Jaką drabinę aluminiową wybrać?

Cechy charakterystyczne drabiny aluminiowej – jak wybrać właściwy model?

Drabina aluminiowa przydaje się w trakcie prac wykonywanych w domu, na podwórku oraz obowiązków zawodowych. Aby nie nabawić się kontuzji i nie spaść z wysokości kilku metrów, trzeba wybrać odpowiedni model. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zastosowanie najlepszych materiałów, dzięki czemu można uniknąć zmiany kształtu i uzyskać wytrzymały oraz stabilny produkt. Kilka wersji ustawienia również się przydaje i pozwala dopasować drabinę do ukształtowania terenu oraz aktualnych warunków atmosferycznych. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, czy drabina ma regulowaną wysokość, a także czy wyposażono ją w antypoślizgowe profile zapewniające bezpieczeństwo i wygodę nawet na dużej wysokości. 

Drabina aluminiowa – komfort w trakcie wykonywania pracy

Drabina aluminiowa na pierwszy rzut oka wygląda jak bardzo prosty przyrząd używany do prac remontowanych albo pielęgnacji ogrodu. Kilka stopni albo schodków, a po bokach dwie podłużnice. Teoretycznie to nic skomplikowanego, ale wybór właściwej drabiny wcale nie jest taki łatwy. Jest to związane z wieloma możliwościami wyboru oferowanymi przez producentów. Dostępne przybory różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją oraz przeznaczeniem. Warto także zwrócić uwagę na szereg dodatkowych funkcji i zabezpieczeń. Dostępne są drabiny:

 • przystawne, 
 • wolnostojące, 
 • jednostronne, 
 • dwustronne, 
 • proste, 
 • złożone, 
 • teleskopowe. 

Kiedy przyjrzeć się konstrukcji drabiny, możemy odgadnąć jej przeznaczenie. Jeśli przyrząd ma służyć jedynie do wchodzenia na pewną wysokość, a następnie schodzenia w dół, to stopnie w formie szczebli (wąskie poprzeczki) sprawdzą się znakomicie. Z kolei w przypadku osób, które na drabinie będą spędzać więcej czasu, powinny wybrać wygodniejsze, szersze i zarazem bezpieczniejsze stopnie umożliwiające pozostanie na wysokości przez dłuższy czas. Kiedy drabina została wyposażona w komfortowe schodki, oznacza to większą wagę, gdyż są one cięższe niż delikatne szczeble. Dostępne modele różnią się między sobą także ceną. 

Drabina przystawna albo wolnostojąca – jak dopasować model do charakteru pracy?

Drabiny budowlane przystawne to najprostsze, pojedyncze modele. W trakcie użytkowania wymagane jest postawienie ich obok budynku czy innej trwałej konstrukcji. Drabinę można oprzeć o:

 • mur, 
 • ścianę, 
 • drzewo, 
 • słup. 

W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa producenci dodają haki, które zostają zwieńczone podłużnicami (umożliwiają zawieszenie przyrządu oraz wpływają na komfort). Na szczególną uwagę zasługuje stabilizator znajdujący się w dolnej części drabiny. Jego zadanie polega na kontrolowaniu szerokości, czyli drabina nie wychyla się na boki i nie wpływa na wygodę odczuwaną w trakcie pracy. Omawiany model charakteryzuje się lekkością i to jego największa zaleta. Z kolei niewątpliwą wadą jest problem z transportem, gdyż drabina przystawna nie składa się, dzięki czemu zajmuje sporo miejsca. 

Drabina wolnostojąca nadaje się do pracy w każdych warunkach, używają jej profesjonaliści pracujący w budownictwie oraz innych profesjach, ale przydają się również do indywidualnych celów. Przyrząd jest bardzo przydatny w domu oraz jego otoczeniu. 

Drabina wolnostojąca charakteryzuje się:

 • funkcjonalnością, 
 • lekkością, 
 • wytrzymałością, 
 • uniwersalnością. 

Na szczególną uwagę zasługuje szybki i łatwy transport, gdyż drabina może zostać złożona i przewieziona z jednego miejsca na drugie bez większych trudności i zaangażowania. 

