Odzież robocza i odzież ochronna na lato

Noszenie stroju roboczego jest uwarunkowane przepisami prawa. Odczuwany w pracy komfort jest uregulowany wieloma czynnikami, dlatego w trakcie wyboru odpowiedniego stroju roboczego trzeba na nie zwrócić uwagę. Materiał powinien pochłaniać pot, zapewniać dobrą cyrkulację powietrza oraz komfort. Z kolei obuwie musi doskonale chronić stopy przed kontuzjami, szkodliwymi czynnikami, czy przedmiotami spadającymi  wysokości. Ważna jest olejoodporna, antystatyczna i wytrzymała podeszwa. Jak wybrać strój do pracy idealny na lato? Jaki materiał zapewni wygodę na najwyższym poziomie?

Odzież robocza idealna na lato. Jakich elementów nie może zabraknąć?

Ubrania na lato wybierane na budowę czy do hali przemysłowej muszą być wykonane z delikatnego, przewiewnego materiału. Jeśli panujące warunki na to pozwalają, spodnie mogą mieć krótkie nogawki, gdyż gwarantują przepływ powietrza, ale nie chronią całej nogi. W trakcie zakupów trzeba wziąć pod uwagę gramaturę odzieży (grubość materiału). Buty wybierane na lato muszą pasować do charakteru wykonywanej pracy. W wybranych zakładach zezwala się na noszenie sandałów, oczywiście pod warunkiem, że ryzyko upadku ciężkich przedmiotów czy uszkodzenie stopy przez niebezpieczne substancje jest stosunkowo małe. Przepływ powietrza w stopach jest wyjątkowo przydatny i zapewnia ogromną ulgę w trakcie panujących upałów. Jeśli charakter wykonywanej pracy wymaga noszenia całych butów, należy zdecydować się na model wykonany z delikatnej skóry. Latem trzeba zadbać również o nakrycie głowy, które zabezpiecza przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Jak skompletować strój roboczy na upalne miesiące? Wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej.  

Jak wybrać odzież ochronną na lato? 

Odzież robocza ma kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim ochrania ciało przed kontuzjami, uszczerbkiem na zdrowiu oraz zapewnia jakże pożądany komfort w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Wygoda jest bardzo ważna, gdyż w zakładzie pracy spędzamy większą część swojego dnia. Strój wkładany do pracy musi być dopasowany do pory roku oraz panującej temperatury. Z tego względu odzież robocza na lato jest inna niż zimą. Chociaż w  tym miejscu warto podkreślić, że osoby wykonujące pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie muszą zmieniać swojej garderoby i mogą nosić te same ubrania zarówno zimą, jak i latem. Z kolei osoby pracujące na zewnątrz muszą mieć odzież roboczą, która jest:

 • lekka, 
 • przewiewna, 
 • chłonna, 
 • bezpieczna. 

Najczęściej wykorzystywanym materiałem używanym do produkcji letniej odzieży jest bawełna. Materiał jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż w pierwszej kolejności pozwala skórze oddychać, co jest szczególnie ważne latem, gdy w trakcie pracy fizycznej intensywnie się pocimy. Jednocześnie bawełna pochłania wilgoć, czyli ubrania pozostają przyjemne w dotyku. Każdy użytkownik potwierdzi, że bawełna jest miła i delikatna, dlatego dobrze się ją nosi.  

Osoby pracujące wieczorem czy w nocy powinny nabyć bawełniane T-shirt, czy bluzki z dodatkowymi elementami odblaskowymi, dzięki czemu staną się dobrze widoczne, nawet po zapadnięciu zmierzchu. Latem noce również są ciepłe, dlatego lekki i delikatny materiał sprawdzi się także późną porą. W sklepach można nabyć przydatne bluzki odblaskowe oraz kamizelki, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa. Co ważne, wybór kamizelki również nie powinien być przypadkowy. Zamiast modeli poliestrowych, które sprawdzą się jesienią czy zimą, warto wybrać kamizelki chłodzące albo wersje uszyte z siateczki dbające o przewiewność i najwyższy poziom komfortu nawet w bardzo wymagających warunkach. 

Warto wspomnieć, że kamizelka chłodząca pozwala na obniżenie temperatury ciała nawet do kilku godzin od założenia. Właściwości kamizelki są bardzo przydatne dla osób pracujących w trudnych warunkach i wysokich temperaturach powietrza. Jedyne co trzeba zrobić to zamoczyć kamizelkę w zimnej wodzie przez około 2 minuty, a następnie odcisnąć nadmiar wody. Kiedy woda wyparuje, istnieje możliwość ponownego nasączenia. W tym miejscu trzeba podkreślić, że woda z kamizelki nie przedostaje się na ubranie, czyli komfort łączy się z pożądaną suchością. 

