Rękawiczki medyczne – jakie mają zastosowanie?

W jakich sytuacjach wykorzystujemy rękawiczki medyczne i jakie cechy powinny zwrócić naszą uwagę?

Rękawiczki medyczne są wykorzystywane do najbardziej zaawansowanych prac, w których trakcie używane są substancje chemiczne czy biologiczne. Jak sama nazwa wskazuje to produkt używany przez lekarzy, pielęgniarki i pozostały personel medyczny w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Rękawice medyczne są bardzo przydatne w gabinetach kosmetycznych i laboratoriach. Dobrej jakości materiał oraz właściwe techniki produkcji pozwalają zabezpieczyć użytkowników przed bakteriami, zarazkami, wirusami, płynami ustrojowymi, martwym naskórkiem i chorobami. Jakie cechy rękawic zwracają szczególną uwagę i jak wybrać odpowiedni model?

Rękawiczki medyczne – jak je rozpoznać wśród innych modeli?

Rękawiczki medyczne powstają z dobrej jakości materiału, który przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania i ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych. W pierwszej kolejności trzeba upewnić się, że wybrany model jest zgodny z wymaganymi atestami – na opakowaniu powinien znaleźć się znak CE. Rękawiczki powinny spełniać wymagania normy EN 455, która składa się z czterech części:

 • EN 455-1 oznacza brak otworów, które umożliwiają przedostawanie się patogenów na skórę, 
 • EN 455-2 to gwarancja właściwej rozciągliwości oraz trwałości na rozrywanie, 
 • EN 455-3 to niezwykle ważna norma, dzięki której dowiadujemy się, że wybrany model rękawic uzyskał pozytywną ocenę biologiczną, 
 • EN 455-4 informuje o wytrzymałości, czyli jak długo można używać rękawiczki. 

Jeśli producent zadbał o spełnienie wszystkich wymienionych norm, mamy pewność, że rękawiczki medyczne stanowią doskonałe zabezpieczenie, które daje gwarancję bezpieczeństwa. 

Na pudełku wybieranych rękawic powinien pojawić się także symbol AQL, który oznacza Limit Akceptowalnej Jakości. Przy pomocy tego parametru dowiadujemy się ile jest mikrodziur w materiale. Aby podać odpowiednie wartości, wykonywany zostaje test wodny. Stopnie bezpieczeństwa:

 • AQL 1,5 – na 1000 ml wody w materiale wykryto dziury nieprzekraczające 25-50 mikrometra, czyli przez rękawiczki nie przedostaną się bakterie oraz wirusy, 
 • AQL 0,65; 1; 1,5 gwarantują jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. 

Oznacza to, że produkt z AQL 1,0 jest szczelniejszy niż rękawice AQL 1,5. 

Materiał ma ogromny wpływ na komfort wykonywanej pracy i nie należy o tym zapominać. Na szczególną uwagę zasługują sprawdzeni producenci, którzy od wielu lat dostarczają na rynek produkty najlepszej jakości. Oczywiście wybór odpowiednich rękawic wiąże się z wyższą ceną, gdyż materiał musi spełniać wiele wymagań, wykorzystywane są także specjalne procesy produkcji. Wytrzymałe tworzywo przekłada się na dłuższe wykorzystanie (rękawic nie trzeba zmieniać co kilka minut), a do tego zapewniają najlepszą ochronę. 

Jak wybrać dobrej jakości rękawice medyczne?

Wybierając rękawice medyczne, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, a wśród nich:

 • przeznaczenie rękawic, gdyż nie jest to produkt uniwersalny. Wybierany model powinien być dopasowany do charakteru wykonywanej pracy. Informacja o tym znajduje się na opakowaniu albo ulotce, która została do niego dołączona, 
 • rozmiar rękawic przekładający się na komfortowe wykonywanie obowiązków zawodowych. Źle dopasowane rękawice mogą przyczynić się do utrudnienia pracy i krępowania ruchów. W przypadku modelu diagnostycznego oraz chirurgicznego niezwykle ważny  jest odpowiedni poziom czucia. Z kolei modele używane przez ratowników mają dodatkowe warstwy materiału, dzięki czemu ryzyko zakażenia się przy bezustannym kontakcie z chorymi jest stosunkowo niewielkie, 
 • elastyczność i wytrzymałość, czyli wykorzystywany produkt powinien zabezpieczać przed czynnikami biologicznymi oraz chemicznymi. Rękawice mają za zadanie chronić przed patogenami, rozpuszczalnikami i innymi substancjami, które mogą wyrządzić sporą krzywdę i przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. 

Rękawiczki medyczne mają być odporne i elastyczne, dzięki czemu ryzyko rozerwania, przekłucia czy przecięcia jest stosunkowo niskie. Dostępne są różne kolory, które można dopasować do charakteru pracy oraz preferencji. 

