Okulary ochronne BHP. Jakie wybrać?

Pracownicy przed rozpoczęciem pracy muszą przejść odpowiednie szkolenia, poznać zagrożenia, które mogą ich spotkać oraz zapoznać się z używany środkami ochrony osobistej. Wśród nich występują między innymi okulary ochronne BHP. Aby okulary spełniały swoją funkcję, muszą zostać dopasowane do charakteru wykonywanej pracy oraz występujących niebezpieczeństw. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Jak chronić narząd wzroku w miejscu pracy? Rola okularów ochronnych

Ochrona wzroku odgrywa bardzo dużą rolę dla każdego pracownika, gdyż oczy są jednym z najważniejszych zmysłów, jakie posiadamy. W zakładach pracy stosuje się dobrej jakości okulary ochronne, a ich noszenie jest uwarunkowane zasadami bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Przepisy prawa wymagają na pracodawcach stosowanie środków ochrony indywidualnej, gdyż mają one na celu ograniczenie wypadków, kontuzji i absencji w pracy. Wybrany model musi pasować do warunków panujących w zakładzie, charakteru pracy oraz występujących zagrożeń. Trzeba wziąć pod uwagę również zasady BHP. Utrata wzroku jest niezwykle dotkliwa i znacznie utrudnia wykonywanie obowiązków, a także funkcjonowanie w społeczeństwie. Co ciekawe, okulary ochronne nie są używane jedynie przez pracowników fizycznych, gdyż stosuje się je także w laboratoriach i służą sportowcom. 

Okulary ochronne to jeden z niezbędnych elementów zaliczanych do ochrony indywidualnej używanej w miejscu pracy. Ich noszenie jest rekomendowane dla każdego – bez względu na to, czy na danym stanowisku występują niebezpieczne czynniki i zagrożenia. To pracodawca decyduje, w których miejscach czy strefach trzeba nosić okulary ochronne, ale dużą rolę odgrywają również przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Jakie zagrożenia dla wzroku występują w  zakładzie pracy?

Okulary oraz gogle ochronne mają na celu zabezpieczenie narządu wzroku pracowników, którzy w trakcie wykonywania swoich obowiązków narażają oczy oraz inne partie ciała. Jednak przed wyborem okularów, trzeba zwrócić uwagę na zagrożenia występujące w zakładzie pracy. Niebezpieczne sytuacje czy substancje mogą przyczynić się do czasowego albo trwałego uszkodzenia wzroku. Niestety, wypadki zdarzają się nie tylko w zakładzie pracy, gdyż niebezpieczeństwa czyhają na nas również w domach czy ogrodach. W trakcie remontowania szczególnie groźne jest szlifowania ścian oraz sufitów, gdyż odskakujące kawałki pyłu mogą wywołać poważne i nieodwracalne szkody. Z kolei w trakcie przycinania wysokiej trawy kosą spalinową ryzyko trafienia na kamień, który z dużą energią uderza w oko, jest bardzo prawdopodobne. Oczywiście to tylko przykłady, ale w życiu każdego z nas występuje wiele sytuacji, kiedy urazy mechaniczne mogą trwale uszkodzić wzrok. 

Jesteśmy w stanie wyszczególnić trzy grupy zagrożeń, które wpływają niekorzystnie na narząd wzroku, a nawet mogą go całkowicie zniszczyć. Mowa o:

 • zagrożeniach fizycznych, do których zaliczają się zagrożenia mechaniczne, termiczne oraz promieniowanie. Wśród najczęściej spotykanych uszkodzeń mechanicznych wymienia się przekłucia, otarcia albo przecięcia. Z kolei termiczne urazy są uwarunkowane wysoką temperaturą, która grozi osobom pracującym z ogniem. Do tej grupy zaliczają się także szkody uwarunkowane promieniowaniem jonizującym oraz niejonizującym. W przypadku, gdy w Twoim miejscu pracy albo na zajmowanym stanowisku występuje minimum jedno z wymienionych zagrożeń, zakup okularów ochronnych jest niezbędny, 
 • zagrożeniach chemicznych wywoływanych przez aerozole, do których zalicza się pyły, dymy, włókna i mgłę. Ten rodzaj zagrożeń jest uwarunkowany również używanymi w pracy pyłami – jeśli dostaną się do oczu albo ich okolic mogą wywołać dyskomfort oraz kontuzje. Poważnym zagrożeniem dla narządu wzroku są gazy oraz opary. Wystarczy jeden z wymienionych czynników, aby przez nieuwagę stracić wzrok. Z tego względu należy obligatoryjnie zakładać okulary ochronne, 
 • zagrożeniach biologicznych, wśród których występują niebezpieczne bakterie oraz grzyby siejące spustoszenie przy bliższym kontakcie z gałką oczną. 