Lepiej sprawdza się drabina jednostronna, a może dwustronna?

Aby dokonać właściwego wyboru drabiny, należy poznać różnice pomiędzy modelem jednostronnym, a dwustronnym. Pierwszy z nich został wyposażony w szczeble po jednej stronie, a po drugiej występuje podpórka. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie, gdzie występuje sporo miejsca i nie znajdują się żadne ograniczenia przestrzenne. Z kolei drabina dwustronna przyda się w ciasnych miejscach, gdzie może pojawić się problem z przestawianiem przyrządu. Wybór jest związany z charakterystyczną budową umożliwiającą wchodzenie oraz schodzenie, dodatkowo wykonywanie obowiązków zawodowych może odbywać się w dwóch kierunkach. Model dwustronny jest cięższy od drabiny jednostronnej, ale oba zapewniają bezpieczeństwo i komfort w trakcie użytkowania. 

Czy warto wybrać mniej skomplikowany model drabiny, a może wersję zbudowaną z kilku elementów?

Kiedy drabina aluminiowa składa się z większej liczby elementów, a jej konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana, to informacja, że można jej używać w zmiennych warunkach. Dodatkowo drabinie przypisuje się różnorodne zastosowania. Za przykład może posłużyć model wyposażony w przeguby czteroelementowe, który doskonale sprawdza się również w formie opieralni oraz pomostu roboczego. Zastosowanie dodatkowych elementów ułatwia składanie oraz nie dostarcza większych trudności w trakcie transportu. Dla użytkownika oznacza to podwyższenie komfortu i możliwość dopasowania drabiny do panujących warunków. 

Drabina aluminiowa prosta przydaje się przede wszystkim dla osób, które korzystają z przyrządu sporadycznie, nie mają pracy wymagającej wchodzenia na duże wysokości i jednocześnie cenią sobie nieskomplikowane rozwiązania. 

Drabina teleskopowa

Model teleskopowy zasługuje na szczególną uwagę, kiedy użytkownikowi zależy na niewielkiej wadze oraz możliwości składania. Prezentowany model powstał z myślą o osobach, które w celach zarobkowych dużo podróżują, przemieszczają się z miejsca na miejsce (dotyczy to przede wszystkim malarzy, osoby zajmujące się montażem różnego rodzaju instalacji, rolet i innych). Drabina teleskopowa jest bardzo mobilna, a do jej przenoszenia służy zamontowany na stałe specjalny uchwyt. Wszystkie cechy produktu sprawiają, że może być zawsze pod ręką, nie pojawiają się większe trudności przy transporcie, gdyż mieści się nawet w bagażniku. Z kolei po rozłożeniu przyrząd pozwala sięgnąć na całkiem duże wysokości. 

Drabiny do pracy w magazynie czy hali produkcyjnej

Do regularnego używania najlepiej sprawdzą się drabiny magazynowe. Jest to uwarunkowane ich sporym zasięgiem. Na uwagę zasługują odpowiednie platformy przeznaczone do pracy i poręcze umożliwiające zarówno wchodzenie, jak i schodzenie z drabiny. W trakcie wykonywania wielu prac wymagane jest wnoszenie po drabinie przedmiotów, narzędzi czy innych produktów, a bardzo przydatne stabilizatory pozwalają zapobiegać wychylaniu w bok, co może stać się przyczyną kontuzji, a nawet poważnego uszkodzenia ciała. Kiedy wybierana drabina ma kółka, nie pojawiają się problemy w trakcie przemieszczania po budynku, pomieszczeniu czy w innych warunkach. Ta cecha jest szczególnie ważna, kiedy w ruch zostaje wprawiona kilkumetrowa drabina.  

Jaka drabina aluminiowa sprawdzi się najlepiej?

Bardzo trudno jest odpowiedzieć, jaka drabina jest najlepsza, gdyż powinna być dopasowana do charakteru pracy, duże znaczenie odgrywa także częstotliwość użytkowania. Dlaczego drabiny nie może zabraknąć w żadnym domu? Drabina umożliwia:

 • wykonywanie gruntownych porządków,
 • prace wokół domu,
 • nieskomplikowane remonty, 
 • czyszczenie rynien, 
 • monitorowanie stanu poszycia dachowego. 

