Artykuły medyczne, które wybrać?

Do artykułów medycznych zalicza się bardzo wiele produktów, które mają na celu pomoc osobom, które uległy wypadkom, ich ciało zostało uszkodzone albo zmagają się z kontuzją. Ich zadaniem jest również utrzymanie stanu zdrowia na odpowiednim poziomie, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie zaliczamy do tej grupy, a także jakich produktów nie może zabraknąć. 

Jakie artykuły medyczne muszą znaleźć się w zakładzie pracy?

Artykuły medyczne mają na celu zapewnienie wsparcia w wypadkach oraz niespodziewanych zdarzeniach. Oprócz tego stosuje się je profilaktycznie, żeby unikać chorób, zakażeń i przenoszenia szkodliwych patogenów. Produkty występujące w apteczce pomagają uporać się z bólem czy obrzękiem i odczuć ulgę w razie kontuzji, czy zranienia ciała. Przy poważnych wypadkach ratują również życie. Z kolei rękawice medyczne pozwalają jeszcze lepiej chronić przed bakteriami i wirusami, dlatego stosuje się je w placówkach medycznych, zakładach kosmetycznych i innych. Skoro są ważne, warto wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiednie artykuły oraz produkty? 

Do czego służą artykuły medyczne?

Obecność artykułów medycznych w zakładzie pracy musi być połączona z wiedzą, jak ich używać. Właśnie z tego względu pracodawcy mają obowiązek organizowania dla pracowników szkoleń wstępnych jeszcze przed rozpoczęciem pracy oraz okresowych (przypominających). Kluczowe znaczenie odgrywają również kursy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, niestety nie są one obowiązkowe. Artykuły medyczne pozwalają zająć się poszkodowaną osobą jeszcze zanim znajdzie się wśród profesjonalistów, czyli ratowników albo lekarzy. Odpowiednio dobrane produkty pozwalają na zabezpieczenie ran, zapobieganie wyziębieniu oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji. Inne artykuły z kolei pozwalają zapobiegać zakażeniom, przenoszeniu bakterii i zarazków, czyli chronią życie i zdrowie zatrudnionych osób. W tym celu stosuje się dobrze dobrane rękawiczki medyczne.  Muszą znaleźć się w każdym zakładzie pracy: począwszy od gabinetów stomatologicznych, przez laboratoria, a kończąc na placówkach medycznych. 

Artykuły medyczne używane w zakładzie pracy powinny być dopasowane do charakteru prowadzonej działalności i zagrożeń, które w nim występują. Bardzo ważne jest ich sterylne przechowywanie – powinny znajdywać się w miejscu suchym i bezpiecznym, dzięki czemu nie są narażone na promienie słoneczne, szkodliwe działanie wody oraz zabrudzenia. 

W wybranych zakładach pracy ustawodawca narzuca obowiązek używania sprzętu ochronnego, dzięki czemu ryzyko kontuzji czy uszkodzenia ciała zostaje zminimalizowane, a do tego pracownicy przestrzegają warunków higieny na wysokim poziomie.

Jak wybrać rękawice medyczne?

Rękawice medyczne to jeden z produktów zaliczanych do artykułów medycznych. Powstają z różnych materiałów. Można zdecydować się na rękawice:

 • nitrylowe, 
 • lateksowe, 
 • winylowe, 
 • pudrowe, 
 • bezpudrowe.  

To nie jedyne propozycje dostępne na rynku, ale te cieszą się największą popularnością. To dobry moment, żeby zaznaczyć, iż rękawice bezpudrowe to produkt wprost stworzony dla alergików, gdyż powstają z naturalnego lateksu, dlatego ryzyko wystąpienia uczulenia jest naprawdę niewielkie. 

Wybierając rękawice, trzeba zwrócić uwagę na ich grubość. Model nie może być zbyt gruby, gdyż pracownik straci wrażliwość odczuwaną w palcach, a jest ona wymagana w wielu pracach. Nie można zapominać, że grubość rękawic przyczynia się do zapewnienia komfortu w trakcie noszenia i jeszcze lepiej chroni przed wirusami, zarazkami czy różnego rodzaju bakteriami. Artykuły medyczne zabezpieczają także przed płynami ustrojowymi, które mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia osoby udzielającej pomocy albo wykonującej rutynowe czynności. 

Osoby wykonujące swoje obowiązki w wymagającym środowisku albo w miejscu, gdzie panuje duża wilgotność, powinny wybrać modele z chropowatymi końcówkami. Taki wybór sprawia, że ryzyko wyślizgnięcia się przedmiotu z rąk zostaje zminimalizowane. 