Jakie spodnie robocze na lato?

Najlepszym wyborem na lato są krótkie spodenki robocze robocze wykonane z przewiewnego, wytrzymałego materiału, gdyż zapewniają nie tylko wygodę w trakcie wykonywania pracy, ale i pozwalają na cyrkulację powietrza. Jednak z doświadczenia wiemy, że w wielu zakładach pacy czy placach budowy obowiązuje zakaz noszenia takich spodenek. W takiej sytuacji trzeba nabyć lżejsze spodnie z długimi nogawkami. Idealne spodnie na lato mają:

 • przydatne kieszenie, 
 • szlufki przeznaczone na pasek, 
 • gumę w pasie (spodnie nie spadają i pasują  zarówno na osoby szczupłe, jak i pulchniejsze).

Krótkie spodenki do pracy na lato powinny powstać z poliestru połączonego z bawełną – taki materiał sprawdzi się najlepiej. 

Co jeszcze można zrobić, żeby upał nie wpływał niekorzystnie na wykonywaną pracę?

 

Zabezpieczenie głowy przed intensywnymi promieniami słonecznymi jest niezwykle ważne, dlatego trzeba koniecznie wyposażyć pracowników w czapki z daszkiem. Mają one podwójne zadanie, a mianowicie po pierwsze zabezpieczają przed udarem, bólem głowy, ogólnym osłabieniem i dodatkowo zapewniają doskonałą ochronę dla wzroku, który jest tak samo mocno narażony na szkodliwy wpływ promieni słonecznych, jak inne partie ciała. Czapka z daszkiem to jedyny sposób zabezpieczenia oczu, gdyż noszenie okularów przeciwsłonecznych na budowie jest niebezpieczne, a nawet zabronione. 

Czapka z daszkiem nie może być przypadkowym zakupem. W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedni rozmiar i dobrze dopasować go do szerokości głowy. Nieco później należy zwrócić uwagę na zastosowany materiał, który tak samo, jak i letnia odzież robocza powinien być lekki i przewiewny, żeby unikać pocenia się głowy. Czapka na lato powinna zostać uszyta ze 100% bawełny i wyposażona w odpowiedni system wentylacji umożliwiający cyrkulację powietrza. Z kolei system regulacji przydaje się do dopasowywania jej rozmiaru do głowy. Na rynku dostępne są modele wykonane z samej bawełny oraz propozycje mieszane. Można zdecydować się na specjalne wstawki wykonane z siateczki. Dostępne są różne kolory, dlatego każdy bez problemu wybierze swój ulubiony kolor albo model dopasowany do pozostałych elementów stroju roboczego. 

Jakie buty robocze nosić latem?

Buty robocze wybierane na lato muszą być nie tylko bezpieczne, ale i wygodne oraz dopasowane do wymagających warunków atmosferycznych. Nie chodzi tutaj o przenikliwe zimno czy śnieg, gdyż latem trzeba liczyć się z niespodziewanymi i intensywni burzami oraz bardzo wysoką temperaturą i suchością powietrza. Wybierając obuwie robocze, najlepiej zdecydować się na model lekki, oddychający, a także trwały. Kompozytowy podnosek doskonale zabezpiecza palce w trakcie upadku przedmiotów z dużej wysokości oraz ochroni przed kontuzją. Trzeba również zwrócić uwagę na podeszwę, która musi być olejoodporna, antystatyczna i antypoślizgowa. Praca latem jest utrudniona ze względu na wysoką temperaturę oraz potliwość, tym bardziej że niebezpieczeństwa w zakładzie pracy albo na budowie pozostają prawie takie same. Zmieniają się tylko zagrożenia uwarunkowane pogodą. Buty robocze wybierane na lato są bardzo ważne i nie ma ku temu żadnych wątpliwości, gdyż w znacznym stopniu wpływają na poziom bezpieczeństwa i odczuwaną wygodę. Jeśli charakter pracy na to pozwala, warto zdecydować się na skórzane sandały robocze. Wśród istotnych cech dobrego modelu obuwia trzeba wymienić:

 • odpowiednią wentylację, 
 • zapobieganie potliwości, 
 • wygodę w trakcie noszenia, 
 • wysoki poziom bezpieczeństwa, 
 • podeszwa chroniąca przed urazami, 
 • górna warstwa zabezpieczająca przed nadmiernym nagrzaniem. 

