Dlaczego warto stosować nakolanniki w pracy?

W trakcie wykonywania różnego rodzaju czynności okazują się być przydatne nakolanniki. Trzeba pamiętać jednak o ich przeznaczeniu i dopasowaniu do konkretnych prac, a także dyscyplin sportowych. Wśród licznych środków ochrony indywidualnej wymienić trzeba nakolanniki przynależące do grupy akcesoriów wymaganych przepisami BHP. Amortyzują one, między innymi drgania i wstrząsy, które mogą zdarzyć się na budowie. Te wytrzymałe ochraniacze pozwolą na wielogodzinną komfortową pracę. Użycie nakolanników sprawi, że nie tylko kolana, ale i całe ciało
pracownika wykonującego pracę nie będzie się tak szybko męczyć.

Nakolanniki używa się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość bezpośredniego urazu stawu kolanowego, a także przy pracach wykonywanych w długim czasie w pozycji klęczącej, które doprowadzić mogą do urazów kolan. Zadaniem nakolanników jest izolacja stawów od podłoża. Takie ochraniacze stawów kolanowych zabezpieczać mają przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak niska temperatura, wilgoć i bezwolny ucisk stawu ograniczający prawidłowe ukrwienie.

Dobre ochraniacze powinny być ergonomiczne i nie powinny ograniczać ruchów. Mają być wygodne i chronić w jak najwyższym stopniu kolana. Zasady BHP określają normy według, których konstruowane są ochraniacze. Prawidłowo dobrane nakolanniki to jedyny sposób, zapewnienia pracownikowi nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwo w trakcie wykonywania pracy.

Rodzaje ochraniaczy do pracy na kolanach

Na rynku artykułów BHP znaleźć można różne typy produktów ochronny indywidualnej przeznaczonych do różnego rodzaju wykonywanych prac. W przypadku produktów stosowanych
do zabezpieczenia kolan, wyróżnia się kilka rodzajów zależnie od materiału z jakiego zostały wykonane i przeznaczenia.

Nakolanniki ochronne wykonane mogą być z różnych materiałów. Każdy z materiałów ma swoją specyfikę, co pozwala na zastosowanie w określonej pracy.

Rodzaje ochraniaczy

Dobre nakolanniki są ergonomiczne i nie ograniczają ruchów. Muszą być wygodne i w jak najwyższym stopniu chronić kolana. Normy według, których konstruowane są ochraniacze określają zasady BHP.

Nakolanniki skórzane bardzo dobrze zabezpieczają przed otarciami, jednak nie chronią przed uderzeniami. Powszechnie stosuje się je jako nakolanniki brukarskie, szczególnie gdy wewnątrz zaopatrzone są w wyściółkę podnoszącą komfort.

Nakolanniki żelowe są bardzo miękkie i stosunkowo lekkie. Jedną z zalet żelu jest to, iż właściwie się on nie zużywa, poza mechanicznymi uszkodzeniami powierzchni. Niestety zbyt cienkie nakolanniki żelowe zmniejszają komfort użytkowania przy dłuższym klęku, gdy są grubsze stają się cięższe. Ważnym faktem jest to, iż poprzez dość dużą gęstość żel jest mało skuteczny w ochronie przed uderzeniami.

Nakolanniki gumowe słabo sprawdzają się w ochronie przed uderzeniami, gdyż guma sama w sobie jest dość twarda. Jest odporna na wilgoć i nie odkształca się trwale. Stanowią dobrą ochronę nawet na dłuższy czas, dopóki guma nie skruszeje. Często używane są jako nakolanniki brukarskie. Praca w nich wymaga przyzwyczajenia, gdyż są sztywne i dość ciężkie.

Nakolanniki piankowe są obecnie rzadko stosowane, gdyż pianka dość szybko się zużywa. Natomiast w przeciwieństwie do żelowych świetnie chłoną wodę, ale po pewnym czasie użytkowania odkształcają się i kruszą. Choć dobrze chronią przed uderzeniami, nie szczególnie nadają się do pracy przez dłuższy czas.

Nakolanniki tworzywowe chronią kolana przed uderzeniami, zastosowanie najczęściej znajdują jako nakolanniki budowlane. Nie są zbyt miękkie, przez co nie zapewniają komfortu podczas pracy na kolanach. Szczególne użyteczne w miejscach, gdzie nie trudno o potknięcie i upadek.

Podkładki i maty pozwalają w niektórych sytuacjach na pracę bez użycia nakolanników. Tego typu ochraniacze to opcja, sprawdzająca się przy niewielkich i raczej krótkich pracach.

Zawsze używać należy nakolanników przeznaczonych do konkretnego celu. Ochraniacze sportowe nie nadają się do prac na kolanach, gdyż ich zadaniem jest ochrona przed upadkiem, a nie kilkugodzinnym klęczeniem.

Polecamy zakładkę NAKOLANNIKI na naszej stronie bezpieczenstwo-bhp.pl

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.