Wybierane rękawice muszą zabezpieczać również przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Mowa o rozerwaniu, przecięciu i przekłuciu. Zastosowanie odpowiednich materiałów, które charakteryzują się wytrzymałością i dobrą jakością to gwarancja bezpieczeństwa i wygody. 

Rękawice medyczne spełniają swoją funkcję pod warunkiem, że są dobrane zgodnie z rozmiarem dłoni użytkownika. Jeśli wybrany model jest za duży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że do środka przedostaną się bakterie, płyny czy inne niebezpieczne substancje. Jeśli rękawice są za małe, ich noszenie wiąże się z ogromnym dyskomfortem i staje się bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli są wkładane na kilka godzin. 

Jeszcze przed zakupem rękawic medycznych, trzeba zapoznać się z zakresem ochrony. Dostępne na rynku modele zabezpieczają przed:

 • szkodliwymi i niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, 
 • zagrożeniem biologicznym, 
 • bakteriami, zarazkami, wirusami i innymi patogenami. 

Rękawice nitrylowe – co warto o nich wiedzieć?

Rękawice nitrylowe zapewniają doskonałe zabezpieczenie skóry dłoni i nie pozwalają przenosić drobnoustrojów oraz ciał obcych. Jedną z ważniejszych cech tego modelu jest wysoki poziom wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Chronią dłonie również przed substancjami chemicznymi i tłustymi (parafiną). Stanowią zabezpieczenie nawet dla rozpuszczalników. Wybór odpowiedniego modelu nie należy do skomplikowanych, gdyż nitryl świetnie dopasowuje się do kształtu dłoni, a przy tym gwarantuje wrażliwość na dotyk. 

Rękawice nitrylowe chronią zarówno pracowników medycznych, jak i pacjentów czy osoby, które uległy wypadkom. Gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa sprawia, że to najczęstszy wybór. Prezentowany model nie wywołuje alergii, nie pachnie, a do tego jest dostępny w bardzo korzystnej cenie. To wybór każdego, komu zależy na używaniu dobrej jakości rękawic i najwyższym stopniu ochrony. 

Rękawice lateksowe – co warto o nich wiedzieć?

Rękawice lateksowe to kolejny model wybierany przez pracowników, którym zależy na wysokim poziomie ochrony i komforcie w trakcie pracy. Ten model charakteryzuje się wytrzymałością na rozciąganie, pęknięcia oraz uszkodzenia. Świetnie chroni przed bakteriami oraz wirusami. Niestety, lateks może uczulać, co objawia się swędzącą, popękaną skórą i uczuciem dyskomfortu. 

Rękawice powstają z naturalnego albo syntetycznego kauczuku, dlatego bez większych problemów dopasowują się do kształtu dłoni, a do tego zapewniają maksymalny komfort nawet w trakcie wykonywania bardzo precyzyjnych ruchów. To propozycja dostępna w bardzo korzystnej cenie, stąd stanowi częsty wybór szpitali, gabinetów stomatologicznych czy kosmetyczek. 

Rękawice winylowe – czy warto się na nie zdecydować?

Rękawice winylowe minimalizują ryzyko wystąpienia zakażeń i stanowią barierę dla bakterii wirusów, czyli działają w taki sam sposób, jak pozostałe modele. Jednak nie uczulają, czyli mogą być noszone nawet przez osoby ze skłonnością do alergii i bardzo wrażliwą skórą. To model wybierany przez lekarzy, kosmetyczki, tatuażystów, dentystów i wszystkie osoby, którym zależy na wygodzie i jeszcze lepszym zabezpieczeniu dłoni. 

Rękawice winylowe są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nadają się nawet do bardzo wymagających zadań. Świetnie sprawdzą się w zakładach zajmujących się diagnostyką, gdyż są delikatne, ale bardzo trwałe. Ten model stanowi doskonałe zabezpieczenie przed płynami ustrojowymi, zarazkami, bakteriami i innymi szkodliwymi patogenami. Dodatkowo świetnie chronią przed substancjami chemicznymi i biologicznymi, dlatego stosuje się je również w laboratoriach, gdzie ochrona dłoni jest szczególnie ważna. To doskonały sposób ochrony przed olejami i tłuszczami.

Decydując się na rękawice medyczne wykonane z winylu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru, gdyż niestety jedną z wad tego modelu jest brak dopasowywania się do kształtu i wielkości dłoni. Ta kwestia jest nieco problematyczna w przypadku szpitali, gdyż wszyscy pracownicy najczęściej korzystają z tego samego modelu.