Buty robocze na lato mają być lekkie i wygodne, ale bardzo wytrzymałe i doskonale zabezpieczające stopy przed czynnikami zagrożenia występującymi w pracy. 

Jaką odzież roboczą na lato wybrać – kilka słów podsumowania

Stroje noszone latem muszą zapewniać wygodę, ograniczać potliwość oraz wchłaniać wilgoć – w przeciwnym wypadku, zamiast dobrze sprawdzać się w wysokiej temperaturze, będą przyczyniać się do jeszcze większego uczucia dyskomfortu. Przy dobrze dobranych strojach roboczych praca staje się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, który trzeba wykonywać każdego dnia. 

Na poziom bezpieczeństwa i ochrony zatrudnionych osób wpływa szereg czynników. Sam ustawodawca obliguje pracowników fizycznych do zakładania odzieży ochronnej, środków ochrony indywidualnej oraz butów roboczych. Za zakup wymienionych elementów odpowiada pracodawca. Zatrudniona osoba może samodzielnie zrobić zakupy, ale po okazaniu rachunku, pracodawca musi zwrócić równowartość za strój zakupiony do pracy. 

Osoby pracujące na zewnątrz, czyli budowlańcy, rolnicy czy pracownicy drogowi zaliczają się do najbardziej wymagających grup i potrzebują najlepszej jakości strojów roboczych, które pozwolą im wykonywać swoje obowiązki mimo wysokiej temperatury, intensywnych opadów czy niewielkiej wilgotności powietrza. 

Pierwszy czynnik, który trzeba brać pod uwagę to zastosowany materiał. Ubrania uszyte z przewiewnego materiału sprawdzą się najlepiej, gdyż gwarantują najwyższy poziom komfortu w trakcie noszenia. Spodnie i koszulki muszą pochłaniać wilgoć i nie powinny kleić się do ciała. Odzież robocza nie powinna przylegać i nadmiernie opinać ciała – taki strój wywoła ogromny dyskomfort w 30-stopniowym upale. Zdecydowanie lepiej wybrać luźne i przewiewne fasony o niewielkiej gramaturze. 

Wygodne i funkcjonalne spodnie robocze również powstają z przewiewnego, lekkiego materiału. Jeśli nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania, spodnie mogą mieć krótkie nogawki. Dodatek szelek jest bardzo przydatny, gdyż spodnie dobrze się trzymają i nie spadają nawet szczuplejszym osobom. Spodnie oraz bluzki powstałe z mieszanki bawełny z poliestrem mają wszystkie pożądane cechy dobrej jakości odzieży, nie są zbyt wymagające w utrzymaniu czystości i nie ulegają zniszczeniu nawet w trakcie regularnego użytkowania. To doskonały wybór zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. 

Odzież robocza na lato musi gwarantować swobodę ruchu i wygodę. Spodnie mogą mieć dodatkowe kieszenie wykorzystywane do stosowania wkładek nakolannikowych, które podnoszą poziom odczuwanego bezpieczeństwa. Kieszenie występujące w odzieży roboczej pozwalają na przechowywanie potrzebnych narzędzi czy przyrządów. Osoby pracujące po zmierzchu powinny wyposażyć swoją garderobę do pracy w ubrania odblaskowe albo święcące paski na stroju. To najskuteczniejszy sposób na podniesienie  poziomu bezpieczeństwa w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Dostępne są różne rodzaje strojów odblaskowych – począwszy od koszulek z odblaskowymi elementami, przez specjalne kamizelki, a kończąc na spodniach z żółtymi czy pomarańczowymi paskami. 

Koszulka robocza idealna na lato powstaje z bawełny, która zapewnia optymalny poziom wygody w trakcie noszenia oraz ruchów wykonywanych w miejscu pracy. Wytrzymałość i odporność  na uszkodzenia mechaniczne również odgrywa ważną rolę. Kiedy koszulka robocza wybierana do pracy dobrze pochłania pot, można ją nosić również na co dzień. Dostępne oferty są bardzo rozbudowane, dlatego oprócz zastosowanego materiału i rozmiaru, warto także sprawdzić cenę i przeznaczenie. 

Wszystkie wymienione rozwiązania pozwalają przetrwać lato i jednocześnie zapewnić pracownikom wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych.