BHP podczas malowania

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują malarzy?

Budowa to niebezpieczne miejsce pracy, a zatrudnieni pracownicy każdego dnia wykonują obowiązki zawodowe na dużych wysokościach i w trudnych warunkach. Z tego względu istnieje spore ryzyko uszkodzenia ciała. Kolejny problem jest związany z niebezpiecznymi narzędziami i materiałami, które zwiększają ryzyko upadku, kontuzji, a nawet trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zarówno pracownicy, jak i kierownik budowy nie są w stanie przewidzieć wypadków, dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Kluczowe znaczenie odgrywa wybierany do pracy sprzęt, gdyż stabilna drabina i inne dodatki to tak naprawdę gwarancja szybkiego malowania i bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać, pracując jako malarz i na jakie sygnały należy zwracać szczególną uwagę?

Co zrobić, żeby praca malarza była bezpieczna

W przypadku pracy malarza kluczowe znaczenie odgrywa zminimalizowanie ryzyka zawodowego, co przełoży się na unikanie wypadków czy kontuzji. Jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest bezpośrednio związana z używanym sprzętem stanowiącym ważny element BHP. Wielkość pomieszczenia nie gra większej roli, kiedy chodzi o potrzebny ekwipunku, gdyż narzędzia są uwarunkowane liczbą osób pracujących nad danym projektem/wykonujących remont. Nie może zabraknąć:

 • drabiny, 
 • ubrań roboczych oraz akcesoriów chroniących górne partie ciała, 
 • kuwety dostosowanej do gabarytów wałka, 
 • pędzli wąskich oraz szerokich,
 • folii malarskiej, 
 • wałków krótkich oraz wałków na kiju teleskopowym. 

Kiedy chodzi o wałki, to należy zadbać o właściwą długość runa. Model 10 mm sprawdzi się w przypadku gładkich ścian, a 18 mm to rozwiązanie idealne dla powierzchni chropowatych. 

Zasady bezpiecznej pracy na wysokości, czyli jak korzystać z drabiny?

Drabina to bardzo ważny przyrząd wykorzystywany w pracy malarza. Powinna być używana jedynie w sytuacjach, kiedy zastosowanie innych narzędzi jest niemożliwe (przede wszystkim chodzi o bardzo wysokie pomieszczenia albo prace na zewnątrz). Wybór drabiny nie powinien być przypadkowy, tak samo, jak i jej umiejscowienie. Przed użyciem pracownicy oraz kierownik muszą upewnić się, że drabina:

 • znajduje się na stabilnym podłożu, 
 • wszystkie szczeble są w pozycji poziomej, 
 • została całkowicie unieruchomiona. 

Kontrolę nad korzystaniem nie tylko z drabiny, ale także i pozostałych przyrządów sprawuje kierownik ekipy malarzy. Największe zagrożenie może stanowić drabina, która nie została wcześniej zabezpieczona przy pomocy stabilizatorów. Ważny jest także dodatek akcesoriów antypoślizgowych. Nie ma żadnych wątpliwości, że malowanie wymaga precyzji, a w trakcie pracy używana jest cały czas co najmniej jedna ręka. Z kolei druga powinna trzymać szczeble (dotyczy to również sytuacji, kiedy sprzęt oraz narzędzia wnoszone są na drabinę). Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, nie należy stawać wyżej niż na czwartym stopniu od góry. 

Rola odzieży ochronnej dla malarzy – co powinni na siebie ubierać?

Malowanie pomieszczeń wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Przed przystąpieniem do pracy bardzo ważne jest założenie odzieży ochronnej. Doświadczenie pokazuje, że najczęściej wybierane są ogrodniczki oraz wygodne bluzki, które chronią ciało przed zachlapaniem farbą i jednocześnie zapewniają komfort termiczny. Bardzo ważne są także akcesoria umożliwiające zabezpieczenie ciała, a wśród nich:

 • kaski, 
 • maski, 
 • gogle, 
 • inne nakrycia głowy. 

 Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, zanim pracownik nie zostanie wyposażony w pełny i kompletny strój roboczy, nie powinien przystępować do wykonywania obowiązków zawodowych. Ubranie robocze powinno być wykonane z dobrej jakości trwałych materiałów, dzięki czemu jest praktyczne i przez długi czas nie widać po nim żadnych oznak zużycia. Warto wspomnieć także o obuwiu, które powinno mieć specjalne antypoślizgowe podeszwy i wzmocnienia. Metalowe podnoski chronią stopę przed spadającymi z wysoka ciężkimi przedmiotami oraz zabezpieczają przed niebezpiecznymi substancjami znajdującymi się na budowie. Dobrze dobrane buty robocze podnoszą komfort chodzenia i sprawiają, że praca przebiega bez żadnych komplikacji nawet w trudnych warunkach. 

