Na co należy zwracać uwagę, kupując obuwie robocze?

Dlaczego dobre obuwie robocze jest tak ważne? Jak wybrać właściwy model?

Obuwie robocze ma chronić stopy przed ciężkimi przedmiotami, wilgocią, ciepłem, zimnem oraz kontuzjami. Kiedy sięgasz po odpowiednie buty, powinieneś mieć gwarancję, że Twoje stopy są bezpieczne, a ryzyko uszkodzenia ciała czy szkody minimalne. Z tego względu bardzo ważny jest wybór wygodnego obuwia, które powstało zgodnie z wymaganiami norm. Buty muszą dobrze pasować, zabezpieczać kostkę oraz pod żadnym pozorem nie mogą krępować Twoich ruchów. Jeśli źle wybierzesz, uczucie dyskomfortu przełoży się na gorsze efekty pracy. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych zasad dobierania obuwia roboczego. Koniec z niewygodnymi, uciskającymi butami i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. 

Buty robocze – jaką mają rolę? 

Obuwie robocze ma przede wszystkim chronić nasze stopy przed:

 • przebiciem,
 • przygnieceniem, 
 • zimnem i gorącem. 

Dodatkowo buty robocze powinny wykazywać właściwości elektroizolacyjne i antypoślizgowe i zabezpieczać przed wodą, olejami, smarami oraz paliwami. 

Buty robocze możesz wykorzystać w każdej pracy, chociaż zakup odpowiedniego modelu nie jest wcale łatwy. Zacznij od sprawdzenia, w jakich warunkach będziesz pracować, jakie substancje będziesz używać i jakie potencjalne zagrożenia możesz spotkać w swojej profesji. To dobry start, który ułatwi Ci zrobienie zakupów. 

 Jakie są rodzaje butów BHP? Obuwie bezpieczne, obuwie ochronne, buty zawodowe 

Dostępna na rynku buty BHP mogą mieć kilka konstrukcji – wybieraj je zgodnie z ich przeznaczeniem. Zakres zabezpieczenia stopy jest uwarunkowany wykorzystanym materiałem oraz wyposażeniem obuwia w cenne dodatki, a wśród nich:

 • podnoski, 
 • dodatkowe wzmocnienie w śródstopiu, 
 • wzmocnienie kostki, 
 • wkładki antyprzebiciowe. 

Obuwie bezpieczne chroni całą stopę oraz palce, które są najbardziej narażone na kontuzje. Ten rodzaj obuwia zostaje wyposażony w podnoski chroniącego przed uderzeniem z siłą nieprzekraczającą 200 J oraz zgnieceniem do 15 kN. Buty możesz rozpoznać po stosunkowo wysokiej cholewce oraz urzeźbionej podeszwie. Ten rodzaj obuwia przyda się w zawodach, gdzie stopień zagrożenia urazami mechanicznymi jest wysoki. 

Buty ochronne mają specjalne podnoski oraz zostają wyposażone w dodatkową warstwę w śródstopiu. Ten model sprawdzi się nawet w najbardziej wymagających warunkach, co jest uwarunkowane antypoślizgową  wkładką. Obuwie chroni nie tylko stopy, ale również i kostki. Możesz je rozpoznać po grubej podeszwie oraz wkładkach antyprzebiciowych zabezpieczających przed przekłuciem. Izolacja spodu od ciepła oraz zimna umożliwia wykonywanie pracy przez spawaczy, osoby pracujące w chłodniach czy na budowach. 

Buty ochronne zabezpieczają stopy przed:

 • urazami mechanicznymi, 
 • oparzeniami, 
 • poparzeniami chemicznymi, 
 • wysokimi temperaturami, 
 • zimnem, 
 • wilgocią, 
 • czynnikami chemicznymi oraz biologicznymi. 

Cały sekret dobrego obuwia polega na wykorzystaniu najlepszej jakości materiału, czyli wytrzymałego poliuretanu z metalowym podnoskiem. Buty mają być odporne na ścieranie oraz rozdarcie. Nie powinny ulegać zniszczeniu, nawet kiedy zostają wystawione na działanie olejów czy szkodliwych i żrących środków czystości. Wybierz model, który wchłania pot – Twoje stopy pozostaną suche przez cały dzień, nawet kiedy pracujesz w trudnych warunkach. W ten sposób unikniesz także rozwoju bakterii oraz grzybów. 

Obuwie zawodowe doskonale zabezpiecza stopy przed różnorodnymi urazami, które występują w zakładzie pracy czy na hali. Jednocześnie buty są bardzo wygodne, dlatego w trakcie ich noszenia nie pojawiają się odciski ani dyskomfort. Upewnij się, że wybierany model ma antypoślizgową oraz antyelektrostatyczną podeszwę. 

Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie ochronne?

