zbyt ciężkie, by unosić się w powietrzu, w związku z tym szybko opadają na różnego rodzaju powierzchnie i podłogi. Koronawirus nie przenosi się jednak tylko drogą kropelkową, ale także powietrzną.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Kilka metod na zmniejszenie ryzyka zakażenia:

 • stosując środki ochrony indywidualnej w postaci maseczek ochronnych - dokładnie zakrywających usta i nos, co pomaga zmniejszyć zagrożenie rozprzestrzeniania się patogenu przez bliski kontakt oraz drogą powietrzną
 • zachowując właściwy dystans, co najmniej 2 metry od innej osoby
 • systematycznie myjąc ręce mydłem i wodą oraz używając środki odkażające, zawierające co najmniej 70% alkoholu
 • unikając zatłoczonych środków komunikacji i pomieszczeń, w których jest duże skupisko ludzi
 • sprawdzając czy pomieszczenia są odpowiednio wentylowane, czy doprowadzają powietrze z zewnątrz
 • odizolowując się od innych – pozostając w domu, kiedy jesteśmy chorzy
 • systematycznie (aczkolwiek nie obsesyjnie) czyszcząc i dezynfekując użytkowane powierzchnie.

STOSUJĄC SIĘ DO ZAKAZU

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, od 27 lutego obowiązuje zakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych przyłbicami, szalikami i chustami. W naszym kraju do zakrywania ust i nosa nie są zalecane już ani przyłbice, ani też chustki czy szaliki. Małą rekomendacją cieszą się też zwykłe bawełniane maseczki. Ze wszech stron słychać, że pojawia się coraz większa liczb mutacji koronawirusa, do tego są one bardziej zakaźne. Wprowadzony powyżej zakaz, powoduje znowelizowany, rzec można nakaz. Tym samym oznacza to, że zgodnie z wytycznymi wszyscy będziemy mogli zasłaniać usta i nos wyłącznie poprzez noszenie maseczek, ze szczególnym zaleceniem stosowania masek medycznych/chirurgicznych. Jak zatem wybrać maseczkę?

Na sali operacyjnej najczęściej stosuje się jednorazowe maski chirurgiczne typu II złożone z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Powoduje to, że ich stopień filtracji bakteryjnej (współczynnik BFE) wynosi co najmniej 98%. Maski te zapewniają niezawodną ochronę zarówno dla lekarza, jak również dla pacjenta, umożliwiając swobodne oddychanie. Są to maseczki jednorazowego użytku, przeznaczone do stosowania w ograniczonym czasie.
WAŻNE! Norma europejska EN 14683 dzieli maski chirurgiczne na cztery rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR.

Maseczki medyczne będące produktem o cechach ochronnych, chroniących przed czynnikami biologicznymi powinny:

 • spełniać wymagania normy EN 14683:
 • skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE), jak dla masek typu II lub IIR,
 • oddychalność (ciśnienie różnicowe – Pa), jak dla masek typu II lub IIR,
 • biostatyczność (zachowanie czystości bakteryjnej) lub powinien być wykonany z materiału spełniającego powyższe wymagania,
 • oraz cechować się:
 • wykonaniem z trójwarstwowej włókniny,
 • wykonaniem z materiału minimum 1 klasy palności,
 • wiązaniem z tyłu na troki bądź też posiadać powinny gumkę, która umożliwia założenie maseczki o uszy,
 • w części środkowej zakładkami (harmonijka), które umożliwiają dopasowanie maseczki do kształtu twarzy oraz zakrycie nosa, ust i brody,
 • rozmiarem produktu „na płasko” przynajmniej 17,5 cm x 9 cm,
 • w jednej krawędzi wzmocnieniem pozwalającym na dopasowanie maseczki do nosa, tak by zapewnić szczelność przylegania,
 • pakowaniem w indywidualne opakowanie oraz w opakowanie zbiorcze,
 • oznakowaniem paczki zbiorczej zawierającym informację, że produkt użytkowany może być tylko w czasie podwyższonego zagrożenia epidemicznego i epidemii, nie dłużej niż w ciągu 30 dni od dnia zakończenia stanu epidemii związanego z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz dane producenta.

WAŻNE! Zalecane obecnie przez rząd maski medyczne/chirurgiczne są produktem medycznym, podlegającym regulacjom Unii Europejskiej, odnoszącym się do produktów medycznych.
Takie maski muszą:

 • posiadać deklarację zgodności CE
 • spełniać normy EN14683:2019 + AC.

Jaką maskę ochronną wybrać?