Rękawice robocze malarskie zabezpieczają skórę dłoni przed farbą. 

Z kolei wspomniane powyżej gogle ochronne oraz maska blokują szkodliwe opary z rozpuszczalników, dlatego nie przedostają się do układu oddechowego. Ochrona w formie specjalnych gogli wykonanych z trwałego tworzywa sprawia, że odpryski farby nie wpadają do oczu. Dobry wzrok jest potrzebny w trakcie wykonywania prac wykończeniowych, dlatego jego zabezpieczenie odgrywa szczególnie ważną rolę. 

Miejmy na uwadze, że to pracodawca powinien zadbać o odpowiednie wyposażenie pracownika, a kierownik budowy ma za zadanie sprawdzić, czy zatrudnione osoby mają wszystkie potrzebne ubrania oraz dodatki i są one w dobrej kondycji. Odpowiedni ubiór zdecydowanie minimalizuje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. 

Zasady bezpieczeństwa w trakcie przygotowania powierzchni ścian

Przygotowanie ścian to zadanie wymagające i pracochłonne, dlatego większość malarzy za tym nie przepada. To jednak obowiązkowe czynności poprzedzające malowanie. Wszystkie czynności dają gwarancję doskonałych efektów pod warunkiem, że odbyły się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Aby ściany były gotowe na nałożenie wybranej farby, muszą zostać:

 • zeszlifowane,
 •  oczyszczone, 
 • zabezpieczone. 

W trakcie pracy pojawiają się odpryski tynku i farby oraz duże ilości pyłu. To właśnie w trakcie czynności przygotowujących dochodzi do wielu wypadków przy pracy, które dotyczą przede wszystkim narządu wzroku. Kiedy do gałki ocznej przedostaną się odpryski albo pył, może to skutkować nawet bardzo poważnym uszkodzeniem wzroku. Kolejne ryzyko związane z przygotowaniem ścian i sufitów to możliwość obtarcia i skaleczenia się na ostrych powierzchniach występujących w pomieszczeniach. 

Zasady BHP odnośnie do przygotowania ścian do malowania informują, że przed przystąpieniem do pracy należy każdorazowo włożyć odzież ochronną i dodatkowy sprzęt. Mowa o specjalnych goglach, półmaskach filtrujących powietrze oraz rękawicach wykonanych z dobrej jakości materiału, które ochronią ręce przed ostrymi kawałkami tworzywa i pozwolą uniknąć zadrapania albo co gorsza – zakażenia. 

Dobrej jakości produkty – gwarancja bezpieczeństwa w pracy malarza

Kierownik ekipy malarzy sprawuje pieczę nad pracownikami i dba o ich zdrowie. Z tego względu w trakcie wykonywania czynności zawodowych zatrudnione osoby mają używać tylko najlepszej jakości produktów, które nie wpływają niekorzystnie na stan zdrowia oraz samopoczucie. Z tego względu warto wybierać jedynie dobrej jakości farby, które spełniają najwyższe normy i są zgodne z przyjętymi standardami. To produkty o naturalnym składzie, o stosunkowo małej ilości rozpuszczalników oraz niezdrowych plastyfikatorów. Bezpieczne dla zdrowia farby ścienne są bardzo ważne, gdyż zatrudnieni pracownicy mają z nimi kontakt przez kilka godzin dziennie przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Wdychanie szkodliwych oparów przyczynia się nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale dodatkowo może stać się przyczyną poważnych dolegliwości. 

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa używane farby mają być wodorozcieńczalne, nie powinny znajdywać się w nich lotne związki organiczne. Używanie dobrej jakości produktów dobrze świadczy o firmie, gdyż ich szkodliwe działanie zostało potwierdzone nie tylko w trakcie malowania, ale także przez kilka tygodni po zakończonych czynnościach remontowych. 

W jaki sposób malować ściany, żeby chronić zdrowie pracowników?

