Ochrona dróg oddechowych

Zdjęcie pochodzi ze strony freepik.com

Zanieczyszczenia powietrza na stanowisku pracy

Jak ważna jest ochrona dróg oddechowych postaramy się napisać w kilku zdaniach w tym artykule. Jedną z dziedzin ochrony indywidualnej jest ochrona dróg oddechowych.

W zakładach pracy, miejscach wykonywania robót czy magazynach występują różne zagrożenia. Jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrza. Występujące zapylenie, opary, zapachy ,mogą być szkodliwe dla zdrowia czy nawet życia. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór ochrony dróg oddechowych. W sprzedaży znajduje się szeroki asortyment sprzętu tego rodzaju. Pracodawca sam powinien ocenić zagrożenie i dobrać odpowiednie zabezpieczenia. Szeroka gama środków ochrony bezpośredniej pozwala na dobór do: pyłu, chemikaliów, fetoru, czy oparów. Dokładne określenie niebezpieczeństwa pozwoli dobrać maskę pełno lub pół twarzową, a do nich odpowiednie filtry i przedfiltry.

Filtry do ochrony dróg oddechowych

Miejsca takie jak lakiernie, stolarnie, zakłady chemiczne itp. są miejscami gdzie drogi oddechowe są szczególnie narażone.
Szeroki asortyment masek pełnotwarzowych, półmasek, filtrów z zaworkiem oraz bez pozwala dokładnie dopasować środki ochrony indywidualnej do środowiska pracy.  Miejsca o przekroczonym NDS powinny być w pierwszej kolejności wyposażone w sprawny system wentylacji. Sprawny system wentylacji pomieszczenia oraz miejsca pracy znacznie zmniejsza narażenie dróg oddechowych. W celu doboru masek, filtrów, należy dokładnie przeanalizować zagrożenia w miejscu pracy oraz zapoznać się z dokumentacją środków ochrony dróg oddechowych. Oznakowanie sprzętu filtrującego:

  • P1 - sprzęt o dosyć niskiej klasie skuteczności
  • P2 - sprzęt o średniej klasie skuteczności
  • P3 - sprzęt o dużej klasie skuteczności

Należy jednak stosować sprzęt który dobierze osoba uprawniona do tego i określi normy, które powinna spełniać maska. Obecny asortyment w naszej hurtowni BHP pozwoli nam dobrać odpowiedni sprzęt do każdego stanowiska pracy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.