Prowadzisz firmę. Jak radzić sobie z dłużnikami?

Nieterminowe płatności i dłużnicy, czyli jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Problemy z terminowymi  płatnościami dotykają coraz większe grona przedsiębiorców. Praca zostaje wykonana, towary sprzedane albo usługi wykonane, a po dostarczeniu faktury kontrahenci znikają albo szukają wymówek. Wszystko po to, aby nie zapłacić za dostarczone faktury. Taka sytuacja wywołuje napięcie w firmie i jednocześnie przyczynia się do trudności w spłacie bieżących zobowiązań, szczególnie kiedy faktury oscylują na wysokie kwoty. Nieuczciwi kontrahenci nie pozostają jednak bezprawni, gdyż po upływie terminu płatności za fakturę możesz skutecznie działać. Najpierw z pomocą firmy windykacyjnej, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to następnie udać się do sądu. 

Jakie są przyczyny zwlekania z płatnościami faktur?

Termin płatności widniejący na fakturze nie jest respektowany przez wiele firm. To swego rodzaju norma w naszym kraju, która jest kontynuowana już od wielu lat. Aby uniknąć opóźnień w płatnościach, na kilka dni przed terminem zapłaty za fakturę możesz wysyłać kontrahentom przypomnienia. Takie same działania sprawdzą się, kiedy termin płatności minie. Skoro masz już świadomość, że nie jesteś jedynym przedsiębiorcą, który zmaga się z nieterminowymi płatnościami, dobrze znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest bardzo wiele, a wśród najpopularniejszych jest strach przedsiębiorców przed stratą klientów. Na rynku panuje ogromna konkurencja, stąd wysyłanie powiadomień przypominających o zaległej fakturze czy straszenie windykację to dla wielu zniechęcanie klientów. Z tego względu przedsiębiorcy nie podejmują żadnych działań, dług rośnie, a kontrahenci mimo wszystko nie płacą na czas. Takie działanie sprawiają, że nieuczciwi przedsiębiorcy przywykają do braku konsekwencji za swoje zachowanie, dlatego kontynuują działania. Co ciekawe, badania pokazują, że konsumenci, którzy nie płacą za faktury, mają pieniądze i bez większych trudności są w stanie pokrywać należności na czas. Niestety, działają z premedytacją, gdyż wolą wydawać środki na swoje potrzeby czy inne zobowiązania. 

Aby unikać takich sytuacji, najlepiej już na samym początku poinformować konsumentów, że nieterminowe płatności przyczynią się do zakończenia współpracy. Nieopłacone faktury to także szereg konsekwencji prawnych, które z roku na rok zostają coraz bardziej zaostrzane, co skłania przedsiębiorców do opłacania należności na czas. 

Badania wykonane przez KRD (Krajowy Rejestr Długów) pokazują, że sytuacja przedsiębiorców nie należy do najłatwiejszych. Nie planują oni większych inwestycji i nie oferują kolejnych miejsc pracy. Jest to związane nie tylko z pandemią, ale także niewypłacalnymi klientami, którzy zwlekają z płatnościami za faktury. Ryzyko całkowitej utraty pieniędzy jawi się jako prawdziwy koszmar. 

Wysyłanie przypomnień o zapłacie najczęściej nie przynosi żadnych rezultatów, gdyż dłużnicy po prostu nie płacą i dodatkowo wymyślają dziesiątki wymówek mających usprawiedliwić brak przelewu. 

Wymówki, które najczęściej usłyszysz z ust dłużnika:

  • nie dostałem faktury, proszę przesłać duplikat i należność opłacę w ciągu kilku dni, 
  • księgowa jest na urlopie. Zapłacę, jak tylko wróci do pracy, 
  • nie ma mnie w pracy, aktualnie jest na urlopie. Odezwę się wkrótce, 
  • klienci nie zapłacili. Pokryjemy faktury, jak tylko pieniądze zostaną przelane na nasze firmowe konto. 

To tylko przykłady, ale wymówek może być o wiele więcej. Najgorsza i jednocześnie najbardziej irytująca jest sytuacja, kiedy dłużnik całkowicie ignoruje przypomnienia o zaległych płatnościach.  