Każdego dnia malarze zmagają się z wieloma zagrożeniami, a wśród nich przede wszystkim ryzykiem polania się farbą, podrażnieniem skóry na skutek kontaktu z niebezpiecznym rozpuszczalnikiem czy innym składnikiem. Problem może pojawić się po przedostaniu kropel farby do oczu, co może wywołać nawet trwałe uszkodzenia narządu wzroku. Szkodliwe składniki stanowią szczególne zagrożenie w przypadku stosowania farb powstających na bazie rozpuszczalników albo farb olejnych. Para wydzielająca się z farby także stanowi spory problem, który z biegiem lat może stać się przyczyną chorób zawodowych. Kiedy kontakt z rozpuszczalnikiem i innymi szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy malarza jest częsty, czyli przez co najmniej kilka godzin każdego dnia, zdecydowanie zwiększa się ryzyko zmagania się z zatruciami, które mogą przynieść bardzo niebezpieczne skutki uboczne. 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników ważną rolę odgrywa właściwa wentylacja pomieszczeń. Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się przykrych zapachów oraz intensywnych oparów jest otwarcie kilku okien. Jeśli pojawi się przeciąg, pracownicy unikną bezustannego wdychania szkodliwych substancji. To jednak niejedyna metoda zapobiegania chorobom i schorzeniom związanym ze specyfiką pracy malarza. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia twarzy. Precyzując, chodzi o półmaski, które doskonale łączą się z pochłaniaczami. To rozwiązanie najbardziej polecane w przypadku rozpuszczalników organicznych, ale w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa można je nosić również przy innych rodzajach farby. Farby wodne nie wymagają aż tak szczelnego sprzętu, dlatego dobrze sprawdzi się półmaska filtrująca klasy P1. Wszystkie wymienione sprzęty, odzież oraz akcesoria dostępne są w sklepach oferujących artykuły budowlanego, oraz sklepach oferujących sprzęt BHP. 

Ochrona oczu jest szczególnie ważna w trakcie malowania sufitu. Wystarczą gogle ochronne i wzrok zostaje ochroniony nie tylko przed kropelkami farby, ale również i odpryskami. Warto pamiętać, że farba znajdująca się w oku w najlepszym wypadku może przyczynić się do infekcji, a w najgorszym może spowodować trwałą deformację. Można tego uniknąć, stosując dobrze dopasowane okulary ochronne, które bardzo szczelnie przylegają do twarzy. W tym celu trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru. 

Konsekwencje używania złej jakości sprzętu

Przepisy BHP informują wprost, że pracownicy mają korzystać z dobrej jakości narzędzi oraz przyrządów, gdyż to jedyny sposób na uniknięcie wypadków i kontuzji. Niestety na wielu placach budowy albo domach przeznaczonych do remontu wykonywanie obowiązków zawodowych wygląda zupełnie inaczej. Chodzi o korzystanie ze złej jakości, zużytych drabin oraz rusztowań. To właśnie one stają się przyczyną upadków z wysokości zakończonych poważnym uszkodzeniem ciała, złamaniami oraz innymi problemami. Na skutek wymienionych wydarzeń nie można kontynuować pracy przez tygodnie, a może nawet jeszcze dłużej. 

Przed przystąpieniem do pracy na wysokości należy sprawdzić, czy rusztowanie zostało odpowiednio przymocowanie do ściany. Zgodnie z zasadami BHP zarówno drabina, jak i rusztowanie musi znajdywać się na stabilnym podłożu. Kiedy podłoże jest miękkie to niemalże gwarancja przewrócenia się czy nieszczęśliwego wypadku. 

Aby uniknąć wypadków i niebezpiecznych sytuacji trzeba każdorazowo kontrolować stan desek — to podest rusztowania. Dobrej jakości tworzywo ma optymalną grubość oraz długość, co pozwala na chodzenie po rusztowaniu bez obawy o własne życie i zdrowie. 

Z kolei drabina musi opierać się na stabilnej ścianie. Przed wejściem na nią należy ustawić ją pod kątem, który nie przekracza 80 stopni (kiedy wziąć pod uwagę stosunek do poziomu). 

Praca malarza jest wymagającym zadaniem, a zatrudnione osoby codziennie wykonują obowiązki zawodowe w trudnych warunkach, dodatkowo narażeni są na wiele szkodliwych substancji i oparów. Aby uniknąć problemów ze zdrowiem i wypadków bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ryzyko jest uwarunkowane pracą na wysokości oraz dużą toksycznością używanych produktów (zarówno farb, jak i lakierów). Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że przed rozpoczęciem prac wykończeniowych trzeba zadbać o dobrej jakości sprzęt i elementy ochronne stanowiące zabezpieczenie dla oczu i układu oddechowego. Dobrze dobrane rękawiczki oraz ubiór chronią ciało. W bardziej zaawansowanych projektach mogą zostać użyte agregaty malarskie. Przed przystąpieniem do działań pracownicy mają obowiązek przejścia szkolenia i zdobycie uprawnień potwierdzających nabyte umiejętności.