Buty robocze powinny być przede wszystkim dopasowane do pory roku, w której są noszone. Duże znaczenie odgrywa także płeć osoby, która je nosi, gdyż kobiece stopy są zdecydowanie węższe i męski model nie sprawdzi się w ich przypadku (będzie wypadał, co stwarza duże zagrożenie w trakcie wykonywania czynności zawodowych). 

Obuwie wybierane na wiosnę oraz lato powinno ułatwiać oddychanie skóry. Poszukaj więc modelu przewiewnego oraz chroniącego przed nadmiernym wydzielaniem potu. Nie zapominaj o ważnych właściwościach tego modelu, czyli metalowych podnoskach, które jeszcze lepiej chroniące stopy oraz o wkładce antyprzebiciowej. Sprawdź materiał użyty do produkcji – skóra to najlepszy wybór, gdyż zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Buty robocze damskie powinny być nie tylko wytrzymałe i odporne, ale ważny jest także ich wygląd, gdyż panie zwracają większą uwagę na kwestie estetyczne niż panowie. Sportowy fason prezentuje się bardzo atrakcyjnie i przez nieuwagę można je nawet pomylić z klasycznymi adidasami. Oczywiście są o wiele mocniejsze, powstają z najlepszej jakości materiałów oraz gwarantują doskonałą ochronę przed węglowodorami i olejami. Dodatkowo wykazują właściwości antyelektrostatyczne i antypoślizgowe. 

Trzewiki robocze

Trzewiki robocze również mają sportowy charakter, z tą różnicą, że wyposażono je w wysoką kostkę.  Ten model sprawdzi się przede wszystkim w:

 • ogrodnictwie, 
 • budownictwie, 
 • rolnictwie, 
 • przemyśle, 
 • branży usługowej. 

Zastosowanie wysokiej cholewki to najlepsza ochrona kostki. Na uwagę zasługuje także spora podeszwa zabezpieczająca przed wodą oraz zimnem. Buty mają właściwości antypoślizgowe oraz antyprzebiciowe, co pozwala zminimalizować ryzyko wypadków w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Model jest wytrzymały, a ryzyko pęknięcia czy rozdarcia znikome. Nosząc trzewiki robocze, chronisz stopy przed upadkiem ciężkich przedmiotów oraz unikasz przepoconych stóp. 

Półbuty robocze

Półbuty robocze także zapewniają doskonałą ochronę. Ten model możesz rozpoznać po braku wysokiej cholewki, która występuje w innych modelach. To najlepsza ochrona przed:

 • przebiciem, 
 • stłuczeniem stopy, 
 • uderzeniem.  

Obuwie jest odporne na wilgoć oraz kwasy. Wybieraj je do pracy, w której używane są substancje chemiczne oraz biologiczne. Większość dostępnych modeli ma właściwości antypoślizgowe, olejoodporne oraz antyelektrostatyczne – to jeszcze lepsze zabezpieczenie, które pozwala skoncentrować się na wykonywanej pracy, zamiast martwić ewentualnymi kontuzjami czy pogorszeniem stanu zdrowia. 

Sandały robocze 

Sandały robocze również nie mają cholewek. Twoją uwagę powinny zwrócić wycięcia oraz otwory – to propozycja doskonała na cieplejsze miesiące. Chronią stopy, ale jednocześnie umożliwiają właściwą cyrkulację powietrza. Na pewno zwrócisz uwagę na ich lekkość, przewiewność oraz komfort w trakcie chodzenia. To częsty wybór osób pracujących na halach produkcyjnych. Wybrane modele sprawdzą się także w branży spożywczej oraz medycznej. Przed zakupem, upewnij się, czy sandały zostały wyposażone w powłokę antystatyczną oraz nie przepuszczają prądu – nie każdy model ma takie cechy. 

Kalosze robocze

Kalosze robocze to wygodne buty, które doskonale chronią przed wilgocią i zapewniają komfort termiczny nawet w najtrudniejszych warunkach. Na uwagę zasługuje podeszwa antypoślizgowa, wkładka antyprzebiciowa oraz podnosek chroniący palce. Kalosze sprawdzają się do prac w:

 • lesie, 
 • myjniach samochodowych, 
 • magazynach, 
 • warsztatach, 
 • budownictwie, 
 • branży przemysłowej. 

Kalosze to obuwie zabezpieczające przed zimnem, zabrudzeniem, kwasami, szkodliwymi i niebezpiecznymi substancjami oraz przesiąkaniem. Najważniejsze jest zastosowanie przez producenta najlepszej jakości wytrzymałego tworzywa. 

Jakie oznaczenia możesz spotkać na butach ochronnych i o czym Cię informują?