Warto pamiętać, iż nosząc maseczkę chronimy zarówno siebie, jak i innych. W jakim stopniu zależy to od jakości zastosowanej maski? Maska hamuje wydostawaniu się w przestrzeń wydzieliny z naszych ust i nosa, co zmniejsza ryzyko zarażenia drogą kropelkową osób, które znajdują się w pobliżu. Warto jednak podkreślić wyraźną różnicę między oferowanymi przez bogaty rynek ochron ust i nosa maskami. Zwróćmy uwagę, że maski niemedyczne produkowane mogą być z różnego rodzaju tkanin i nie gwarantują właściwej filtracji powietrza, zatem nie chronią przed wdychaniem mikroorganizmów i zanieczyszczeń.


Bawełniana, chirurgiczna, może być też z filtrem

Maseczki bawełniane wielorazowe: jak prać, prasować, dezynfekować? 

Zgodnie z rozporządzeniem rządu dozwolone jest używanie maseczek bawełnianych wielokrotnego użytku. Trzeba mieć jednak świadomość, że chronią one nas oraz przechodzące obok nas osoby w ograniczony sposób. Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku, po każdorazowym użytkowaniu zdezynfekować należy w jeden z podanych sposobów:

 • wyprać w gorącej wodzie, przekraczającej 60oC, a następnie wyprasować gorącym żelazkiem,
 • włożyć na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 70oC,
 • zdezynfekować za pomocą środka antybakteryjnego zawierającego minimum 70% alkoholu

Jak przed praniem przechowywać używaną już maseczkę?
Maseczkę wielorazową należy zdjąć, tak by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. To właśnie na niej gromadzi się najwięcej bakterii i wirusów. Maseczkę należy złapać za troki lub gumki, umieścić w foliowym woreczku i szczelnie go zamknąć. Przechować maseczkę do czasu jej prania.
Czy długość noszenia maseczki zależna jest od jej typu?
Niewątpliwie, jest to zależne od typu maseczki. Czas użytkowania określona producent, zwykle nie przekracza on 2-3 godzin jednorazowo. W przypadku użytkowania maseczek zarówno jedno, jak i wielorazowych zalecana jest ich wymiana na nowe, gdy tylko zrobią się wilgotne od wydychanego powietrza. Ich skuteczność staje się wtedy żadna i same mogą stać się zagrożeniem. Warto dodać, że w przypadku maseczek wielorazowych dużo zależy od jakości wykonania, grubości materiału oraz typu filtra.

Maski chirurgiczne

Sytuacja związana z koronawirusem COVID-19 oraz aktualne statystyki zachorowań spowodowały, że słowo maseczka stało się jednym z najczęściej wymawianych. Obecnie na popularności zyskała maska chirurgiczna. Zadaniem maseczki chirurgicznej nie jest filtrowanie powietrza, ale fizycznej bariery między błonami śluzowymi, a możliwym zanieczyszczeniem. Maseczka stanowi skuteczną barierę dla aerozoli, w których obecne mogą być wirusy. Standardy maseczek, kiedy chodzi o stopień filtracji określa norma europejska EN 14683. Dzieli ona maski chirurgiczne na : Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR. Lekarze, najczęściej stosują na salach operacyjnych jednorazowe maski chirurgiczne Typ II, które cechują trzy warstwy włókniny polipropylenowej oraz stopień filtracji BFE – 98%. stosowanie masek medycznych gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo, skuteczność filtracji, jak również autentyczność posiadanych badań. Naturalność oddychania jest jednakowo istotna, jak filtracja przeciwwirusowa. Maski medyczne gwarantują wysoką jakość oddechu i właściwe dopasowanie do kształtu twarzy, zapewniając tym samych najlepszą ochronę. Prawidłowe noszenie masek na nosie i ustach wpływa na ich efektywność, dlatego należy zwrócić uwagę na tę kwestię przy wyborze maski. Warto wiedzieć, że jednorazowe maski chirurgiczne dość szybko nabierają wilgoci, w związku z czym nie nadają się do zbyt długiego noszenia. Po użyciu trzeba je wyrzucić.

Maski antywirusowe i maski antysmogowe

Maski N99 znajdują przeznaczenie w codziennym użytkowaniu. Najczęściej zaopatrzone są w filtr HEPA/N99 lub filtr kombinacyjny składający się z filtra HEPA i węgla aktywnego. Zadaniem maski antywirusowej i maski antysmogowej jest ograniczanie ekspozycji na najgroźniejsze skażenie, w tym wirusy. Maski antywirusowe N99 gwarantują ochronę przed drobnoustrojami ze skutecznością około 99%. Efektywność taką posiadają maski antywirusowe z filtrem HEPA.

Czym wyróżnia się filtr HEPA?