Drabina służy również ekipom remontowo-budowlanym, które wykorzystują ją przede wszystkim do odnowienia wnętrz oraz wykonywania prac elewacyjnych, a w tym:

 • ocieplania, 
 • wykonywania elewacji, 
 • tynkowania. 

Aby dobrze wybrać drabinę aluminiową, należy zwrócić uwagę na wymagania funkcjonalne przyrządu oraz warunki przechowywania (w przypadku niewielkiego garażu czy komórki lokatorskiej modele składane są najbardziej przydatne). Dodatkowo warto mieć na uwadze, że dobrej jakości drabina wykonana z wytrzymałego aluminium to spory wydatek, dlatego wybór właściwego modelu pozwoli uniknąć kolejnych zakupów w niedalekiej przyszłości. Z tego względu najlepiej sprawdzają się produkty od sprawdzonych producentów – to gwarancja bezawaryjnego użytkowania przez wiele lat. 

Dodatkowe funkcje i możliwości drabiny nie zostaną wykorzystane w mieszkaniu czy szeregowcach, dlatego nie warto narażać się na dodatkowe koszty (wieloelementowe przyrządy przydają się przede wszystkim w trakcie prac remontowych). Najlepsza drabina do domowego użytku to model wolnostojący z komfortową platformą oraz wysokim pałąkiem bezpieczeństwa. 

Zalety drabiny wielofunkcyjnej

Drabina wielofunkcyjna to doskonały wybór dla osób, które mają nieco większe oczekiwania w stosunku do wybranego produktu. Do jej wykonania służą trzy elementy, których nie trzeba wykorzystywać razem (część z nich przydaje się również jako indywidualny sprzęt). Prezentowany model może być wykorzystany jako drabina wolnostojąca (buduje się ją z dwóch części), a z kolei po zastosowaniu dodatkowego elementu jest możliwe skonfigurowanie drabiny i wyposażenie jej w wysuwane elementy, co znacząco zwiększa zasięg i pozwala na wykonanie dodatkowych prac. Wysuwana część umożliwia stworzenie drabiny przystawnej, a nawet drabiny wolnostojącej. To doskonały i racjonalny wybór dla osób pracujących w  branży budowlanej, który będzie służył przez wiele lat i przyda się w różnych sytuacjach. 

Cechy dobrej drabiny

Używana drabina aluminiowa powinna być przede wszystkim bezpieczna. To szczególnie ważne, gdyż prace wykonywane są na sporej wysokości, co niesie za sobą ryzyko upadku. Stabilne ustawienie pozwala na używanie drabiny na zmiennym podłożu, czyli zarówno na dworze, jak i wewnątrz domu. Właściwie dobrana drabina ma spory zasięg, co ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych. Najbardziej zaawansowane modele pozwalają wznieść się nawet na 11 metrów. Drabina może mieć szczeble albo stopnie. Druga opcja jest wygodniejsza i powstaje z myślą o osobach, które spędzają na drabinie sporo czasu, zamiast używać jej jedynie do okazyjnego wchodzenia i schodzenia. Pomost roboczy to również dobry wybór (występują w wersji drabin przegubowych). W tym roku miała miejsce zmiana w przepisach i producenci są zobowiązani wyposażać ten rodzaj drabiny w specjalną platformę. Tak przygotowany zestaw zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo oraz wygodę w trakcie użytkowania. Przypomnijmy, że dotychczas platforma nie była obowiązkowym elementem drabiny, ale każdy mógł ją dobrowolnie dokupić. Dlatego teraz poruszanie odbywa się po wytrzymałym podeście, a nie jedynie szczeblach czy wykonanych własnoręcznie rozwiązaniach składających się na przykład z chwiejnych desek. Producenci przyczyniają się do uniknięcia wypadków i narażania zdrowia użytkowników. 

Drabina aluminiowa to niezbędny przyrząd i nie może go zabraknąć w każdym domu. Przede wszystkim ułatwia wykonywanie prac na wysokości, pozwala dbać o zewnętrzne ściany oraz dach, a także pielęgnować wysokie drzewa czy bujne krzewy.