Ochrona słuchu na zawodach sportowych

Stosowanie ochronników słuchu w warunkach narażenia na hałas jest podstawą profilaktyki ubytków słuchu. Podczas doboru ochronników słuchu uwzględnić należy, nie tylko parametry charakteryzujące środowisko akustyczne, wpływające na szkodliwe działanie hałasu, ale również preferencje użytkowników w doborze rodzaju ochronnika.

Współczesne ochronniki słuchu, zarówno nauszniki,  jak i wkładki douszne, wytwarzane są z syntetycznych polimerów, takich jak: ABS, polipropylen, polietylen, poliamidy, poliuretany, polichlorek winylu, gumy silikonowe. Użyty to produkcji materiał ma wpływ na twardość, ściśliwość oraz plastyczność ochronnika. Nieprawidłowo użyty materiał, będzie miał wpływ na odczuwanie dyskomfortu.

Szczególnie eksponowaną na hałas grupą są zawodnicy strzelectwa sportowego, u których dochodzi do powtarzającego się ponadnormatywnego narażenia na działanie hałasu impulsowego. Dobór optymalnych ochronników słuchu, musi być dokonywany nie tylko z punktu widzenia parametrów sygnałów akustycznych, ale również minimalizować powinien niedogodność wynikające z właściwości materiałów użytych do ich wykonania.

Istota ochronników

Podstawową rolą, jaką spełniać musi ochronnik słuchu jest tłumienie sygnału akustycznego, który dociera do narządu słuchu w czasie ekspozycji na hałas.

Materiałem stosowanym do produkcji ochronników słuchu są tworzywa sztuczne o różnym stopniu twardości, ściśliwości, plastyczności, uformowane w postaci nauszników przeciwhałasowych, które częściowo tłumią również dźwięk przewodzony przez kości czaszki, bądź wkładek przeciwhałasowych, spajających jedynie zewnętrzny przewód słuchowy.

Ochronniki słuchu rekomendowane są zarówno dla ludzi narażonych na hałas o charakterze ciągłym, jak również o charakterze impulsowym. Za szczególny przypadek ekspozycji na hałas o charakterze impulsowym uznawane są osoby związane ze sportem strzeleckim. Liczne badania potwierdzają indywidualną traumatyczność hałasu impulsowego.

Podstawę profilaktyki w zakresie ubytków słuchu stanowi używanie indywidualnych ochronników słuchu. Muszą one być jednak prawidłowo dobrane z punktu widzenia analizy hałasu impulsowego, uwzględniającej szczytowy poziom dźwięku w dBC oraz widmową gęstość mocy impulsowych sygnałów akustycznych.

Odpowiedni dobór

Strzeleckie słuchawki ochronne stanowią indywidualne zabezpieczenie dla uszu, a zwłaszcza dla błony bębenkowej, przed urazami. Ryzyko uszkodzenia narządu słuchu zwiększa się zwłaszcza, podczas zawodów strzeleckich i kiedy na strzelnicy ćwiczy grupa osób. Zdarza się, że już po kilku minutach przebywania w hałasie o charakterze ciągłym bądź impulsywnym, uczestnicy zawodów zaczynają odczuwać rosnący dyskomfort, a nawet ból.

Ochronniki słuchu powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdego zawodnika, widza oraz każdego bywalca strzelnicy, niezależnie od stopnia zaawansowanie.

Obecnie znaleźć można wiele modeli ochronników słuchu. Ich dobór zależy od indywidualnych preferencji czy rodzaju strzelania. W każdym przypadku zaopatrzenia strzelca w indywidualny sprzęt ochrony słuchu, uczestniczyć powinien ekspert w tej dziedzinie.

Wybór profesjonalistów

Słuchawki strzeleckie są zazwyczaj projektowane z uwzględnieniem wskazówek najlepszych strzelców, tak aby mogły spełniać wszystkie wymagania profesjonalistów. Są wyposażone w wiele udogodnień. Mają przede wszystkim znacznie lepszy współczynnik tłumienia hałasu. Są wygodne i posiadają możliwość regulacji, pozwalające na dokładne dopasowanie ich do kształtu głowy. Aktywne ochronniki uszu wyposażone są w dodatkowy elektroniczny układ blokowania hałasu oraz głośniki i mikrofony. Umożliwia to nie tylko swobodną rozmowę, ale również może być zintegrowany ze słuchawkami telefonu, czy krótkofalówką. Słuchawki strzeleckie nie tylko zapewnią bezpieczeństwo dla uszu, ale spełnią zadania niezbędne, podczas uprawiania strzelectwa.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.