Jakie są rodzaje rękawic medycznych?

Najbardziej popularne rękawice medyczne powstają z lateksu, czyli elastycznego tworzywa, które niestety bardzo często powoduje uczulenia i inne reakcje alergiczne. Z tego względu producenci oferują również rękawice nitrylowe oraz winylowe. 

Rękawice lateksowe to produkt klasyczny, który bezustannie cieszy się największą popularnością. Kauczuk naturalny służący do produkcji tego modelu znany jest z trwałości oraz elastyczności. Model jest wykorzystywany przez personel medyczny, gdyż zabezpiecza skórę dłoni przed krwiopochodnymi patogenami i wybranymi chemikaliami. Użytkownicy zwracają uwagę na wygodę w trakcie noszenia. Jedyny problem polega na uczulającym działaniu, stąd coraz więcej użytkowników decyduje się na modele wykonane z innych materiałów. 

Rękawiczki nitrylowe powstają z syntetycznego tworzywa – kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Już na wstępie należy zaznaczyć, że materiał nie przyczynia się do powstawania reakcji alergicznych. Na uwagę zasługuje ich delikatność, wytrzymałość oraz odporność na rozdarcia. To model szczególnie lubiany przez lekarzy czy kosmetyczki, gdyż zachowany zostaje wysoki poziom czucia. Rękawice nitrylowe są wykorzystywane w zakładach pracy i laboratoriach, gdzie używane są substancje chemiczne. Rękawice chronią przed:

 • olejami, 
 • rozpuszczalnikami, 
 • smarami. 

Rękawice winylowe słyną ze swojej wytrzymałości, gdyż powstają z plastyfikowanego polichlorku winyli znanego również jako PCV (tego samego materiału używa się do produkcji podłóg czy okien). Prezentowany model rękawiczek przydaje się w trakcie kontaktu dłoni ze środkami chemicznymi oraz zabezpiecza użytkownika przed skażeniem przy pomocy płynu ustrojowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie chronią tak dobrze przed wirusami oraz grzybami. Rękawice nitrylowe używane są głównie w trakcie badań lekarskich, działań terapeutycznych oraz przy diagnostyce. Przydają się również do zadań z wykorzystaniem olejów, ozonu i tłuszczy. Wśród niekorzystnych cech warto zaznaczyć, że rękawice są podatne na zniszczenia (rozdzierają się), a brak elastyczności sprawia, że trzeba wybrać odpowiedni rozmiar. Jeśli wybrany model jest za mały, pojawiają się problemy z ubieraniem i materiał ulega zniszczeniu. Z kolei rękawice, które są za duże, nie zapewniają odpowiedniej ochrony. 

Rękawice foliowe również zasługują na uwagę. Do ich produkcji stosuje się wytrzymały polietylen. Sprawdzą się w przypadku prac niskiego ryzyka, dlatego określane są mianem bariery, a nie ochrony przed wirusami, bakteriami i czynnikami biologicznymi oraz chemicznymi. Ten model jest wybierany w trakcie kontaktu z żywnością, czyli stosowane są w gastronomii oraz w salonach fryzjerskich. 

Właściwości materiałów wykorzystywanych do produkcji rękawic medycznych

Aby rękawice spełniały swoją ochronną funkcję, powinny przede wszystkim zabezpieczać przed wykorzystywanymi w pracy czynnikami. Mowa o:

 • rozpuszczalnikach, 
 • węglowodorach, 
 • kwasach i zasadach, 
 • alkoholach. 

Z kolei ochrona biologiczna polega na ochronie ciała przed:

 • wirusami, 
 • bakteriami oraz patogenami, 
 • przecięciem czy przekłuciem. 

Dobrze dobrane rękawice medyczne zapewniają komfort w trakcie noszenia i jednocześnie nie powodują żadnych uczuleń czy podrażnień. Rozciągliwy materiał ułatwia wkładanie, a możliwość recyklingu i ponownego wykorzystania nie wpływa na zanieczyszczenie naturalnego środowiska. 

Dobra jakość rękawiczek medycznych a cena

Dostępne na rynku rękawiczki medyczne różnią się między sobą ceną. Warto zwrócić uwagę, że dobrej jakości model (oscylujące w okolicach 3 zł za parę) to gwarancja najlepszej ochrony i bezpieczeństwa. Tańsze produkty nie sprawdzą się w trakcie kontaktu z pacjentami oraz klientami salonów kosmetycznych. Dobrej jakości rękawiczki mogą być wykorzystywane znacznie dłużej niż tańszy produkt wykonany z tworzyw, które nie budzą zaufania. 

