Apteczka samochodowa DIN – przegląd rozwiązań

Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

Na kierowców osobowych nie został nałożony obowiązek wożenia w samochodzie apteczki, ale jest ona bardzo przydatna i może okazać się niezbędna nawet w najbardziej nieoczekiwanej chwili. Mowa o sytuacji, kiedy braliśmy udział w wypadku albo zatrzymaliśmy się, żeby udzielić pomocy poszkodowanym. Nie znasz czasu ani godziny, kiedy skorzystasz z apteczki, dlatego upewnij się, że zawsze masz ją pod ręką i jest ona kompletna oraz gotowa do użycia. Czego nie może w niej zabraknąć? 

 Apteczka samochodowa a przepisy prawa

Ustawodawca zobowiązuje wszystkich kierowców do wyposażenia pojazdu w gaśnicę samochodową oraz trójkąt ostrzegawczy. Nie wspomina jednak o obowiązku posiadania apteczki, która jest bardzo istotna. Doświadczeni kierowcy mający prawo jazdy od wielu lat są zdumieni przepisami i od momentu uzyskania dokumentu umożliwiającego prowadzenia samochodu, nie rozstają się z dobrze wyposażoną apteczką. To właściwe i bardzo odpowiedzialne nastawienie, gdyż każdego dnia na drogach mają miejsce setki wypadków. 

Wszystkie kwestie związane z apteczką samochodową i jej wyposażeniem zostały uregulowane przez Ministra Infrastruktury. Rozporządzenie odnośnie do warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia zostało wydane 31 grudnia 2002 roku. Ustawodawca podał informację, że apteczka samochodowa jest niezbędna w przypadku:

 • autobusów, 
 • samochodów ciężarowych, które przewożą pasażerów, 
 • taksówek,
 • pojazdów przeznaczonych do nauki oraz egzaminowania kandydatów na kierowców. 

W omawianych przepisach nie ma dokładnych informacji o tym, co powinno znajdywać się w apteczce. Z tego względu kierowcy sugerują się standardem europejskim. 

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że każdy kierowca, który nie udzieli pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku, podlega odpowiedzialności karnej. W omawianej sytuacji apteczka jest niezbędnych narzędziem umożliwiającym ratunek albo poprawę stanu zdrowia. Z tego względu, mimo iż nie ma takiego przepisu, apteczkę należy mieć zawsze przy sobie i dbać o jej dokładne wyposażenie. 

Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

Dobrze wyposażona apteczka samochodowa pozwala przede wszystkim opatrywać rany oraz złamania, które pojawiły się na skutek wypadków na drodze. Poszkodowanym może być jednakowo kierowca samochodu, pasażerowie, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego:

 • piesi, 
 • rowerzyści, 
 • osoby poruszające się na motocyklach. 

W najbardziej skomplikowanych sytuacjach i trudnych wypadkach przyrządy oraz narzędzia znajdujące się w apteczce umożliwiają podtrzymanie przy życiu człowieka/ludzi, którzy ulegli ciężkiemu uszkodzeniu ciała, a ich stan zostaje określony jako niestabilny. 

Polskie prawo nie reguluje zawartości apteczki, a nawet nie wskazuje jej jako niezbędne wyposażenie pojazdu. Z tego względu kierowcy korzystają z normy DIN 13164 obowiązującej w Unii Europejskie. Wszystkie elementy znajdujące się w środku mogą zostać wykorzystane zarówno przy wypadkach na drodze, jak i terenie. 

W skład apteczki DIN 13164 wchodzi:

 • opatrunek indywidualny G;
 • opatrunki indywidualne M – 2 szt.;
 • opatrunek indywidualny K;
 • opaski elastyczne 4 m × 6 cm – 2 szt. ;
 • opaski elastyczne 4 m × 8 cm – 3 szt.;
 • chusta opatrunkowa 40 × 60 cm;
 • chusta opatrunkowa 60 × 80 cm;
 • chusty trójkątne – 2 szt.;
 • kompresy 10 × 10 cm – 3 komplety po 2 szt.;
 • nasączone chusteczki – 2 szt.;
 • plastry – zestaw składający się z 14 szt.;
 • przylepiec 5 m × 2,5 cm;
 • nożyczki 14,5 cm;
 • rękawice winylowe – 4 szt.;
 • koc ratunkowy 160 × 210 cm

Co ważne w apteczce samochodowej nie może zabraknąć również instrukcji obsługi. Tylko właściwe używanie sprzętu pozwoli uratować życie albo poprawić sytuację, w jakiej znalazły się poszkodowane osoby. Bardzo dobrze, jeśli w widocznym miejscu na apteczce znajdą się numery alarmowe. Człowiek ze stresu bardzo często zapomina podstawowych informacji, a przy wypadku kluczowe znaczenie odgrywa szybka reakcja i pośpiech. Każda sekunda zwłoki może oznaczać poważne konsekwencja dla zdrowia oraz życia. 

