Ergonomiczne stanowisko pracy

Ergonomia, to dziedzina wiedzy zajmująca się między innymi dostosowywaniem warunków pracy do możliwości człowieka – możliwości anatomicznych, fizjologicznych i psychicznych. Ergonomia, nazywana też funkcjonalnością stanowi bardzo ważny elementem życia zawodowego.

Dzięki tej właśnie dziedzinie można zwiększyć bezpieczeństwo i higienę pracy, jak również zapewnić lepszą wydajniej i ograniczyć popełnianie błędów.

Ergonomia, jako ważny element stanowiska pracy

Wygodne krzesło, podnóżek, odpowiedniej wysokości biurko, właściwe ustawienie monitora względem oczu, odpowiednie oświetlenie – to najważniejsze elementy ergonomii.

Ergonomia stanowiska pracy ma za zadanie przygotowanie miejsca pracy, tak by było ono odpowiednio przystosowane do potrzeb osoby je zajmującej. Co więcej, ergonomia stanowiska pracy pozwala pracownikowi zachować lepszą kondycję i zdrowie.

Jak powinna wyglądać ergonomia stanowiska pracy w pracy biurowej?

Biurko – powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby ustawić można było na nim elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie. Celem jest zapobieganie przyjmowaniu wymuszonych pozycji.

Monitor – pracodawca powinien zapewnić pracownikowi nowoczesny sprzęt do pracy. Im nowszy monitor, a jego technologia bardziej zaawansowana, tym lepiej dla wzroku pracującej przy nim osoby. Skoro mowa o monitorze, powinien znajdować się na wysokości wzroku. Pracownik nie powinien schylać głowy, przekręcać jej, ani unosić. Ekran, człowiek i klawiatura powinny tworzyć linię prostą. Wtedy prawdopodobieństwo zmian zwyrodnieniowych staje się mniejsze.

Układ rąk – kiedy pracujemy na klawiaturze, ręce powinny być oparte na biurku nadgarstkami. Powstawaniu bólu zapobiec mogą również podkładki. Jeżeli chodzi o ręce, nie mogą one wisieć, ale powinny być oparte na podłokietnikach krzesła.
Oświetlenie – najlepszym oświetleniem, jest oczywiście to naturalne. Naturalne oświetlenie sprawia, że wzrok się nie męczy, a pracownik może bez problemu się skupić. Ustawienie monitora względem okna, powinno być prostopadłe. Kiedy monitor ustawiony jest przodem bądź tyłem, światło się od niego odbija.

Krzesło – musi mieć opcję regulacji, zarówno tej w górę i w dół, jak i kąta oparcia. Dodatkowo ważną rolę spełniają podłokietniki.
Podnóżek – wyposażając stanowisko pracy w podnóżek, należy ustawić go pod odpowiednim kątem (max. 15°) tak, aby umożliwić płaskie, spoczynkowe ustawienie na nim stóp.

Co dodatkowo składa się na ergonomię pracy przy komputerze?

Aby ergonomia stanowiska pracy przyniosła efekty i zapewniła lepszą wydajność, należy pamiętać, że osoba, pracująca przy komputerze, po każdej godzinie przed nim spędzonej, zrobić powinna 5-minutową przerwę. W tym czasie można popatrzeć w dal, co sprawi, że wzrok odpocznie, zrobić krótką gimnastykę, rozprostować kości, przejść się. Te kilka minut może zwiększyć efektywność i koncentrację.

Prawidłowa funkcjonalność

Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które nie powoduje żadnych chorób oraz zwyrodnień.
Warto zwrócić uwagę na to, czy ergonomia stanowiska pracy jest prawidłowa. Gdy jej nie ma bądź odbiega od wytycznych, zobowiązać należy pracodawcę o jej zastosowanie, gdyż ma to ogromny wpływ na pracę. Pracownik dzięki temu będzie bardziej skoncentrowany, co przełoży się na wydajność i zaangażowanie. Jest to niezwykle istotne. Do tego ergonomia pozwala uniknąć chorób, które mogą wiązać się z nieprawidłowym dostosowaniem miejsca pracy, co jest korzyścią nie tylko dla nas, pracowników, lecz także dla pracodawcy.

Jak pracujesz – tak się czujesz

Nadmierne obciążenie mięśniowo-szkieletowe, które towarzyszy pracy siedzącej, hałas, stres, niewłaściwe oświetlenie – wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na zdrowie i efektywność pracownika biurowego. W trosce o jego komfort fizyczny i psychiczny warto, tak zorganizować przestrzeń biurową, żeby była dostosowana do charakteru wykonywanej pracy, zaś stanowisko przy komputerze, w optymalnym stopniu umożliwiało efektywne wykonywanie obowiązków.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.