Poradnik eksperta: Jakie rękawice robocze pasują do Twojej branży?

Niezależnie od tego, w jakim środowisku pracujesz, jakie rękawice robocze wybierzesz, możesz zdecydować o swoim bezpieczeństwie. Dobre rękawice robocze skórzane mogą stanowić barierę między Twoimi dłońmi a ostrymi przedmiotami, podczas gdy rękawice robocze ocieplane uchronią Cię przed skutkami zimna. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiednich rękawic do specyfiki Twojej pracy. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj rękawic roboczych będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiemy Ci, jakie rękawice robocze pasują do Twojej branży. Miłej lektury!

Wybór odpowiednich rękawic roboczych w zależności od branży

Typ pracy decyduje o rodzaju niebezpieczeństw, które mogą Ci grozić. Przykładowo, jeżeli pracujesz w wymagającym środowisku przemysłowym, rękawice ochronne robocze są podstawą. Ze względu na szerokie spektrum zagrożeń, kluczowe jest dobranie odpowiednich rękawic dla swojego zawodu. Rozważmy kilka przykładów:

  • budownictwo — występuje tu duże ryzyko urazów mechanicznych dłoni, dlatego dla pracowników tej branży zalecane są rękawice robocze skórzane lub rękawice antyprzecięciowe;
  • przemysł elektroniczny — w tym sektorze ryzyko przepięć jest wysokie, dlatego potrzebne są rękawice antystatyczne lub rękawice elektroizolacyjne;
  • mechanika — mechanicy są narażeni na różne chemikalia i cięcia. Rękawice dla mechaników powinny zapewniać zarówno ochronę przed przecięciem, jak i szkodliwymi środkami chemicznymi.

Zalety wyboru odpowiednich rękawic roboczych

Odpowiednie rękawice zwiększają komfort pracy, redukują ryzyko urazów i przyspieszają wykonywanie zadań. Dlatego tak ważne jest dobranie rękawic roboczych odpowiednich do Twojej branży. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi przepisami środki ochrony indywidualnej dzielimy na trzy kategorie. Im większe zagrożenia w miejscu pracy, tym więcej obostrzeń dotyczących certyfikacji. W związku z tym wyodrębniamy rękawice:

  • kategorii I — są one stosowane w warunkach niskiego ryzyka. Chronią przed zabrudzeniem, uszkodzeniem naskórka, temperaturą do 50°C oraz słabymi środkami chemicznymi;
  • kategorii II — tego typu rękawic używa się w pracy o średnim ryzyku. Powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak przecięcia, przedarcia, ścieranie, przekłucie oraz chronić przed niskimi i wysokimi temperaturami. Do tej kategorii zaliczamy rękawice powlekane i skórzane, które wykorzystuje się w branży budowlanej i ogrodnictwie. Muszą mieć odpowiednie oznakowanie piktogramem oraz certyfikaty;
  • kategorii III — stosuje się je do prac o wysokim ryzyku, podczas których może dojść do poważnego uszkodzenia dłoni. W związku z tym powinny mieć atesty i certyfikaty. Zalicza się do nich między innymi rękawice spawalnicze.

Podsumowanie

Dobór najodpowiedniejszych rękawic roboczych jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy. Wysokiej jakości rękawice ochronne robocze są niezbędnym elementem odzieży BHP. Dlatego też warto zastanowić się, z jakimi zagrożeniami dla dłoni wiąże się Twoja praca. Dzięki temu wybierzesz takie rękawice, które będą stanowić odpowiednie zabezpieczenie. Nasz sklep z odzieżą BHP oferuje różnego rodzaju rękawice robocze, w tym między innymi rękawice antywibracyjne, rękawice kwasoodporne, rękawice gumowe robocze oraz standardowe rękawice jednorazowe. Zapoznaj się z naszą ofertą, a z pewnością znajdziesz rękawice idealne do swojej branży, które spełnią Twoje oczekiwania.

FAQ

  • Jakie rękawice robocze są odpowiednie dla pracowników budowy?

W budownictwie istnieje ryzyko urazów mechanicznych, dlatego zaleca się użycie rękawic roboczych skórzanych lub rękawic antyprzecięciowych.

  • Czy rękawice robocze ocieplane są odpowiednie dla pracowników magazynów?

Tak, dla pracowników magazynów, którzy często pracują w chłodnych warunkach, rękawice robocze ocieplane są doskonałym rozwiązaniem.

  • Jakie są najważniejsze cechy dobrych rękawic roboczych?

Wszystko zależy od specyfiki pracy, ale ogólnie dobrymi cechami rękawic są: wysoka wytrzymałość na przecięcia i perforacje, wygodne dopasowanie, odporność na chemikalia lub wysokie temperatury, a także odpowiednia przyczepność dla utrzymania bezpiecznego chwytu.

  • Jaką ochronę zapewniają rękawice robocze nieprzemakalne?

Rękawice robocze nieprzemakalne zostały zaprojektowane tak, aby chronić dłonie przed działaniem wody, olejów i innych płynów, co może być szczególnie pomocne w różnych branżach, takich jak przemysł chemiczny czy budownictwo.