Czy w apteczce samochodowej powinny znaleźć się leki?

Pełne i kompletne wyposażenie apteczki samochodowej jest bardzo ważne, ale można także wymienić rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć, a wśród nich przede wszystkim:

 • leki, 
 • środki dezynfekujące. 

Można je zawsze mieć przy sobie, ale w podręcznej torbie albo schowku, ale na pewno nie należy umieszczać ich w apteczce. Jest to uwarunkowane faktem, że jodyna czy woda utleniona albo wszelkiego rodzaju leki wymagają odpowiedniej temperatury przechowywania. Tylko w takiej sytuacji nie ulegają przedwczesnemu zniszczeniu, nie psują się i można z nich skorzystać, kiedy zaistnieje taka potrzeba. 

Produkty medyczne i inne wyposażenie apteczki jest ważne średnio przez 5 lat, dlatego warto regularnie kontrolować, datę ważności, żeby w momencie, kiedy pomoc poszkodowanym wymaga czasu, nie przeszukiwać apteczki w celu oddzielenia środków ważnych do użytku od przeterminowanych. 

Gdzie można nabyć apteczkę?

Kupno apteczki samochodowej jest bardzo ważne i na szczęście nie dostarcza większych problemów, co jest związane z jego popularnością. Apteczkę można nabyć w:

 • Internecie, 
 • sklepach stacjonarnych, 
 • sklepach motoryzacyjnych. 

Najtańszą opcją jest zakup apteczki samochodowej w Internecie. Ceny zaczynają się już od 20 zł i dotyczą modeli zgodnych z normą DIN 13164. Znajdują się w nich ciekawe i przydatne gadżety, które ułatwią wykonywanie pierwszej pomocy, a nawet umożliwią ratowanie życia. Nie ma wątpliwości, że im droższy zestaw, tym więcej w nim sprzętu, przyrządów oraz cennych dodatków. W trakcie zakupów na szczególną uwagę zasługuje ustnik stworzony z myślą o wykonywaniu sztucznego oddychania. Sprzęt umożliwia nie tylko higieniczne wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale dodatkowo także chroni przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Ustnik jest wykorzystywany również przez ratowników medycznych i lekarzy. Bardzo przydatnym dodatkiem do apteczki są rzepy mocujące do tapicerki, a także wodoodporne opakowania na wybrane elementy. 

W sklepach stacjonarnych można nabyć takie same zestawy i dodatki, ale są one co najmniej o kilkanaście złotych droższe. 

Nabywając apteczkę do samochodu, należy pamiętać, żeby sprawdzić, czy produkt jest rzeczywiście zgodny z normą DIN. Tylko w takim przypadku nie nabierzemy się na tańsze podróbki, które są niewystarczające i w kluczowych momentach mogą okazać się zawodne. Normy Unii Europejskiej podają ile i jaki sprzęt powinien znaleźć się w apteczce, a jeśli wybrany model nie jest zgodny z normą, może nie spełniać oczekiwań, okazać się zawodny, a nawet stać się przyczyną zarażenia poważną chorobą. Dlatego pamiętaj, tylko produkty oznaczone znakiem CE spełniają wysokie standardy unijne. Świadomy wybór sprawi, że Twoje działania będą skuteczniejsze. W trakcie zakupu apteczki nie oszczędzaj, ale kieruj się innymi wartościami i chęcią niesienia pomocy ofiarom wypadków. 

Podsumowując, w Polsce nie ma obowiązku wożenia w samochodzie osobowym apteczki, ale warto ją mieć w przypadku wypadków i kolizji, które każdego dnia licznie odbywają się na drogach na całym świecie. Co ważne jej zakup nie wiąże się z dużymi wydatkami, gdyż najbardziej podstawowy zestaw zgodny z normą DIN kosztuje kilkadziesiąt złotych, a pełna wersja nawet w okolicach 300 zł. 

Poniżej kilka przykładowych apteczek:

Apteczka zakładowa

Apteczka pierwszej pomocy, ścienna AS40