Rękawiczki medyczne są niezwykle istotnym elementem stroju roboczego wykorzystywanego w pracy, gdyż ręce są szczególnie narażona na kontakt z bakteriami, wirusami i innymi szkodliwymi patogenami. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić wyższą cenę za używane rękawiczki, zamiast zmagać się z problemami zdrowotnymi, zakażeniami wśród personelu, a w najgorszym przypadku – śmiercią. Można śmiało stwierdzić, że dobrze dobrane rękawice medyczne:

 • zapewniają ciągłość pracy, 
 • nie wpływają niekorzystnie na wydajność, 
 • gwarantują przyjemną atmosferę w pracy. 

Brak rękawic medycznych albo model wykonany z gorszego materiału przyczynia się do przymusowych zwolnień lekarskich, które z oczywistych względów generują poważne koszty dla pracodawcy. Na szczęście można temu zapobiec, pod warunkiem, że używane są dobrej jakości rękawice medyczne dopasowane do charakteru wykonywanej pracy. 

Rozmiar rękawic – gwarancja bezpieczeństwa

Wybierając rękawice medyczne, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, a wśród nich przede wszystkim jakość interesującego modelu, koszt, który trzeba za nie zapłacić i docelowe przeznaczenie. Wiele osób zapomina także o dostępnych rozmiarach.

Jeśli rękawice są zbyt małe, krążenie krwi jest zaburzone, a wzmożony ucisk może przyczynić się do osłabienia czucia oraz nadmiernego zmęczenia. Obcisłe rękawice w niekorzystny sposób wpływają na sprawność manualną oraz odpowiadają za nadmierną potliwość. Pot wydzielany przez ręce sprawia, że materiał traci swoje ochronne działanie. Dłonie stają się suche i swędzą, co sprawia, że wykonywanie obowiązków zawodowych przestaje być przyjemne. 

Kiedy mamy do czynienia z rękawicami, które są za duże, ochrona nie jest właściwa i zwiększa się ryzyko zakażenie czy zachorowania. Warto również zwrócić uwagę na ograniczoną precyzję wykonywanych działań. 

Aby wybrać właściwy rozmiar rękawic, należy zmierzyć obwód dłoni w najszerszym miejscu (wartości są podawane w calach albo centymetrach). 

Rękawice medyczne – jak ich używać, żeby doskonale chronić dłonie?

Regularny kontakt z klientami, pacjentami czy osobami, które potrzebują pierwszej pomocy, sprawia, że dłonie wymagają szczególnie dobrej ochrony. Aby cieszyć się zdrowiem i zabezpieczać przed niebezpiecznymi patogenami, należy przede wszystkim zmieniać rękawice po każdym użyciu. Tylko w taki sposób można uniknąć zanieczyszczenia i przenoszenia zarazków z jednego pacjenta na drugiego. 

Po zdjęciu rękawic bardzo ważne jest dokładne umycie i wysuszenie rąk. Zabrania się wkładania kolejnej pary rękawic bez uprzedniego zdezynfekowania dłoni. Ta zasada jest uwarunkowana występującymi na powierzchni dłoni bakteriami, które mimo zastosowania ochrony w formie rękawic, są przenoszone dalej. 

Zużyte rękawice muszą znaleźć się w specjalnych pojemnikach przeznaczonych na odpady medyczne. 

Kiedy w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych materiał ulegnie zniszczeniu, przekłuciu albo rozdarciu konieczne jest natychmiastowe ściągnięcie zniszczonej pary, dokładna dezynfekcja rąk i włożenie nowego modelu. 

Wraz ze wzrostem temperatury ciała, surowiec, który służy do wykonania rękawic, może ulec rozciągnięciu. W omawianej sytuacji niezbędne jest skorzystanie z nowej pary. Producenci zwracają uwagę na długość czasu pracy w jednym modelu i wynosi on do 45 minut w przypadku rękawic diagnostycznych, znanych również jako niejałowe. W przypadku rękawic chirurgicznych, czyli jałowych można opóźnić czas wymiany do maksymalnie 2 godzin. 

Czy rękawice medyczne mają datę ważności?

Skoro mamy świadomość, że rękawice medyczne stanowią bardzo ważny element w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych i zapewniają bezpieczeństwo, upewnijmy się, że data przydatności produktu nie uległa przedawnieniu. Większość rękawic może być używana przez 2,3 lata od dnia produkcji, ale wybrane modele mają wydłużoną datę przydatności i wynosi ona 5 lat. 

Aby uniknąć przedwczesnego zużycia, ważne jest właściwe przechowywanie rękawic w temperaturze od 5 do maksymalnie 25 stopni C. Rękawice medyczne nie powinny być umieszczone przy kaloryferach, grzejnikach oraz mocnych lampach. Szkodliwe działanie promieni słonecznych również zasługuje na uwagę. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie znajdują się rękawice, powinna mieścić się w przedziale od 40% do maksymalnie 80%.