Apteczka pierwszej pomocy – jak ją skompletować?

Wśród artykułów medycznych, których nie może zabraknąć w zakładzie pracy, wymienia się również apteczkę medyczną. Jest ona obowiązkowym wyposażeniem bez względu na charakter prowadzonej działalności. Występuje w zakładach produkcyjnych, firmach usługowych oraz handlowych. Co ciekawe, przepisy prawa w Polsce zobowiązują właścicieli do wyposażenia zakładów w apteczki, ale nie precyzują, jakie elementy i wyposażenie musi się w niej znaleźć. Z tego względu większość przedsiębiorców posiłkuje się niemiecką normą DIN 13157. Apteczka ma służyć przede wszystkim do udzielenia pomocy medycznej osobom, które uległy wypadkom albo ich stan zdrowia uległ niespodziewanemu pogorszeniu. Oczywiście pomoc jest możliwa, dopiero gdy apteczka jest dobrze wyposażona, a zatrudnione osoby mają podstawową wiedzę o metodach udzielania pierwszej pomocy. Wśród obowiązkowego wyposażenia apteczki można wymienić plastry, różnego rodzaju opatrunki i nożyczki, ale to nie jedyne elementy. Warto również zadbać o koce termiczne stabilizujące temperaturę ciała w przypadku wyziębienia albo nadmiernego gorąca. W apteczce musi znaleźć się również aparat do wykonywania sztucznego oddychania – tylko w taki sposób ratowanie życia innych osób nie wiąże się z ryzykiem zachorowania tego, który udziela pomocy w trudnej sytuacji.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że sama apteczka powinna być nie tylko dobrze zaopatrzona, ale również powstać z dobrej jakości, wytrzymałego tworzywa. Z doświadczenia wiemy, że stosuje się zarówno blachę, jak i inne tworzywa sztuczne. Wkład musi być odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, mechanicznych oraz chemicznych. Ważne jest bezproblemowe otwieranie, gdyż bez niego trudno wyobrazić sobie szybką i sprawną pomoc w razie wypadków czy kontuzji. 

Sprzęt występujący w apteczce pozwala podjąć odpowiednie kroki w przypadku zranienia, oparzenia, zaprzestania oddychania, skaleczenia oraz sytuacji, gdy temperatura ciała zostaje gwałtownie zaburzona (wyziębienie albo udar spowodowany intensywnym promieniowaniem słonecznym). 

Dobre wyposażenie jest niemalże tak samo ważne, jak umieszczenie apteczki we właściwym miejscu.  

Jeśli apteczka pierwszej pomocy jest przygotowywana zgodnie z niemiecką normą DIN 13157 musi zawierać:

 • kompresy zimne,
 • kompresy na oko, 
 • inne kompresy, 
 • opaski elastyczne w dwóch rozmiarach (4 m x 6 cm oraz 4 m na 8 cm), 
 • opakowanie plastrów, 
 • opatrunki indywidualne, 
 • chustę opatrunkową, 
 • chustę trójkątną, 
 • chustę wykonaną z flizeliny, 
 • koc ratunkowy, 
 • nożyczki,
 • rękawice medyczne, 
 • chusteczki dezynfekujące, 
 • ustnik do sztucznego oddychania, 
 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych. 

Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, w apteczce mogą pojawić się również leki. Z doświadczenia wiemy, że można je znaleźć przede wszystkim w małych firmach, gdzie pracownicy się znają, a ryzyko przyjęcia czyjegoś leku jest mało prawdopodobne. Bardzo wiele osób dodaje do apteczki kwas acetylosalicylowy, gdyż jest on w stanie uratować życie osoby, która doznała zawału mięśnia sercowego. 

Jakie artykuły medyczne w miejscu pracy? – kilka słów podsumowania

Artykuły medyczne mają na celu zabezpieczenie zatrudnionych osób i ochronę przed szkodliwymi patogenami, wirusami oraz płynami ustrojowymi. Bardzo ważnych produktem w zakładzie pracy jest apteczka, która jest używana w razie wypadków i pozwala nie tylko zachować zdrowie, ale często ratuje życie pracowników. Kolejne niezwykle przydatne artykuły medyczne to rękawice oraz koc termiczny. Oprócz wyposażenia zakładu w wymienione produkty trzeba pamiętać również o zorganizowaniu szkoleń dla pracowników. Tylko osoba, która wie, jakie zagrożenia występują w miejscu pracy oraz jak udzielać pomocy jest w stanie zapobiec nieszczęściu.