Ochrona środowiska

Jak zadbać o środowisko w pracy?

W obecnych czasach zakłady pracy coraz częściej dbają nie tylko o przestrzeganie przepisów BHP, ale i o środowisko naturalne. Dbanie o pracowników w zakładzie jest obowiązkiem pracodawcy. Powstaje jednak moda na dbanie o pracowników po za zakładem pracy.

Firmy organizują wyjazdy w czasie wolnym. Propagowany jest również sport, często pod przykrywką spotkań firmowych. Wiele zakładów rozszerza zakres darmowych badań na lepszy stan zdrowia fizycznego. W tak szerokim działaniu nie możemy jednak zapominać o ochronie środowiska naturalnego. Jest to nie tylko obowiązek zakładów pracy, ale i każdego człowieka. Podstawową formą, łatwą do zastosowania jest segregacja śmieci i odpadów. Taka forma pozbywania się nieczystości pozwala na łatwy rozdział materiałów wtórnych co za tym idzie recykling. Ale nie tylko taka forma tworzy wizerunek ,,czystej" firmy. Pamiętać należy, że dbałość o maszyny i urządzenia w zakładzie pracy także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Dbałość o transport w znacznym stopniu zmniejszy emisję CO do atmosfery.

Gaszenie światła, stosowanie naturalnych rozwiązań...

Wiele przedsiębiorstw stosuje obecnie własne, dodatkowe pozyskiwanie energii. Solary, baterie słoneczne, turbiny wiatrowe, to wszystko przyczynia się dla dobra Ziemi, dla nas. Kwestia wody - wchodząc do jeziora czy rzeki, nie myślimy o swojej firmie. Istnieje potrzeba zastanowienia się, czy na pewno olej nie trafia do ścieków? Czy nasze miasto ma oczyszczalnie ścieków? Czy chemikalia nie są wylewane z brudną wodą? Jeżeli tak się dzieje to właśnie kąpiemy się w tym co wylewamy. Zbierając zużyty olej, który często służy do celów grzewczych, utylizując chemikalia, przykładamy się w znacznym stopniu do czystości naszej planety. Nie chcemy przecież żeby w rzekach przeważał olej, a lasy były pełne śmieci rozkładających się czasem nawet przez 1000 lat. Warto zastanowić się następnym razem wyrzucając coś w nieodpowiednim miejscu.

Na naszym blogu opisujemy także, jak szkodliwe substancje w miejscu pracy mogą wpływać nie tylko na środowisko - ale także na pracownika.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.