ZABEZPIECZENIE DŁONI W WARUNKACH MINIMALNEGO ZAGROŻENIA – ŚRODKI OCHRONY RĄK

Zastosowanie rękawic jest niezbędne, aby tę pracę można było bezpiecznie i komfortowo wykonywać. Dotyczy do zadań wymagających kontaktu z przedmiotami ostrymi, pracy w bardzo wysokiej czy bardzo niskiej temperaturze, czy też styczności z agresywnymi środkami chemicznymi.

Dłonie są naszą wizytówką, są jedną z najbardziej wyeksponowanych części ciała. Można wiele z nich wyczytać, zatem warto o nie szczególnie zadbać, zwłaszcza podczas wykonywania zadań w pracy. Zapewnić to może przestrzeganie podstawowych zasad BHP czyli korzystanie ze środków ochrony indywidualnej. W tym przypadku środków ochrony rąk.

DŁONIE PODCZAS PRACY

Dłonie i ręce wymagają specjalnej troski, ich ochrona jest niezbędna na wielu stanowiskach pracy. W wielu branżach i dziedzinach codziennego życia narażone są one na ryzyko różnego rodzaju zagrożeń. Ryzyko wielu zagrożeń zniwelować można poprzez właściwy i optymalny dobór środków ochrony rąk rękawice robocze i ochronne. W większości prac fizycznych, a tak naprawdę podczas wykonywania ich wszystkich niezbędne jest zastosowanie różnego rodzaju rękawic. Od użycia środków ochrony rąk zależy bezpieczeństwo i komfort wykonywanych zadań.

Dotyczy do zadań:

 • wymagających kontaktu z przedmiotami ostrymi,
 • pracy w bardzo wysokiej czy bardzo niskiej temperaturze,
 • styczności z agresywnymi środkami chemicznymi.


Ze względu na ogromną różnorodność wykonywanych prac, rękawice ochronne stanowią szeroką grupę asortymentową. Innego zabezpieczenia dłoni potrzebuje spawacz, innego ogrodnik, jeszcze innego służba zdrowia, a innego osoba świadcząca usługi gastronomiczne. Niektóre rodzaje rękawic mają chronić przed zagrożeniami biologicznymi, chemicznymi, przed ryzykiem oparzenia, skaleczenia czy porażenia prądem.
Aby ochrona rąk pracownika była precyzyjna i skuteczna, niezbędne jest przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie norm i przepisów BHP. Polskie i europejskie ustawodawstwo dokładnie precyzuje wymogi wobec środków indywidualnych ochrony rąk.

RĘKAWICE WG KATEGORII

Ochrona rąk dzieli się na ochronę przed:
Kategoria I – rękawice stosowane wyłącznie w warunkach minimalnego ryzyka – chroniące przed urazami, których skutki są powierzchniowe np. obtarcie naskórka, lekkie skaleczenia
Kategoria II – rękawice wykorzystywane w przypadku wykonywania prac o średnim ryzyku
Kategoria III – do prac o wysokim ryzyku wystąpienia poważnego uszkodzenia, chroniące przed poważnymi urazami i zagrożeniami dla życia.

W PRZYPADKU MINIMALNEGO ZAGROŻENIA

Ten artykuł dotyczy zabezpieczenia dłoni w warunkach minimalnego zagrożenia, czyli rękawic należących do kategorii I stanowiącej, że używanie tej kategorii rękawic głównie poprawia komfort pracy, chroniąc przed powierzchownym uszkodzeniem naskórka, temperaturą nieprzekraczającą 50°C oraz przed słabym i łatwo odwracalnym działaniem środków chemicznych. Stosowanie tego rodzaju rękawic ma na celu przede wszystkim poprawę komfortu pracy.
Do tej grupy należy:

 • większość zwykłych rękawic roboczych,
 • rękawice do prac gospodarczych, domowych i sprzątania,
 • rękawice do prac w ogrodzie.

Rękawice te zabezpieczają przed:

 • działaniami czynników mechanicznych, które spowodować mogą skutki powierzchowne,
 • środkami czyszczącymi, które cechuje słabe i łatwo odwracalne działanie,
 • zagrożeniami mającymi związek z wykorzystaniem gorących przedmiotów i materiałów o temperaturze nie przekraczającej 50oC,
 • słabymi uderzeniami i drganiami, nie powodującymi nieodwracalnych uszkodzeń ciała,
 • ▪czynnikami atmosferycznymi, poza czynnikami ekstremalnymi i wyjątkowymi.

KRÓTKI PRZEWODNIK PO RĘKAWICACH

Rękawice robocze - gumowe i lateksowe stanowią grupę rękawic wykonanych z gumy, lateksu i PCV rękawice gumowe i lateksowe. Znajdą zastosowanie w różnych warunkach, w zależności od wykonywanej pracy, zapewniając dobry chwyt i precyzję podczas wykonywanego zadania. nitrylowe są najpopularniejszymi rękawicami medycznymi. Stosuje się je zarówno do zabiegów, jak i diagnostyki. Wiele osób ceni ich ochronę przed substancjami chemicznymi – wyższą względem lateksu.
Rękawice jednorazowe vinylowe podobnie jak dwie poprzednie grupy rękawic, tak i te stanowią ochronę indywidualną. To produkt jednorazowy wykonany z polichlorku winylu – występują w wersji bezpudrowej i pudrowanej.
Jednorazowe rękawice foliowe chronią skórę dłoni podczas prac mało inwazyjnych. Fakt faktem, że nie przylegają ściśle do dłoni, jak rękawice lateksowe czy nitrylowe. Można wykorzystać je jako wkład do innego rodzaju rękawic. Można wykorzystać je podczas kontaktu z żywnością.

Rękawice ochronne dzieli się według zagrożeń, przed którymi mają chronić. Poza odpowiednimi normami, związanymi z poszczególnymi zagrożeniami, wszystkie muszą spełniać wymagania PN-EN 420 Wymagania ogólne dla rękawic.

Rękawice robocze i ochronne dostępne na https://bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.