Bezpieczeństwo w parku linowym

Aby bezpiecznie przejść park linowy na wstępie należy zapoznać się z jego regulaminem. Regulamin zawierać powinien zasady bezpieczeństwa stosowane w tym parku. Każdy wchodzący nie może doczekać się na rozpoczęcie dobrej zabawy. Jednak, aby faktycznie była dobra i do tego bezpieczna warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z tym punktem programu. Nawet kiedy byliśmy w kilku parkach okazać może się, że właśnie w tym miejscu zasady zabawy są inne. W większości parków linowych przed wejściem na trasy, pisemnie potwierdzić trzeba zapoznanie się z zasadami. Przed rozpoczęciem zabawy, jeszcze krótkie szkolenie, którego celem jest nauczenie korzystającego z parku posługiwania się sprzętem zabezpieczającym przed upadkiem z wysokości. Osoby te powinny zostać poinformowane o nazewnictwie sprzętu oraz o zasadach jego używania, a także o wszystkich możliwych sposobach asekuracji wykorzystanych w parku linowym. Jak tylko instruktor stwierdzi, że jesteśmy gotowi, możemy zaczynać zabawę.

Sprzęt

Co prawda, w parkach linowych funkcjonują różnego rodzaju systemy asekuracji, jednakże wszystkie one wywodzą się z norm bezpieczeństwa stosowanych w alpinizmie. Podstawowym sprzętem, który gwarantuje bezpieczeństwo korzystającemu z atrakcji tego miejsca jest uprząż połączona z liną asekuracyjną za pomocą specjalnych łączników, to znaczy karabinków zamocowanych na lonżach. Bez znaczenia jest model i kształt uprzęży, znaczenie ma dobre dopasowanie do użytkownika, by się z niego samoczynnie nie zsunęła. Z tego powodu nigdy bez wiedzy instruktora, nie należy jej regulować i rozpinać. Do uprzęży dołączone są lonże – linki bądź taśmy łączące uprząż z karabinkami. Karabinki posiadać powinny łatwy w obsłudze system blokady zamka.

Dodatkowym elementem jest bloczek zjazdowy. Procedura jego użytkowania zależna jest od stosowanego w parku systemu asekuracji. Ważnym elementem wyposażenia osoby przechodzącej park linowy jest kask chroniący głowę przed skutkami uderzenia w przypadku poślizgnięcia się lub upadku na przeszkodach.

Kolejną kwestią jest ochrona rąk. Park linowy powinien być tak zorganizowany, by ryzyko obtarć i skaleczeń było minimalne. Ręce mają kontakt z elementami drewnianymi, metalowymi, z różnego rodzaju linami, które z założenia powinny być gładkie, a ich zakończenia zabezpieczone. Dlatego używając rąk do przytrzymania się, a bardzo często też do utrzymania ciężaru całego ciała mimo, że dotykamy przedmiotów gładkich, dla skóry dłoni może być to zadanie niebezpieczne. Co zatem?

Warto pomyśleć o rękawicach ochronnych. Wskazane jest, by przed wizytą w parku linowym dowiedzieć się, czy na wyposażeniu są rękawiczki. Przesuwanie rąk po linie, a zwłaszcza tej z tworzywa sztucznego łatwo doprowadzić można do ich zranienia.

Rodzaje asekuracji

W różnych parkach możemy spotkać różne rodzaje asekuracji. Jest to dość rozległy temat ze względu na różnorodność zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości.

  • Trasa siatkowa to trasa przygotowana dla najmłodszych użytkowników. Trasy te zabezpieczone są siatką, a platformy znajdują się tuż nad ziemią. Opiekunowie dziecka mogą iść obok trasy, patrząc jak w kontrolowanych warunkach uczy się bezpiecznego poruszać się po trasach.
  • System asekuracji ciągłej jest to system, gdzie na trasie została rozciągnięta jedna nieprzerwana lina asekuracyjna. Użytkownik wpinany jest specjalnym bloczkiem lub kluczem do liny asekuracyjnym na początku trasy, nie mogąc się z niej wypiąć aż do jej ukończenia. System ten zapewni bezpieczeństwo, poprzez niemożliwość wypięcia asekuracji przez nieuwagę.
  • Systemy asekuracji własnej to system asekuracji, w której użytkownik musi się przepinać między przeszkodami. Mamy kilka rodzai asekuracji własnej: krótkie lonże, długie lonże, lonże z bloczkiem .
  • System asekuracji z dodatkowym zabezpieczeniem - w tym systemie może być tylko jeden karabinek wypięty. Eliminuje to ryzyko przypadkowego wypięcia się przez użytkownika przebywającego na trasie. Plusami jest 100% bezpieczeństwo oraz prosta obsługa. Minusem jest wolniejsze przepinanie (bo trzeba sobie trafić w kostkę na linie asekuracyjnej). i wysoki koszt dla parku aby zakupić taki system.

Odpowiedzialność organizatorów

Aby park linowy był bezpieczny, liczy się nie tylko system asekuracji. Ważne jest zapewnienie użytkownikowi czytelnych instrukcji, gaśnic czy apteczek pierwszej pomocy dostępnych na bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.