Mamy już świadomość, że niebezpieczeństwa czyhają na nas dosłownie wszędzie. Z tego względu korzystanie ze środków ochrony powinno być nie tylko uwarunkowane przepisami prawa, ale przede wszystkim chęcią zabezpieczenia własnego zdrowia. Urazy mechaniczne powstają na skutek uderzenia przedmiotem, przedostania się pyłu, kamieni do oczu czy innych ciał stałych albo szkodliwych cieczy. Szczególnie niebezpieczne są substancje chemiczne, do których zalicza się rozpuszczalniki i kwasy, gdyż rozbryzgi i przeniknięcie nawet niewielkiej ilości do oczu, może przyczynić się do trwałego uszczerbku ni nieodwracalnych zmian. Niebezpieczne sytuacje powstają także w trakcie używania prądu elektrycznego albo pracy z laserem. 

Okulary ochronne idealne dopasowane do charakteru pracy, czyli na co zwracać uwagę?

Okulary ochronne to jeden ze sposobów zabezpieczenia narządu wzroku. To indywidualny środek ochrony osobistej, który sprawdzi się  w:

 • przemyśle chemicznym, 
 • pracach o charakterze konstrukcyjnym, 
 • pracach budowlanych, 
 • pracach montażowych. 

Okulary ochronne to doskonałe narzędzie używane do cięcia materiałów, szlifowania oraz cementowania. Okulary zapewniają zabezpieczenie w trakcie spawania pod warunkiem, że są zaliczane do pierwszej klasy optycznej. 

Wybierając okulary ochronne, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie właściwości i cechy wybieranego modelu. Warto wybrać produkt wyposażony w neoprenowe podkładki piankowe. Ten dodatek pozwala jeszcze lepiej dopasować je do kształtu i profilu twarzy. Pianki dodatkowo zabezpieczają oczy przed kurzem, który co prawda nie jest w stanie wywołać poważnego uszkodzenia narządu wzroku, ale wywołuje spory dyskomfort i utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia kontynuowanie pracy.

Wkładane okulary muszą mieć wygodne noski, dzięki czemu unika się dyskomfortu odczuwanego w trakcie kilku/kilkunastu godzin noszenia. Należy upewnić się, że producent zastosował dodatkową warstwę chroniącą przed promieniowaniem UV. Zabezpieczenie przed odpryskami czy cieczami jest istotne, ale oczy trzeba chronić na wszystkich poziomach, również przed szkodliwymi i intensywnymi promieniami słonecznymi. 

W większości wykonywanych prac wymagana jest dokładność i precyzja, stąd okulary ochronne nie mogą w żaden sposób zniekształcać obrazu czy zakłócać pola widzenia – w przeciwnym wypadku nie będą spełniać swojej funkcji. Należy sprawdzić także, czy wybrany model jest zgodny z wymaganiami norm polskich oraz europejskich – to jedyny sposób, aby upewnić się, że zatrudnione osoby korzystają z doskonałej ochrony przed niebezpiecznymi czynnikami i innymi zagrożeniami. 

Wybierane okulary muszą zapewniać wysoką ostrość widzenia, czyli nie rozmywać, przybliżać albo oddalać obrazu. Jeśli ta zasada nie zostanie zachowana, praca nie będzie spełniać wyznaczonych standardów, co obniży skuteczność pracowników i wpłynie niekorzystnie na sytuację finansową firmy. 

Okulary ochronne są noszone przez większą część dnia, stąd trzeba pamiętać o zapewnieniu najwyższego poziomu komfortu. Wybrany model nie może być zbyt luźny albo za ciasny czy też źle dobrany do rozmiaru i szerokości głowy. Spadające albo nadmiernie uciskające okulary sprawiają, że pracownik, zamiast koncentrować całą uwagę na wykonywaniu obowiązków, nie może przestać myśleć o odczuwanym dyskomforcie. Ważna jest także waga, a mianowicie okulary muszą być lekkie i odporne — każdy z tych czynników ma wpływ na wrażenia towarzyszące noszeniu okularów. W ofertach producentów można znaleźć bardzo wiele okularów ochronnych, które różnią się między sobą wyglądem i właściwościami. Najlepiej jest przymierzyć kilka produktów i wybrać ten, który zapewnia największą wygodę i jest dobrany do zagrożeń występujących w pracy. 

Już na zakończenie warto zwrócić uwagę na wygląd okularów. Oprócz komfortu i maksymalnej ochrony wybrany model musi się również podobać. Zaspokojone poczucie estetyki sprawi, że noszenie środków ochrony indywidualnej nie będzie tylko obowiązkiem, ale również i przyjemnością. 