HEPA to skrót pierwszych liter pochodzących z języka angielskiego słów: High Efficiency Particulate Air, co znaczy „filtr o wysokiej skuteczności pochłaniania cząsteczek stałych powietrza”. Filtry wersji HEPA mają mikrootworki o wielkość ok. 0,3 mikrona, umożliwiające skuteczną filtrację, takich mikrocząsteczek jak roztocza, pyłki, zarodniki pleśni i grzyby oraz pył PM10 (zwany też pyłem grubym).
WAŻNE! Aby maska ochronna była skuteczna, musi być przede wszystkim dobrana zgodnie z instrukcją producenta i ściśle przylegać musi do twarzy.
Bardzo dziś popularne maski N95 stanowią produkt przeciwpyłowy/antysmogowy. Za sprawą filtra chronią przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Są w stanie przefiltrować 95% cząsteczek unoszących się w powietrzu. Maski chirurgiczne N95 zostały zaprojektowane tak, by czas ich użytkowania sięgał nawet kilku godzin. Jednak nadmierny czas użytkowania może utrudniać oddychanie, albowiem dochodzi wtedy do osadzania się pary wodnej, co zaburza komfort stosowania.

Półmaski – środki ochrony indywidualnej

Norma PN-EN 149:2001 precyzuje trzy klasy ochrony półmasek: FFP1, FFP2 oraz FFP3. Wszystkie sprawdzają się w trakcie filtracji płynnych pyłów i cząstek stałych, które przedostać mogących się do dróg oddechowych. Półmaski te różni zwłaszcza granica maksymalnego przecieku wewnętrznego:

 • FFP1 jest to 25%,
 • FFP2 jest to 11%,
 • FFP3 jest to 5%.

Elementy filtrujące podlegają podziałowi na trzy klasy ochronne:
klasa P1 – oznacza 80% skuteczność filtracji, czyli ochronę stosowaną przed stałymi cząstkami o niskiej toksyczności, dla których NDS ≥2mg/m3,
klasa P2 – informuje o 94% skuteczności filtracji, stosowanej do ochrony układu oddechowego przed stałymi i ciekłymi cząstkami o niskiej oraz średniej toksyczności, gdzie NDS ≥0,05mg/m3,
klasa P3 – sygnalizuje o 99,95% skuteczności filtracji, przy ochronie przed zarówno stałymi jak i ciekłymi cząstkami o wysokiej toksyczności, dla których NDS <0,05mg/m3.

Co warto wiedzieć o układzie oddechowym?

Układ oddechowy człowieka to bardzo delikatny, choć imponujący budową organ. Odpowiada za wymianę tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy organizmem i środowiskiem zewnętrznym. Głównym narządem układu oddechowego są płuca. Zbudowane z milionów pęcherzyków płucnych, które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie. Ludzkie płuca wykonują bardzo ciężką pracę. Ich podstawowym zadaniem w procesie oddychania jest utlenianie krwi i eliminowanie produktów ubocznych, głównie dwutlenku węgla. Nasz układ oddechowy mimo imponującej konstrukcji nie jest w stanie poradzić sobie z zagrożeniami. Dlatego niezwykle ważna dla ludzkiego zdrowia i życia jest właściwa ochrona dróg oddechowych.

Epidemia koronawirusa COVID-19 a prawo pracy

Epidemia koronawirusa COVID-19 trwa, jednak nie uzasadnia to w żaden sposób łamania przepisów prawa pracy. W obecnej sytuacji pracodawcy w szczególny sposób przestrzegać powinni prawa pracy, dbając o zapewnienie pracownikom należytych i bezpiecznych warunków pracy. Niektóre przypadki zobowiązują pracodawców do zapewnienia swoim pracownikom dodatkowych ochron w postaci kombinezonów, maseczek higienicznych, rękawic jednorazowych oraz właściwej odzieży ochronnej i roboczej.
Adekwatnie do sytuacji i zagrożenia epidemiologicznego, dobrana przez pracodawcę odzież ochronna i robocza zapewni bezpieczną, higieniczną i komfortową pracę. Sama odzież to jednak nie wszystko. W okolicznościach, w których pracownik jest szczególnie narażony na zarażenie, pracodawca powinien przedsięwziąć odpowiednie środki, mające na celu zminimalizowanie ryzyka.
W świetle przepisów Kodeksu Pracy pracodawca obowiązany jest do zapewnienie środków ochrony zgodnie z przepisami BHP. Pracodawca zadbać powinien o należyte wyposażenie pracownika w pozostałe elementy robocze, takie jak obuwie robocze i ochronne oraz inne akcesoria: okulary ochronne, kaski ochronne, czapkirękawiczki robocze dostępne na www.bezpieczenstwo-bhp.pl.

Pamiętajmy, że żadna maseczka nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Gwarancje ochronne obowiązują jedynie wtedy, kiedy maseczka nakładana, noszona i zdejmowana jest prawidłowo. Koniecznie należy sprawdzić przyleganie maseczki do twarzy. Natomiast przy jej zdejmowaniu unikać trzeba dotykania czaszy. Niektóre maski ochronne posiadają metalowy pasek w górnej części. Zakłada się je tak, aby środek paska znalazł się na środku górnej części nosa.

Więcej na temat koronawirusa oraz metod ochrony przed nim przeczytasz w artykułach: 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.