NAKOLANNIKI – AKCESORIA BHP NIEZBĘDNE DO KONKRETNYCH PRAC

Nakolanniki to rodzaj ochraniaczy na kolana. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych oraz w zawodach, gdzie pracownik musi wykonać część pracy w pozycji klęczącej. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo bezpośredniego urazu stawu kolanowego oraz podczas prac wykonywanych w pozycji klęczącej w długim okresie czasu. Nakolanniki należą do grupy akcesoriów wymaganych przepisami BHP.

Jak wybrać odpowiednie nakolanniki?

Nakolanniki są niezbędnym wyposażeniem profesjonalnych pracowników fizycznych. Ich zadaniem jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia dolegliwości wynikających z długiej pracy w pozycji klęczącej. Nakolanniki należy dopasować do konkretnych prac, a także dyscyplin sportowych. Nakolanniki stanowią ochronę indywidualną, przynależącą do grupy akcesoriów wymaganych przepisami BHP. Amortyzują, między innymi drgania i wstrząsy, które mogą zdarzyć się na budowie. Pozwalają na wielogodzinną komfortową pracę. Takie ochraniacze stawów kolanowych zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak niska temperatura, wilgoć i bezwolny ucisk stawu ograniczający prawidłowe ukrwienie.

Dobre ochraniacze powinny być ergonomiczne i nie powinny ograniczać ruchów. Mają być wygodne i chronić w jak najwyższym stopniu kolana. Zasady BHP określają normy według, których konstruowane są ochraniacze. Prawidłowo dobrane nakolanniki to jedyny sposób, zapewnienia pracownikowi komfortu i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pracy.

Rodzaje ochraniaczy do pracy na kolanach

Każdy z materiałów zastosowanych do produkcji nakolanników ma swoją specyfikę. Pozwala to na zastosowanie w określonej pracy. Dobre nakolanniki muszą być ergonomiczne i pozwalać na swobodę ruchów. Normy według, których konstruowane są ochraniacze określają zasady BHP.

  • Nakolanniki żelowe są bardzo miękkie i stosunkowo lekkie. Jedną z zalet żelu jest to, iż właściwie się on nie zużywa, poza mechanicznymi uszkodzeniami powierzchni. Niestety zbyt cienkie nakolanniki żelowe zmniejszają komfort użytkowania przy dłuższym klęku, gdy są grubsze stają się cięższe. Ważnym faktem jest to, iż poprzez dość dużą gęstość żel jest mało skuteczny w ochronie przed uderzeniami.
  • Nakolanniki skórzane bardzo dobrze zabezpieczają przed otarciami, jednak nie chronią przed uderzeniami. Powszechnie stosuje się je jako nakolanniki brukarskie, szczególnie gdy wewnątrz zaopatrzone są w wyściółkę podnoszącą komfort.
  • Nakolanniki piankowe są obecnie rzadko stosowane, gdyż pianka dość szybko się zużywa. Natomiast w przeciwieństwie do żelowych świetnie chłoną wodę, ale po pewnym czasie użytkowania odkształcają się i kruszą. Choć dobrze chronią przed uderzeniami, nie szczególnie nadają się do pracy przez dłuższy czas.
  • Nakolanniki gumowe słabo sprawdzają się w ochronie przed uderzeniami, gdyż guma sama w sobie jest dość twarda. Jest odporna na wilgoć i nie odkształca się trwale. Stanowią dobrą ochronę nawet na dłuższy czas, dopóki guma nie skruszeje. Często używane są jako nakolanniki brukarskie. Praca w nich wymaga przyzwyczajenia, gdyż są sztywne i dość ciężkie.
  • Nakolanniki tworzywowe chronią kolana przed uderzeniami, zastosowanie najczęściej znajdują jako nakolanniki budowlane. Nie są zbyt miękkie, przez co nie zapewniają komfortu podczas pracy na kolanach. Szczególne użyteczne w miejscach, gdzie nie trudno o potknięcie i upadek.
  • Podkładki i maty pozwalają w niektórych sytuacjach na pracę bez użycia nakolanników. Tego typu ochraniacze to opcja, sprawdzająca się przy niewielkich i raczej krótkich pracach.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wybór nakolanników ułatwiają nazwy produktów, np. „nakolanniki dla brukarza” „ochraniacze na nogi dla spawacza”. Jest to oczywiście cenna wskazówka, jednak nie warto polegać na nim całkowicie. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim czas pracy na kolanach oraz częstotliwość wstawania i klękania. Im dłuższy i częstszy jest kontakt kolan z posadzką, tym bardziej miękkie nakolanniki są potrzebne. Warto wziąć pod uwagę dopasowanie nakolanników i nogawek. Nie wszystkie nakolanniki są ze sobą kompatybilne. Zwłaszcza, gdy kupowane są produkty różnych marek.

NAKOLANNIKI dostępne na www.bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.