Okulary ochronne – jakie muszą spełniać normy?

Okulary ochronne odgrywają bardzo ważną rolę i stanowią jeden z niezbędnych elementów stroju roboczego. Jednak skuteczność ochrony jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. Od producenta wymaga się przestrzegania wymagań norm prawnych oraz wysokich standardów. Informacja o normach musi zostać sprawdzona jeszcze przed wyborem okularów ochronnych – trzeba wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i w jaki sposób zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zatrudnionych osób. 

Okulary ochronne powinny być zgodne z:

 • europejską normą EN 166, która przedstawia zbiór ogólnych zasad związanych z wyborem i używaniem indywidualnych środków ochrony oczu, 
 • normą EN 169 - okulary ochronne zgodne z wymienioną normą mogą być używane w pracach spawalniczych, sprawdzą się do ochrony wzroku w trakcie cięcia palnikiem, a także żłobienia łukiem elektrycznym. Są dedykowane również do cięcia strumieniem plazmy i mogą służyć do obsługi lutospawarki. W normie opisano poziomy ochrony oraz wymagania ściśle związane ze współczynnikiem przepuszczania dla filtrów powstałych w celu zabezpieczenia narządu wzroku, 
 • normą EN 379 związaną z filtrami automatycznymi. Modele zaliczane do tej grupy doskonale zabezpieczają narząd wzroku i jednocześnie zostają wyposażone w powłokę wykazującą odporność na zaparowanie. Modele pozwalają na rozpoznawanie kolorów bez względu na miejsce i długość noszenia, 
 • normą EN 170, która wyznacza zasady związane z filtrami zabezpieczającymi narząd wzroku przed promieniowaniem nadfioletowym. To dobry moment, żeby zaznaczyć, iż regularne narażanie oka na światło tego typu przyczynia się do trwałego pogorszenia widzenia, a w najgorszej sytuacji dochodzi nawet do całkowitej utraty wzroku. Dla osoby, która do tej pory widziała wszystko dobrze i wyraźnie, a w pracy wykorzystywała narzędzie wzroku pogorszenie czy nawet utrata widzenia to prawdziwa tragedia, 
 • normą EN 172, w której zawarto wszystkie wymagania związane z właściwościami filtrów używanych do zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi oraz nieprzyjemnym i groźnym zjawiskiem olśnienia. 

Idealne okulary ochronne zabezpieczają przed promieniami słonecznymi, mają odpowiedni kształt, dopasowują się do profili twarzy, zachowują percepcję kolorów i doskonale chronią oczy przed różnego rodzaju zagrożeniami

Jak wybrać okulary ochronne – kilka słów podsumowania

Bardzo rozbudowane oferty producentów strojów roboczych i środków ochrony indywidualnej sprawiają, że każdy z nas może jeszcze lepiej chronić swoje życie i zdrowie. W trakcie wyboru okularów ochronnych nie warto sugerować się jedynie marką czy ceną, gdyż w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić ich właściwości oraz zastosowanie. Okulary ochronne muszą stanowić połączenie wysokich standardów z doskonałą jakością. Należy wybrać produkt marki, która nie poprzestaje na laurach, ale cały czas się rozwija i wyposaża swój sprzęt w nowoczesne dodatki i używa zaawansowanych technologii. Okulary powinny przejść rygorystyczne testy jakościowe – tylko tak sprawdzony model zapewni bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. 

Skuteczna ochrona jest zapewniana przez każdego producenta z renomą i doświadczeniem. W trakcie wyboru duże znaczenie odgrywa także wzornictwo, gdyż pracownicy pragną nosić okulary, które prezentują się bardzo estetycznie. Każdy może nosić wygodne środki ochrony indywidualnej zabezpieczające oczy przed ciałami stałymi, cieczami czy pyłem i jednocześnie dobrze się czuć i wyglądać. Dopasowanie wybranego modelu do indywidualnych upodobań nie stanowi dłużej przeszkody. 

Przed wyborem okularów trzeba sprawdzić także obowiązujące normy i zapoznać się z zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. W wielu zakładach bardzo przydatne są również właściwości elektrostatyczne okularów, a takie modele również występują na rynku. 

W tym miejscu warto jeszcze dodać, że osoby zmagające się z wadą wzroku mogą zdecydować się na specjalistyczny model okularów ochronnych. Odpowiadają one wymagającym normom BHP, ale jednocześnie mają funkcję korekcyjną, dzięki czemu pasują do wady wzroku pracownika i umożliwiają mu wyraźne widzenie.