Jak wystrzegać się nieuczciwych kontrahentów? 

Aby uniknąć nieuczciwych kontrahentów, trzeba w pierwszej kolejności monitorować każdą firmę, która wykazuje chęć rozpoczęcia współpracy. Warto zacząć od sprawdzenia KRD, KRS oraz poszukać opinii w Internecie. Opinie na temat konkretnej firmy znajdziesz również na serwisach społecznościowych, gdyż ludzie chętnie dzielą się informacjami o nieuczciwych przedsiębiorcach. To jeden ze sposobów, żeby chronić siebie i własny interes przed stratami finansowymi. 

Co robić, kiedy dłużnik  po raz kolejny stosuje takie samo tłumaczenie?

Możesz się zdziwić, kiedy usłyszysz wymówki Twojego klienta, które mają na celu uniknięcie opłacenia faktur. Twoja reakcja jest bardzo ważna, gdyż potrzebne jest zdecydowanie oraz stanowczość. Ten człowiek nie zapłacił za wykonaną przez Ciebie pracę i teraz powinien ponieść konsekwencje swojego zachowania. Kontrahent w żadnym stopniu nie powinien grać na emocjach, gdyż takie zachowanie jest nie w porządku. To jednak popularna metoda stosowana przez wielu dłużników, którzy na przestrzeni lat nabyli doświadczenie w unikaniu płatności. Jeśli klient, który do tej pory bezustannie zalegał z płatnościami, zakończy z Tobą współpracę, gdy nalegasz na uiszczenie zaległych należności, to tak naprawdę tylko na tym skorzystasz. To żadna strata. 

W przypadku nieterminowych kontrahentów:

  •  dzwoń do nich codziennie, 
  • każdego dnia wysyłaj przypomnienia o płatnościach, które nie zostały uregulowane, 
  • dostarcz wezwania do zapłaty. 

Pismo z wezwaniem do zapłaty musi zostać doręczone w postaci listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. 

Firma windykacyjna – skuteczny sposób na wyegzekwowanie długów

Jeśli omówione powyżej działania nie przyniosły żadnych rezultatów, przychodzi czas na bardziej zdecydowane kroki, czyli skorzystanie z usług firmy windykacyjnej. Nawet jeśli kontrahent całkowicie zerwał z Tobą kontakt i myślisz, że bezpowrotnie straciłeś pieniądze, nie odpuszczaj. Zamiast tego, przekaż sprawę w doświadczone ręce. Windykacja długu to szereg czynności wykonywanych przez specjalistów mających na celu odzyskanie należności. Wszystkie działania mają charakter polubowny, a dłużnik, który zacznie otrzymywać telefony czy wezwania do zapłaty z firmy windykacyjnej, jest z reguły bardziej skłonny do uiszczenia zaległości. 

Na rynku funkcjonuje wiele firm windykacyjnych, dlatego dobrze prześledź ich oferty. Przede wszystkim wybierz firmę, która pobiera opłatę tylko w przypadku odzyskania pieniędzy. Nie decyduj się na skorzystanie z oferty, kiedy trzeba podpisać umowę na rok czy jeszcze dłużej i każdego miesiąca konieczne jest opłacanie abonamentu. W omawianej sytuacji nieskuteczne działania windykacyjne jeszcze bardziej pogorszą Twoją sytuację finansową. Faktury w dalszej kolejności pozostaną nieopłacone, a usługa windykacji w łącznej kwocie kilku tysięcy złotych jeszcze bardziej obciąży budżet. 

W jaki sposób odbywa się egzekwowanie długu kontrahentów:

  • przedsiębiorca musi przekazać firmie windykacyjnej dokumenty potwierdzające zamówienie przez kontrahenta towarów czy usług, wykonanie zlecenia oraz dostarczenie faktury. Na podstawie uzyskanych informacji firma windykacyjna jest w stanie dobrać odpowiednią strategię oraz narzędzia używane do kontaktowania się z klientem, 
  • kolejnym krokiem jest rozpoczęcie negocjacji, które mają na celu odzyskanie zaległych należności. Wybierz firmę, która pozwoli Ci na bieżąco monitować postępy w sprawie – stosuje się rozmowy telefoniczne, mailowe powiadomienia, ale informacje mogą być umieszczane także w panelu klienta na stronie internetowej firmy windykacyjnej, 
  • kiedy omawiane czynności nie przyniosą żadnych rezultatów, złożenie pozwu do e-sądu to najlepsze rozwiązanie. W firmie windykacyjnej pracuje spore grono specjalistów, którzy powinni pomóc w przygotowaniu wszystkich formalności, dokumentów czy dowodów. To pracochłonne, ale jednocześnie bardzo skuteczne działanie, które ma na celu odzyskanie zaległych środków.  