Każdy model butów BHP ma specjalne oznaczenia, dzięki czemu dowiadujesz się, w jakich czynnościach możesz ich używać oraz jakie ma cechy. Jeśli mają one przyznany symbol „S”, oznacza to buty robocze mające cechy asekuracyjne, wliczając w to ochronę palców przy pomocy podnosków. Z kolei „P” to obuwie zabezpieczające palce oraz chroniące przed uderzeniem z maksymalną energią do 100 J. Jeśli na obuwiu znajduje się litera „O”, masz do czynienia z butami, które nie mają podnosków. To doskonały sposób na ochronę stóp przed urazami mechanicznymi, buty świetnie sprawdzą się także w trakcie prac wokół domu i innych niewymagających czynności. 

Dzięki oznaczeniom możesz poznać dodatkowe funkcje obuwia oraz jego cechy. Jeśli na interesującym modelu występuje litera „P” to zabezpieczenie przed przekłuciami. Z kolei litera „A” to obuwie robocze antyelektrostatyczne. „C” to buty z przypisanymi właściwościami prądoprzewodzącymi. Jeśli producent zapewnił właściwości elektroizolacyjne, możesz spodziewać się symbolu „I”, a „HI” to obuwie wyposażone w dodatkową izolację spodu zabezpieczającą przed ciepłem. Buty określone jako „CI” świetnie chronią przed zimnem, czyli przydają się w trakcie wykonywania czynności zawodowych na wolnym powietrzu. Symbol „E” to buty robocze, które pochłaniają część energii. Obuwie zostaje określone jako bezpieczne, dopiero kiedy spełni wymagania nomy EN ISO 20345:2011. 

Rozmiar butów – szczególnie ważny element w trakcie wybierania stroju roboczego

W wielu branżach konieczne jest noszenie pełnego stroju roboczego, który gwarantuje bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko kontuzji. Buty to jego podstawowy element. Napisaliśmy już całkiem sporo o właściwościach, symbolach i dostępnych modelach, ale na nic się one zdają, kiedy wybierzesz niewłaściwy rozmiar obuwia. Zacznijmy od tego, że but pod żadnym pozorem nie może być luźny w okolicach pięty. Jeśli obuwie dobrze przylega to najlepsza gwarancja stabilnego stawiania kroków oraz uniknięcie kontuzji. Ucisk w palcach niekorzystnie wpływa na komfort chodzenia, może przyczynić się do zniekształcenia stopy oraz innych chorób. Luz pomiędzy przednią częścią a czubkiem największego palca powinien być równy 0,5 cm. 

Robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym, możesz komfortowo dobierać buty, przymierzyć je i ocenić, który model najlepiej pasuje. Jednak oferta jest stosunkowo uboga, stąd lepiej zdecydowanie się na zakupy w sklepie internetowym. W celu kupna właściwego modelu odrysuj stopę i dokładnie ją zmierz, a następnie sprawdź rozmiarówkę na stronie producenta i wybierz odpowiednie buty, które zapewnią Ci komfort w trakcie chodzenia i maksymalne bezpieczeństwo. Źle dobrane buty przyczynią się do powstawania odcisków oraz obtarć, co utrudni pracę i może bardzo uprzykrzyć Twoje życie. Jeśli wybrane obuwie będzie za ciasne, możesz liczyć się z obrzękniętymi i bolącymi stopami, co pogarsza krążenie w ciele. 

Kilka słów podsumowania

Buty robocze powinny zostać wybrane zgodnie z przeznaczeniem oraz rozmiarem. Zwróć szczególną uwagę na solidną podeszwę, gdyż to ona chroni przed ostrymi przedmiotami, gorącym albo zimnym podłożem i innymi czynnikami. Najlepszym materiałem jest poliuretan, poliuretan o podwójnej gęstości albo poliuretan połączony z nitrylem. Podwójna gęstość w przypadku podeszwy to wyższa cena, ale i większy komfort przy chodzeniu. Antypoślizgowe właściwości są równie cenne, dlatego warto o nie zadbać. 

Już na koniec chcemy zwrócić uwagę na rolę materiału wierzchniego – musi zapewniać wentylację na właściwym poziomie. Na rynku dostępne są modele wykonane z tworzyw sztucznych na przykład skóry ekologicznej oraz naturalnych materiałów, czyli skóry naturalnej, a wśród nich skóry licowej, zamszowej czy nubukowej. Właściwa cyrkulacja powietrza jest niezwykle istotna, gdyż w butach spędzasz od 8 do nawet 12 godzin. 

Jeśli wybierzesz dobrej jakości solidne buty, które doskonale ochronią Twoje stopy, nie zapominaj o ich konserwacji oraz czyszczeniu. Niektóre modele wymagają impregnacji (obuwie skórzane). Wybrane buty możesz prać w pralce – ta czynność nie pogarsza ich właściwości. Kiedy pracujesz na zabłoconych placach budowy albo w lesie – możliwość porządnego odświeżenia butów w pralce ułatwia pielęgnację i dłużej utrzymuje je w dobrej kondycji.