Po złożeniu pozwu do sądu wierzyciel czeka na sądowy nakaz zapłaty. Dla wielu kontrahentów, którzy do tej pory zwlekali z uiszczaniem płatności, przekazanie sprawy na drogę sądową to jedyny sposób na odzyskanie pieniędzy. 

Jeśli dłużnik nie dostosuje się do decyzji sądu i nie opłaci przeterminowanych faktur, sąd ma możliwość dopisania klienta do ogólnokrajowego sądowego rejestru niewypłacalnych dłużników. To ostatnia deska ratunku w przypadku osób fizycznych oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowe czynności mogą zostać wykonane w przypadku spółek prawa handlowego, a mianowicie prezes albo członkowie zarządu mogą mieć wytoczoną sprawę z powództwa cywilnego. W takiej sytuacji decyzja sądu może zobligować kontrahenta do pokrycia długu z jego prywatnego majątku. 

Długi można także sprzedać. Brzmi to nieco nieprawdopodobnie, ale jeśli istnieje możliwość, aby odzyskać należności, szansa na spieniężenie ich jest bardzo wysoka. 

Dlaczego przedsiębiorcy nie podejmują żadnych działań, kiedy kontrahenci zwlekają z płatnościami za faktury?

Przedsiębiorcy nie wysyłają przypomnień o płatności za faktury albo wezwań do zapłaty przez strach, gdyż boją się, że stracą klienta, który na skutek ponagleń czy innych działań przestanie korzystać z usług przedsiębiorstwa. Oznacza to zakończenie współpracy. Wielu właścicieli firm nawet nie próbuje rozmowy czy wysyłania wezwań, gdyż z góry zakłada, że rozpoczęte działania nie przyniosą żadnych pozytywnych efektów.

Nie każdy przedsiębiorca ma czas oraz ochotę na przygotowanie pism, dzwonienie do dłużników, zmaganie się z ignorancją czy słuchaniem coraz gorszych tłumaczeń. W tym celu warto skorzystać z oferty firmy windykacyjnej, która po uzyskaniu podstawowych informacji i dokumentów samodzielnie zajmuje się wszystkimi działaniami.  Wybierz firmę z doświadczeniem oraz renomą, gdyż odzyskane długi w znaczący sposób poprawią sytuację finansową przedsiębiorstwa. Pieniądze umożliwią zainwestowanie środków w rozwój, zagwarantują lepsze wynagrodzenia dla pracowników oraz brak problemów w uiszczaniu bieżących zobowiązań (podatki, rachunku, składki). Doświadczona firma jest w stanie rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sprawy, a specjaliści z zakresu prawa są szczególnie przydatni w przygotowaniu pozwów do sądu mających na celu odzyskanie należności. 

Rozmowy na temat nieopłaconych faktur nie należą do przyjemnych, a nawet mogą wywoływać spory stres czy napięcie. Jednak nie zapominaj, że nie robisz niczego złego i to dłużnik działa niezgodnie z prawem, a Ty za wykonaną przez siebie pracę musisz otrzymać wynagrodzenie. Środki powinny trafić na Twoje konto, chociaż działania mogą przeciągnąć się w czasie – wszystko zależy od postawy dłużnika. 

Nigdy nie zapominaj o niepłaconych fakturach. Działaj i nie pozwalaj, aby nieuczciwi kontrahenci byli górą i przyczynili się do pogorszenia sytuacji finansowej w Twojej firmie. Oddaj sprawę w ręce doświadczone firmy windykacyjnej, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na prowadzeniu firmy, zamiast zmagać się z nieuczciwymi kontrahentami.